Новини світу фінансів

Зеленський розкрив причини, через які вирішив не підписувати угоду щодо корисних копалин з Америкою.

Президент наголосив, що Сполучені Штати мають намір перетворити грантові кошти на боргові зобов'язання, які Україні необхідно буде погасити.

Угода про видобуток корисних копалин між Україною та Сполученими Штатами є незбалансованою в її поточному вигляді. З цієї причини наша країна не може дати згоду на її підписання.

Цю інформацію озвучив президент України Володимир Зеленський під час пресконференції, відповідаючи на запитання представників ЗМІ.

"Обговорюючи цю угоду... Все почалося з нашого Плану перемоги, в якому ми вважаємо, що Росія захоплює наші території, і ми повинні захистити їх від окупаційних сил Російської Федерації та їхніх союзників, зокрема Північної Кореї та Ірану. Угода передбачає, що необхідно забезпечити охорону цих територій, і Україні потрібні гарантії безпеки. Ми заявляємо: 'Добре, надайте нам ці гарантії'. Це важлива складова нашого діалогу щодо угоди, і ми відкриті до переговорів. Нас запитують: 'На що ви готові піти?'. Ми відповідаємо: 'Давайте вести діалог, ось вам доступ, обговоримо видобуток мінералів, нафти та газу. Ви будете займатися видобутком, а ми поділимося результатами. Ви маєте пріоритет, ви номер один, але перш за все, зробіть все можливе, щоб зупинити ворога та відновити справедливість для нас. Завершіть цю війну. Зупиніть Путіна'. Приблизно так виглядає наша позиція," - зазначив президент.

Зеленський повідомив, що відбулися переговори зі Сполученими Штатами щодо можливих пакетів підтримки, які здатні зміцнити обороноздатність України проти агресора.

"До цього також входили пакет підтримки, озброєння, системи протиповітряної оборони та інше. Я хочу підкреслити, що це була всебічна пропозиція, оскільки нам необхідні гарантії безпеки, які включають зміцнення українських військових сил та забезпечення наших військових усім необхідним. Усе це є надзвичайно важливим... 100% - захист повітряного простору над Україною", - зазначив він.

На думку президента, Сполучені Штати не надали жодних чітких гарантій безпеки, лише пропонуючи укласти угоду щодо корисних копалин. Він зазначив, що без таких гарантій підписання угоди втрачає сенс.

Обговорюючи питання безпекових гарантій... Ми отримали першу угоду, яка не містила жодних гарантій безпеки. Це не викликало жодного скандалу, адже вона просто не відповідала нашим вимогам. Суть полягає в тому, щоб розподілити все порівну, 50 на 50. Саме так виглядала перша угода. Я чітко висловив, що не погоджуюсь з цим і не дозволю міністрам її підписати. Відбулися зустрічі з міністрами фінансів, прем'єр-міністром України, було багато різних обговорень. Це просто неможливо. Ми не можемо ділити все порівну, не розуміючи, що чекає нас у майбутньому. Навіть якби мова йшла про розподіл окупованих територій, а ми допомагали б їх відновленню - це була б конструктивна розмова. Я не можу говорити про конкретні відсотки, але одне зрозуміло: ви повинні давати. Тому спочатку ця угода виглядала незрозуміло, - підкреслив Зеленський.

Президент України зазначив, що новий формат угоди виявив бажання Сполучених Штатів повернути всі кошти, які були надані у вигляді допомоги нашій державі, з метою отримання вигоди.

Інша ситуація виникла, коли був представлений новий формат угоди, в рамках якого з'явилися 500 мільярдів. Тоді стали зрозумілими всі сигнали, які раніше надходили від Сполучених Штатів Америки щодо боргових зобов'язань. Україна повинна визнати свій борг... Кошти, отримані від видобутку, спрямовуються до фонду. Якщо відповідно до нового формату угоди цей фонд на 100% належить США, це свідчить про те, що мова не йде про спільні інвестиції, а про 500 мільярдів. Адже ми заповнюємо цей фонд за рахунок наших мінералів або компаній... Якщо гроші йдуть до фонду, а з-за кордону нічого не надходить, то фактично ми повертаємо борг, - зазначив Зеленський.

Президент також висловив думку, що оголошена сума у 500 мільярдів доларів, яку США нібито виділили на підтримку України, є перебільшеною.

