Новини світу фінансів

Згідно з інформацією, яку поширили засоби масової інформації, Жумаділов ймовірно може підтримувати інтереси виробника дронів "Генерал Черешня". Компанія вже надала свої коментарі з цього приводу.

Виробник безпілотників "Генерал Черешня" значно наростив обсяги продажів своїх дронів за контрактами з Агенцією оборонних закупівель, підвищивши їх у десять разів. Це сталося після того, як на чолі закупівельної організації Міністерства оборони поставили Арсена Жумаділова.

Цю інформацію повідомляє видання "Наші гроші", згідно з даними Цензор.НЕТ.

Журналісти повідомили, що брат виробника дронів мав зв'язок зі структурою Жумаділова.

Компанія "Центр досліджень безпілотних систем" несподівано стала одним із лідерів серед постачальників для "Агенції оборонних закупівель". Як повідомляє джерело "Наші гроші", протягом 2024 року АОЗ уклала контракти на різноманітні дрони під маркою "Генерал Черешня" на загальну суму, що перевищує 400 мільйонів гривень. Водночас, лише за перші шість місяців поточного року обсяги укладених угод зросли в десять разів, досягнувши 4,5 мільярдів гривень, - зазначено в статті.

За даними ЗМІ, частина військових мають позитивні враження від дронів, водночас деякі інші підрозділи вважають цей дрон одним з тих, що вимагає доопрацювання після доставки на фронт. Йдеться про заміну VТХ, польотників, частот керування. Тобто військовим доводиться за свої гроші доопрацьовувати дрони.

"Крім того, десятикратне збільшення закупівель цього безпілотника значно перевищує загальне зростання ринку. Як зазначили в "Агенції оборонних закупівель" у коментарі для "Наших грошей", протягом першого півріччя 2025 року було укладено втричі більше контрактів на дрони, ніж за весь попередній рік. Це призвело до зростання обсягів одного виробника до 4,5 мільярдів, що є вражаючою цифрою", - стверджує автор.

Журналісти помітили, що в минулому році, коли Агенцію з розвитку оздоровчих закладів очолювала Марина Безрукова, Ярослав Гришин відверто висловлював незадоволення її діяльністю. Однак після того, як головою АОЗ став Арсен Жумаділов, його позиція зазнала змін.

Перед призначенням на посаду в "АОЗ" Арсен Жумаділов очолював "Державного оператора тилу", який відповідає за закупівлю одягу, пального та продуктів харчування для збройних сил. Брат власника "ЦДБС", Станіслав Гришин, також є юристом і мав тісні зв’язки з Жумаділовим. Минулого року Станіслав, у ролі адвоката, представляв інтереси "Державного оператора тилу" у судовому процесі з постачальниками продуктів харчування.

Не лише брат виступає зв’язуючим ланцюгом між структурами Жумаділова та Гришина. Минулого року Андрій Лавренович обіймав посаду начальника управління кадрового менеджменту та документообігу в "ДОТі". Наприкінці січня цього року він став HR-директором у "ЦБДС". Саме в цей період Міністерство оборони ухвалило рішення призначити Жумаділова на посаду керівника "АОЗ", - зазначається в статті.

Відповідь від фірми "Генерал Черешня"

Компанія, коментуючи повідомлення про збільшення обсягів контракту, підкреслила, що не може обговорити цю інформацію, оскільки вона є неточною та неправильною. Вони не мають доступу до достовірних даних щодо кількості державних замовлень АОЗ, оскільки ці відомості підпадають під режим державної таємниці і можуть загрожувати безпеці як виробникам, так і кінцевим споживачам продукції.

Проте слід підкреслити, що зростання обсягів контрактів з АОЗ у першій половині 2025 року зумовлене практично обмеженою кількістю угод з АОЗ, укладених торік. Збільшення кількості контрактів відбувалося поступово відповідно до затверджених планів Агенції, розроблених ще у 2024 році. Перші угоди, які ми уклали з АОЗ, були підписані наприкінці листопада 2024 року, і мали дуже стислі терміни постачання продукції (до середини грудня 2024 року). Отже, за такий короткий проміжок часу виконати значні обсяги замовлень було б неможливо.

Більшість контрактів, що реалізовуватимуться у 2025 році, були узгоджені та ініційовані АОЗ ще під час керівництва Марини Безрукової в грудні 2024 - січні 2025 років. Згідно з наявною інформацією, запити на постачання були надіслані наприкінці 2024 року, але з незрозумілих причин, попереднє керівництво АОЗ не встигло підписати відповідні державні контракти, - зазначили у заяві.

