Новини світу фінансів

Заздрощі, компрометуючі матеріали та фінансові інтереси? Які причини симпатій Трампа до Путіна та які можливі наслідки для України?

Володимир Путін, російський лідер, розпочав найбільш кривавий конфлікт в Європі з часів Другої світової війни, порушивши глобальний порядок, що існує вже вісімдесят років, і анексувавши частину суверенної української території, включивши її до російської конституції. Незважаючи на обіцянки президента США Дональда Трампа щодо завершення російсько-української війни, Путін відкрито ігнорує всі ініціативи та заклики американського лідера.

Попри всі обставини, Трамп постійно виправдовує відверті прояви знущання з боку кремлівського лідера, що підірває авторитет США, руйнує десятиліття будовані відносини з союзниками та ставить під загрозу національні інтереси країни. Що ж стоїть за ірраціональною прихильністю Трампа до Путіна – чи то заздрість, фінансові інтереси, чи компромат? Які наслідки це може мати для України, розглянуло видання OBOZ.UA.

Заздрість автократа

Однією з причин, через які Трамп попри все продовжує заплющувати очі на злочини, брехню та зневагу з боку Путіна, може бути його бажання так само як і московський "візаві" плювати на законодавство і робити що заманеться.

Як влучно висловилася ексочільниця контррозвідки ЦРУ Сьюзен Міллер, яка керувала оцінкою розвідувальних даних агентства щодо втручання Росії у вибори у 2017 році з метою допомогти Трампу виграти президентські вибори, симпатія американського президента до Путіна зводиться до "заздрості автократа".

За словами Міллера, Трамп бажає здобути таку ж владу, яку має російський авторитарний лідер, що дозволяє йому приймати рішення без жодних обмежень.

"Трампу імпонує Путін, оскільки той має владу над своєю державою. Трамп, у свою чергу, прагне мати контроль над ситуацією у своїй країні," - зазначила вона.

Згідно з інформацією, наданою The New York Times, було "беззаперечно доведено", що Путін дав команду на проведення великомасштабної операції, спрямованої на підрив президентських виборів у США. За даними американської розвідки, російський лідер прагнув підірвати довіру американців до своїх виборів і зруйнувати "ліберальний світовий порядок", очолюваний США, який, за їхніми оцінками, становить загрозу для безпеки Росії. У звіті зазначається, що для досягнення цієї мети Росія намагалася посприяти Дональду Трампу у здобутті перемоги на виборах.

Сам Дональд Трамп, коментуючи розслідування, яке розпочалося вісім років тому, під час своєї другої каденції назвав його "фальшивим полюванням на відьом". Він акцентував увагу на тому, що "Путін багато чого витримав разом зі мною", відзначивши російського лідера як свого "партнера в інтересах" у спільній боротьбі проти загальних "ворогів": демократичних законодавців, європейських керівників та уявної "глибинної держави" в США.

Протягом своєї політичної кар'єри Трамп продемонстрував чимало ознак прихильності до Путіна. Ця прихильність виявляється у реальних кроках, які сприяють автократу, котрий прагне підірвати американські інтереси.

Протягом години після повернення до Білого дому Трамп майже не ухвалював рішень у сфері національної безпеки або зовнішньої політики, які б не отримали схвалення з боку Кремля. Американські засоби масової інформації відзначають, що до таких рішень належать звинувачення президента України Володимира Зеленського у спровокуванні російського вторгнення та тиск на нього в умовах браку тиску на Путіна. Також мова йде про призупинення передачі розвідувальних даних Україні, ліквідацію американських програм підтримки країн, які Росія вважає "недружніми", зокрема проекти, що підтримують демократію в країнах, таких як Угорщина, де Путін прагне зміцнити російський вплив. Це призвело до погіршення відносин з європейськими союзниками та стало причиною для Кремля святкувати успіхи один за одним.

"Що здобуває Путін? Він отримує набагато більше, ніж міг би уявити будь-який з колишніх офіцерів КДБ. Це розвал міжнародного порядку, який очолюють США, і цей процес відбувається на наших очах, над чим Путін трудився протягом усієї своєї кар'єри", - зазначає Колдер Волтон з Гарвардської школи управління імені Кеннеді, автор книги про шпигунські взаємини між Росією та Америкою.

На думку видання The New York Times, Путін протягом тривалого часу намагався вплинути на сприйняття Трампом ситуації в Україні. Наразі, як зазначається, існує практично повна узгодженість між публічними висловлюваннями американського президента та російського лідера щодо конфлікту в Україні.

Можливий компромат

Трампа в його рідній країні вже тривалий час звинувачують у занадто "м'якій позиції стосовно Росії". У відповідь на ці закиди він постійно стверджує, що "жоден президент США не виявляв такої жорсткості по відношенню до Москви".

