В Україні віртуальні активи підлягають оподаткуванню за ставкою 18% ПДФО і 5% військового збору, або можуть підпадати під пільгові ставки 5% та 9%, відповідно до рішення НКЦПФР.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) випустила детальний документ, що містить матрицю оподаткування віртуальних активів (ВА). Відповідно до цього документа, ставка податку на доходи фізичних осіб для ВА становить 18%, а також передбачено 5% військового збору. Крім того, існує можливість застосування пільгових ставок у розмірі 5% та 9%.
Голова регулятора Руслан Магомедов поділився документом у своєму Телеграм-каналі у вівторок.
"У сучасну цифрову епоху питання оподаткування криптовалют стало не лише теоретичним, а й актуальною реальністю, яка швидко наближається. Саме з цієї причини НКЦПФР створила спеціальну матрицю, що ілюструє різні варіанти оподаткування операцій з віртуальними активами, починаючи від майнінгу і закінчуючи airdrop. Ця матриця ґрунтується на міжнародному досвіді та адаптована до умов українського законодавства", - зазначив Магомедов.
Згідно з матрицею, об'єктом оподаткування є чистий дохід (дохід-витрати) або виручка. Момент визначення доходу може бути за загальним правилом, що передбачає визнання доходу у момент отримання, як компенсації за товари/послуги чи у момент відчуження віртуальних активів в обмін на інші активи, у тому числі на інші віртуальні активи.
Існує й інший спосіб визначення доходу, який виникає під час обміну віртуальних активів на валюту або інші (не цифрові) активи. Оподаткуванню підлягають лише угоди, пов'язані з відчуженням віртуальних активів в обмін на валюти або активи, що не є віртуальними. Декілька країн, які не оподатковують обмін криптовалют між собою, включають: Австрію, Францію, Сінгапур (де немає податку на приріст капіталу для фізичних осіб і компаній), Малайзію (де криптовалютні угоди звільняються від оподаткування, якщо вони не здійснюються регулярно) та Грузію (де фізичні особи не підлягають оподаткуванню на прибуток від продажу криптовалют і не сплачують податок на приріст капіталу).
У матриці також розписані методи оподаткування окремих операцій: майнінгу, стейкінгу, хардфорку та еірдропсів.
Згідно з наведеним документом, процеси створення токенів, безкоштовна доставка, зберігання та переказ віртуальних активів (ВА), а також їх обмін і зміна токенів не підлягають оподаткуванню ПДВ. Водночас, постачання товарів чи послуг за винагороду у криптовалюті, а також винагороди за зберігання і переказ ВА, а також деякі зміни, що призводять до покращення існуючого токена або створення нового, підлягатимуть ПДВ. Однак, можливе їх звільнення від податку відповідно до статті 135(1)(e) Директиви про ПДВ, оскільки ці послуги стосуються платіжних засобів.
12 березня Магомедов повідомив, що комісія представила матрицю оподаткування для віртуальних активів під час засідання робочої групи комітету Верховної Ради, що займається фінансовими, податковими та митними питаннями. Крім того, було підготовлено проект законодавчого акту.
У свою чергу в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" заступниця голови НБУ Катерина Рожкова зазначила, що законопроєкт про віртуальні активи в Україні із розподілом повноважень регуляторів буде підготовлено до жовтня 2025 року із залученням технічної допомоги міжнародних партнерів, він базуватиметься на європейській директиві MiCA.