З часом, як повідомили в "Генерал Черешня", асортимент кодифікованих товарів у компанії значно розширився, що позитивно позначилося на можливостях збільшення загальних обсягів постачань.

Оскільки ми поступово кодифікуємо нашу продукцію в залежності від діяльності Кодифікаційної комісії Міністерства оборони України, з часом ми розширили асортимент кодифікованих товарів. Це, у свою чергу, позитивно вплинуло на можливість збільшення загальних обсягів поставок. Важливо зазначити, що постачання дронів за державними замовленнями, які не пройшли кодифікацію, є неможливим.

Там звернули увагу, що "Генерал Черешня" не має протермінування з жодним замовником, зокрема із АОЗ.

Ми також укладаємо контракти без попередньої оплати, беручи на себе фінансові ризики. Це робить нас зручним і надійним партнером для держави. Ми не відмовляємося від таких угод, адже розуміємо, що стабільність поставок є критично важливою для ефективності Сил Оборони у боротьбі з агресорами.

Загалом, ринок FPV-дронів демонструє швидке зростання, а потреби військових підрозділів у різних модифікаціях зростають вражаючими темпами. Обсяги постачання щороку збільшуються у всіх без винятку надійних виробників, чия продукція користується великим попитом, - зазначили в компанії.

Компанія також відреагувала на заяви видання "Наші Гроші", в яких стверджується, що після зміни керівництва АОЗ Гришин раптово змінив свою позицію з критики Агенції на більш "позитивно-конструктивний" підхід.

Там охарактеризували цю заяву як маніпуляцію, оскільки "публічні коментарі минулого року щодо АОЗ були справедливими та підкріпленими фактами".

АОЗ стикнулося з деякими викликами в операційній діяльності, і вони активно працюють над їх вирішенням. Наша мета - удосконалення процесів та покращення співпраці між виробниками і державними установами. Як виробник дронів з достатнім рівнем експертизи, ми готові ділитися своїми відгуками, що допомагає організаціям досягати нових висот.

Після публікації на УП, підхід АОЗ змінився, нас та інших виробників БпЛА запросили для конструктивної розмови. Вони також створили проєктний офіс, що значно покращило взаємодію між держзамовником та бізнесом, почали працювати над усуненням бюрократичних перепон. Про це було написано в колонці у вашому медіа, ще за попереднього керівництва АОЗ", - зазначили там.

У компанії заявили, що про причини зміни керівництва АОЗ їм невідомо, проте після цього компанія відчула зміни в роботі.

У "Генерал Черешня" також прокоментували, чи може минула правнича допомога, яку надавав Станіслав Гришин ДОТ, а також те, що Андрій Лавренович обіймав посаду начальника управління кадрового менеджменту та документообігу в цій організації, вплинути на їхні стосунки з АОЗ.

"Ні Станіслав, ні Андрій не мали жодного відношення до ухвалення управлінських рішень і не могли знати, що ДОТ у будь-якому вигляді буде здійснювати управлінські рішення стосовно закупівлі БпЛА в майбутньому," - зазначили вони.

Станіслав Гришин надавав правову підтримку ДОТ до травня 2024 року і "фізично не мав можливості брати участь у державному замовленні в галузі БпЛА, оскільки йому не було відомо, і він не міг передбачити, що керівник ДОТ у майбутньому отримає призначення на цю посаду в АОЗ".

Андрій Лавренович обіймав посаду директора з організаційного розвитку та керівника відділу кадрового менеджменту. У Державній організації та Центрі бізнес-досліджень він спеціалізується виключно на питаннях управління персоналом. Свою кар'єру в компанії "Генерал Черешня" він розпочав 22 січня 2025 року, тоді як підписання державних контрактів АОЗ з "Генерал Черешня" відбулося ще в листопаді 2024 року.

Нагадаємо, що в кінці січня Наглядова рада Агентства з оборонних закупівель Міністерства оборони підписала додаткову угоду до контракту з чинною директоркою АОЗ, яка діятиме протягом одного року.

Однак згодом міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що Агенція оборонних закупівель провалила свою роботу за останні пів року та анонсував звільнення свого заступника Дмитра Кліменкова та зміну керівництва Агенції оборонних закупівель.

Арсен Жумаділов зазначив, що питання, пов'язане з АОЗ, було предметом обговорення вже протягом тривалого часу. Безруковій не вдалося налагодити ефективну взаємодію.

Згодом очільник ДП "Державний оператор тилу" Арсен Жумаділов, підтвердив, що обійме і другу посаду - керівника Агенції оборонних закупівель.

6 березня 2025 року в Міноборони повідомили, що Арсен Жумаділов обійме посаду директора АОЗ. Він залишив посаду в ДОТ.

Читайте також