"Тверда позиція" Трампа щодо Путіна проявляється через постійні похвали на адресу російського лідера. Американський президент описував диктатора як "сильну особистість" і відзначав його як "розумного керівника", зазначаючи, що нібито "відмінно ладнав" з Путіним під час свого першого терміну.

Чутки про те, що сильний інтерес Путіна до Трампа може бути пов'язаний з наявністю компрометуючих матеріалів на президента США, які використовуються для шантажу і впливу, вже давно обговорюються в Америці. Ця теорія активізувалася після появи в 2017 році документа, відомого як "досьє Стіла", яке було підготовлено фірмою, що спеціалізується на бізнес-аналітиці, і очолювалося колишнім британським агентом.

Серед інших аспектів, у документі йшлося про те, що Росія могла зібрати вражаючі деталі щодо можливої зустрічі з повіями під час візиту Дональда Трампа до Москви в 2013 році. Трамп прокоментував, що це досьє є "фейковими новинами", які були розповсюджені його політичними опонентами з метою завдати шкоди його репутації. Багато з його заяв залишилися без підтвердження, а юридична команда Трампа охарактеризувала їх як "явно неточні" та такі, що містять "численні неправдиві, хибні або вигадані звинувачення", - зазначалося в матеріалі Reuters.

Цікаво, що в минулому журналісти зверталися безпосередньо до Путіна з питанням про можливий "компромат" на Трампа або його сім'ю, який нібито міг мати російські спецслужби. Тоді російський лідер запевнив, що не мав інформації про візит Трампа до Москви, і назвав припущення про те, що Росія збирала компромат на всіх високопоставлених американських бізнесменів, які відвідували країну, "абсолютною нісенітницею".

Гроші, бізнес, "нобелівка"

Ті, хто не вірить у теорії заздрості та шантажу, пояснюють поведінку Трампа стосовно Путіна більш простим мотивом: бажанням американського президента займатися бізнесом із росіянами, яке поєднується з його схильністю до марнославства. Це бажання настільки сильне, що може спонукати Трампа виконати всі вимоги Росії.

Пристрасть до грошей та давня амбіція здобути Нобелівську премію миру спонукають Трампа до нових поступок агресору з метою укладення мирної угоди. Ще до початку серйозних переговорів американський президент вже вніс кілька суттєвих "козирів": він відкрито заявив, що Україна змушена буде відмовитися від частини своєї території, а також пообіцяв Кремлю, що українська сторона ніколи не отримає жодних гарантій безпеки у вигляді членства в НАТО. Крім того, він вирішив "підзаробити" на жертвах агресії, розпочавши тиск на Київ з вимогою надати США доступ до українських родовищ корисних копалин як "компенсацію" за раніше надану безкоштовну допомогу, водночас відмовляючи Україні у будь-яких гарантіях безпеки.

Замість того, щоб відмовитися від діалогу, Вашингтон почав вести переговори з Москвою щодо "нормалізації відносин". Хоча основною метою американсько-російських зустрічей у лютому та березні 2025 року є завершення війни, що поки що залишається недосяжною метою, обидві сторони, судячи з оприлюднених заяв і витоків інформації після зустрічей, активно обговорювали можливості для спільного "бізнесу". Зокрема, Росія, прагнучи отримати нові поступки від США у контексті російсько-української війни, делегувала "переговорника" у особі Кирила Дмитрієва — інвестиційного посланця Путіна, колишнього інвестбанкіра Goldman Sachs і випускника Стенфорда, який нині очолює Російський фонд прямих інвестицій. Він активно переконував американську сторону в економічних перевагах відновлення двосторонніх відносин.

Окрім того, що старша наукова співробітниця Інституту світової політики Ніна Хрущова відзначила похвалу Трампа за його нібито роль у запобіганні Третьої світової війни, Дмитрієв під час свого візиту до Вашингтона висунув привабливу ідею, що включала доступ США до російських ресурсів в Арктиці, а також до рідкоземельних мінералів. Він також запропонував спільні місії на Марс і Місяць.

Ці переговори не дали конкретних результатів, проте Дмитрієв повідомив, що обидві сторони зробили "три кроки вперед" у напрямку покращення двосторонніх стосунків. Насправді він, ймовірно, мав на увазі, що американські лідери стали більш зацікавленими у використанні економічних і фінансових можливостей, які надає Росія, незважаючи на труднощі, викликані війною в Україні. Відкриваються нові перспективи, які можуть бути націлені зокрема на Дональда Трампа. Як бізнесмен, він давно виявляв бажання вести справи в Москві. Під час неформальної зустрічі в 1996 році він ділився своїм бажанням провести в Росії конкурс "Міс Всесвіт" (мета була досягнута у 2013 році) та збудувати "Трамп-тауер" у Москві (цей проект поки залишається нереалізованим). Чи може Кремль запропонувати президенту США бажану нерухомість на Красній площі чи вигідну бізнес-угоду в обмін на пом'якшення санкцій? - запитала вчена, ставлячи риторичне питання.

