Новини світу фінансів

Медіа: Сполучені Штати запровадять обмежувальні заходи щодо одного з провідних банків Росії.

"Газпромбанк" — це третій найбільший банк в Росії за обсягом активів, який виконує роль "хабу" для газових фінансових операцій з Європою. Банк став важливим "зберігачем" величезних валютних запасів, накопичених Кремлем за межами країни після замороження активів Центрального банку на заході. Ці "альтернативні резерви" сягнули 180 мільярдів доларів.

Останній із значних державних банків Росії - "Газпром", який все ще має доступ до системи SWIFT та можливість проводити розрахунки в основних світових валютах, потрапить під нові санкції з боку США, повідомляє Укрінформ, посилаючись на публікації Nikkei та The Moscow Times.

Команда президента США Джо Байдена обдумує варіант внесення "Газпромбанку" (ГПБ) до списку санкцій. Цей банк, який займає третє місце за обсягом активів у Росії, виконує роль основного "центру" для газових транзакцій з європейськими країнами.

"Газпрому" будуть заборонені будь-які операції з американськими банками.

США поінформували своїх партнерів по G7, що рішення стосовно санкцій буде прийнято до кінця листопада.

Фон дер Ляєн висловила думку щодо газового тиску з боку Росії: ми підготовлені до цього виклику та готові зустріти зимовий період.

"Газпромбанк", що на третину контролюється "Газпромом" і на 40% - його пенсійним фондом, поки що не підпадав під суворі західні санкції. У США банку заборонено лише залучати кошти на ринку боргових інструментів, хоча його керівники та дочірня IT-компанія потрапили під блокуючі обмеження.

У Європейському Союзі ГПБ вдалося уникнути потрапляння до "чорних списків", а блокуючі санкції щодо банку запровадила лише Великобританія.

Внаслідок ситуації, банк зміг зайняти провідну позицію серед "зберігачів" величезних валютних резервів, які Кремль акумулював за межами країни після замороження активів Центрального банку на Заході.

Станом на середину 2024 року, за словами наукового співробітника німецького Інституту міжнародної безпеки Яніса Клюге, обсяги так званих "тіньових резервів" сягнули 180 мільярдів доларів. Він вважає, що ці кошти можуть бути спрямовані на фінансування важливого імпорту або підтримку курсу рубля в разі різкого погіршення економічної ситуації в Росії.

Боррель: Європейський Союз працює над новим, 15-м пакетом санкцій щодо Росії.

З початку 2023 року ГПБ зіткнувся з труднощами в здійсненні операцій у доларах, оскільки американські банки JPMorgan Chase та Bank of New York Mellon (BoNY) закрили для нього кореспондентські рахунки.

На сайті банку зазначається, що зараз йому доступні перекази в євро, китайських юанях і казахстанських тенге.

Через кілька років після приходу до влади Путіна банк потрапив під вплив найближчих друзів кремлівського лідера - Юрія Ковальчука та Миколи Шамалова. У банку і структурах, що його контролюють, працювали члени сім'ї Ковальчука і Шамалова та інші представники путінської еліти.

У вересні Сполучені Штати ввели санкції проти російських фінансових установ, зокрема МРБ-Банку, що функціонує в окупованій Південній Осетії, ТМСР-Банку та його керівництва, АТ "Банк Російської фінансової корпорації", ТОВ "Стройтрейд", а також АТ "Тімер Банк".

Читайте також