"500 мільярдів. Давайте розглянемо цю цифру. Я знаю, що у нас було 100, і це безперечний факт. Я не схильний визнавати 500, незалежно від того, що кажуть інші. Із усією повагою до наших партнерів... Це реальна ситуація. Ми абсолютно праві. Якщо чесно, я навіть не готовий закріпити 100 мільярдів... Нам не слід вважати гранти боргами. Я мав переговори з Байденом (колишнім президентом США Джо Байденом - УНІАН) та з Конгресом США. Я вдячний їм за це... Якщо сьогодні умови такі, що США, наші стратегічні союзники, говорять: "Ми будемо надавати вам допомогу, але ви повинні її повернути, і ще з прибутком для Сполучених Штатів" - це вже угода, а не грант... Я відкритий до такого обговорення і певен, що воно буде продуктивним, незалежно від моїх особистих відчуттів. Нам справді потрібна ваша підтримка. Якщо ваші умови полягають у тому, що ви не надасте допомогу, якщо ми не підпишемо угоду, то це зрозуміло. Питання в тому, скільки ви готові надати - 10 мільярдів, 20 мільярдів, озброєння, пряму фінансову підтримку. Давайте поговоримо, я буду вдячний, але вкажіть ціну. Щодо вартості цієї допомоги - ще один аспект, з яким я не погоджуюсь, оскільки поки що не розумію цю логіку", - підкреслив лідер нашої країни.

Крім цього, умови угоди є несправедливими, навіть без урахування відсутності гарантій безпеки від США, вважає президент.

"Коли ми обговорюємо бізнес, варто зазначити один важливий момент, який я хочу підкреслити. Зазвичай кажуть: 'Це ваш фонд, і ми ним управляємо на паритетних умовах'. Проте, в реальності, права на фонд у США становлять 100%. Таким чином, якщо Конгрес США ухвалить рішення про надання допомоги в розмірі 50 мільярдів, ми опинимося в ситуації, коли повинні будемо повернути вдвічі більше. Це означає, що ми зобов’язані виплатити 100% від отриманого кредиту. І тут виникає питання: 'Чи отримують США 100% прибутку, продаючи зброю Ізраїлю, Катару, Саудівській Аравії чи ОАЕ?' Я не можу погодитися з тим, що виплати за цим кредитом ляжуть на плечі десяти поколінь українців", - підкреслив він.

Крім того, Зеленський висловився про конфлікт Трампа з урядами Канади та Данії. Він зазначив, що для України це важливо.

"Що стосується співпраці з Канадою та Данією, завтра до нас завітає прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, який також очолює G7. Це має велике значення для нас. Не впевнений, чи поділиться він деталями ситуації зі США. Ми також активно спілкуємося з Метте Фредеріксен, прем'єркою Данії, з якою нас пов'язують добрі стосунки, і вона надає нам значну підтримку. Вважаю, що США не повинні втрачати своїх партнерів ні в Канаді, ні в Європі. Це може стати шансом не допустити політичної ізоляції Росії. Нам важливо зберігати дружні стосунки, адже кожна з наших країн – Америка, Данія, Канада й Україна – повинні взаємоповажати одна одну, шанувати незалежність і народи, а також визнавати рівність у відносинах." – зазначив президент.

Зеленський також висловив думку, що його не хвилює наявність двосторонніх відносин між США та Росією. Проте він підкреслив, що Вашингтон і Москва не мають права ухвалювати рішення щодо України без її безпосередньої участі.

"Спілкування з росіянами є непростим. США мають свої двосторонні зв’язки. Для нас найважливіше, що ніхто не може приймати рішення або укладати угоди без нашої участі, особливо за умов, які нам незрозумілі. Я вважаю, що ми маємо на це всі підстави."

Зеленський повідомив, що Україна продовжує вести переговори з командою Трампа щодо угоди.

"Наразі наша команда, до якої входять міністри, представники наших компаній та керівник мого офісу, активно спілкуються з Волтцем (радником президента США з національної безпеки Майклом Волтцем) та його групою. Вони обговорюють угоду. Питання про 500 мільярдів і відсотки поки що не стоїть. Як бачите, ми рухаємося вперед, все йде за планом," - підсумував президент.

Раніше в медіа з'являлася інформація про те, що нова версія угоди щодо корисних копалин між Україною та США є більш суворою, ніж її попередниця. Відзначається, що в рамках цієї угоди йдеться не лише про мінерали, а також про видобуток газу та нафти.

Додатково, у CNN повідомили, що Сполучені Штати вимагають від України корисних копалин на суму, що перевищує витрати, понесені на війну. У договорі, що стосується корисних копалин, не було жодних запевнень щодо безпеки України.

Читайте також