Місія "виправдати дії Путіна"

Незважаючи на все, Трамп продовжує виправдовувати явний саботаж з боку Путіна його власними "мирними ініціативами". Навіть після того, як російський лідер відкрито проігнорував запрошення до діалогу з Зеленським, надіславши замість себе делегацію "ноунеймів" під керівництвом свого радника Володимира Мединського, американський президент незмінно стверджує, що путін не заважає досягненню миру, повторюючи це, наче заклинання.

Замість того, щоб оцінити затягування Путіним питання про припинення вогню, яке активно просували Сполучені Штати, він знову вдався до нападок на Зеленського.

"Послухайте, у мене була дуже напружена зустріч із Зеленським, оскільки я не погоджуюся з його висловлюваннями, і він не намагався пом’якшити обстановку. Я завжди стверджував, що у нього немає переваг. І справді, у нього їх немає, і я говорю це відверто," - поділився Трамп у розмові з кореспондентом Fox News Бретом Баєром.

Президент США висловив похвалу спеціальному представникові з питань Близького Сходу Стіву Віткоффу за його переговори з президентом Росії. Водночас він підкреслив, що саме йому слід особисто провести зустріч із Путіним.

"Він за столом переговорів, і він хотів цієї зустрічі. А я завжди відчував, що зустріч не може відбутися без мене, і я не думаю, що угоди буде досягнуто. Нам потрібно зібратися разом, і я думаю, що ми заплануємо це, тому що я втомився від того, що інші люди ходять на зустрічі й таке інше", - сказав глава Білого дому.

Він вважає, що Путін "втратив інтерес до війни" і прагне до ведення переговорів.

"На мою думку, Путін втомився від всіх цих подій. Він виглядає не дуже привабливо, хоча прагне до кращого вигляду. Не забувайте, що це мало б закінчитися всього через тиждень," - зазначив Трамп, підкресливши кремлівську версію, що російські війська "могли б опинитися в Києві" всього за п’ять годин після початку повномасштабного вторгнення, і зробили б це, якби Путін цього хотів, а російські танки "не застрягли б у болоті".

Президент Сполучених Штатів підкреслив, що, якщо дипломатичні намагання не увінчаються успіхом, він розгляне можливість застосування економічного тиску на Росію, хоча й не прагне до цього кроку.

"Це завжди було у мене. Якщо знадобиться, я застосую це. Але я б віддав перевагу не вдаватися до цього," - зазначив Трамп.

Які ризики для України пов'язані з прихильністю Трампа до Путіна?

Крім того, що безперервні спроби Трампа виправдати дії Путіна викликають неабияке обурення серед українців, які вже три роки стикаються з наслідками повномасштабної війни, а протягом восьми років боролися з гібридною агресією з боку Росії, ця ірраціональна симпатія несе з собою й конкретні ризики для України. Це добре усвідомлюють у Києві, адже українська влада постійно відчуває тиск з боку адміністрації американського президента.

Під час пресконференції, що відбулася в Анкарі, президент Зеленський відкрито висловив думку, що з моменту вступу Дональда Трампа на посаду президента США, він здійснює більший тиск на Україну, ніж на Росію.

"Люди звертаються до дипломатії, аби уникнути безвиході, тож необхідно вжити заходів, які приведуть до миру. Важливо тиснути на ту сторону, яка не бажає зупиняти війну. Як ви знаєте, президент Трамп вірив, що тиск на обидві сторони може бути корисним. Я вважаю, що на нас тиснули більше, ніж на росіян. Україна бореться за свої інтереси. Ми не готові жертвувати своїми життями та територією. Це не означає, що ми є агресорами," - підкреслив Зеленський.

Тепер "малій" команді належить донести цю очевидну думку до Дональда Трампа та його оточення. Адже складається враження, що нинішня адміністрація Білого дому не зрозуміла важливість збереження міжнародного права та правил, встановлених після Другої світової війни, які дозволяють світу уникати нових масштабних конфліктів. Це є в інтересах, зокрема, Сполучених Штатів. Співпрацювати з Росією, яка прагне зруйнувати існуючий світовий порядок, означає завдати собі шкоди та, в поєднанні з Москвою, стати співучасниками сценарію третьої світової війни, загроза якої стає дедалі реальнішою.

Читайте також