Кількість заявок перевищує наявні фінансові ресурси: подробиці ажіотажу навколо тисячі від Президента Зеленського.
Тисячею "єПідтримки" можна розрахуватися за комунальні послуги, ліки, транспорт, мобільний зв'язок та задонатити на ЗСУ
Комуналка у пріоритеті. Тисячу "єПідтримки" найбільше українці витрачають на комунальні послуги. А от донатити на армію вирішили лише 4 %. Такі підрахунки Мінцифри зробило за перші три дні грошових надходжень. Загалом ажіотаж довкола тисячі Зеленського чималий. Заявку оформили вже чи не вдвічі більше людей, ніж може дозволити бюджет програми. Докладніше про підводні камені "єПідтримки" знає журналістка "5 каналу"Марія Дрозд.
Фінансова допомога для всіх, але не для всього. Бажана тисяча гривень вже почала надходити на рахунки українців. Вивести ці кошти готівкою не вдасться, проте можливостей їх використання досить багато. Зокрема, можна оплатити комунальні послуги, медикаменти, проїзд, мобільний зв'язок, а також зробити внесок на підтримку ЗСУ. Однак до так званої президентської тисячі багато українців ставляться з обережністю.
Виплати у розмірі тисячі гривень стартували 10 грудня, і всього за три дні Міністерство цифрової трансформації виявило найпопулярніші напрямки витрат. Найбільші суми люди витрачали на комунальні послуги, а також до трійки лідерів потрапили витрати на мобільний зв'язок і благодійні внески на підтримку армії. У Міністерстві економіки підкреслили, що своєчасна оплата комунальних послуг є критично важливою для відновлення енергетичної інфраструктури. Вони також зазначили, що зимова програма "єПідтримка" стане підтримкою для вітчизняних виробників і населення в цей складний період. Однак, незважаючи на оптимістичні заяви, суспільство сприйняло ініціативу президента неоднозначно. Громадяни в основному ставили питання про джерела фінансування та вважали, що ці кошти можна було б витратити на більш нагальні потреби.
"Завдяки оптимізації фінансування інших програм Міністерства економіки, кошти були перенаправлені для забезпечення зимової підтримки. Щодо найбільш ефективних рішень, давайте звернемося до тих, хто вже отримав ці ресурси, і дізнаємося, чи можуть вони зараз оплатити комунальні послуги, медичні послуги або придбати ліки," - зазначила заступниця міністра економіки Надія Бігун.
У Міністерстві запевняли, що це залишки допомоги від міжнародних партнерів, які не можуть спрямувати ані на армію, ані на інші програми до кінця року. Згодом уточнили, що взяли частку з фонду соціального страхування. Та врешті - майже чотири мільярди частково забрали з урядових програм.
"З програми 'Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки' було вилучено 99,8 мільйонів гривень. З програми 'державна підтримка реалізації інвестиційних проектів' забрали 1,7 мільярда. А з програми 'компенсація витрат на гуманітарне розмінування земель' вилучили два мільярди. Це ті ресурси, які досі передбачені для одноразової грошової допомоги", - підкреслила народний депутат, член комітету з фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.
Міністерство економіки виділило близько чотирьох мільярдів гривень на зимову програму "єПідтримка". Це означає, що теоретично близько чотирьох мільйонів людей можуть отримати по тисячі гривень. Однак існує одна суттєва проблема: лише за два тижні з моменту старту програми кількість поданих заявок значно перевищила очікування.
Понад 6 мільйонів українців подалися на виплату. І це точно не межа, адже відправляти заявки можна до кінця лютого. Звідки міністерство братиме гроші для решти охочих - загадка. Ймовірно, доведеться знову черпати з урядових програм підтримки.
"Без внесення змін до бюджету, мені здається, це не можливо. Хоча на період дії воєнного стану ми дали повноваження Кабінету міністрів щодо перерозподілу коштів без рішень Верховонї Ради, тому тут треба буде дуже уважно слідкувати за постановами кабміну, які ще джерела спрямують на виплату тисячі", - пояснює народна депутатка, членкиня комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.
Ще одна причина недовіри до такої виплати - розкриття банківської таємниці. Тисячу ніяк не отримати без картки Національного кешбеку. Саме туди надішлють гроші. Утім, для створення цієї картки банки, як і уряд, вимагають дозвіл на відстеження транзакцій.
"Я думаю, що люди забагато думають про себе і думають, що державі дуже важливо якість дані отримати. Якщо б держава захотіла, вона б отримала. Там немає передачі всіх даних, там є конкретні дані по конкретним транзакціям тому жодних проблем з цим немає", - наголосив інвестиційний банкір Сергій Фурса.
"Держава може отримати доступ до вашого гаманця лише на підставі судового рішення, інших легітимних способів у неї немає. Витік інформації вважається злочином. Це призводить до створення небезпечної бази даних, в якій фіксується, що ви купуєте і кому переводите кошти — все це стає доступним", - підкреслив Ілля Несходовський, керівник аналітичного відділу мережі "Антс".
Після шквалу критики Кабмін надіслав банкам роз'яснення. Де просять не запитувати про транзакції, які не стосуються програм Національний кешбек чи "єПідтримка". Після подання заявки тисячу обіцяють переказати протягом 10 робочих днів. Але є обмеження. Гроші не даватимуть українцям за кордоном, заявку не погодять автоматично. За словами прем'єра Дениса Шмигаля, пізніше уряд проведе аудит. Тим, кому таки прийшла виплата за кордоном, доведеться її повертати. До таких попереджень від кабміну експерти ставляться скептично.
"Якщо на момент отримання тисячі ви знаходитесь в Україні, мені не зрозуміло, у чому полягає проблема. А якщо особа витратила ці кошти за кордоном, то я не бачу можливості їх повернення. Для цього потрібно звертатися до суду, отримувати рішення суду та виконавця, а це призведе до витрат, які перевищують саму тисячу гривень", - зазначає Ілля Несходовський, керівник аналітичного напрямку мережі "Антс".
Дехто вже вдався до спроб отоварити тисячу з мобільного. Через це сервіс онлайн-оплат EasyPay навіть вимкнув функцію "Повернення коштів" для абонентів Водафону та Лайфу. Подавати на програму можна у три способи. Найзручніше - через Дію. Та якщо застосунку немає, треба прийти до відділення банку або Укрпошти. Витрачати кошти з "єПідтримки" українцям можна до кінця наступного року.
Марія Дрозд та Валентин Стрельцов, "П'ятий канал"
Нагадаємо, що з 1 грудня президент України Володимир Зеленський запровадив програму, яка передбачає виплату одноразової допомоги у розмірі тисячі гривень кожному громадянину. Ця ініціатива спрямована на підтримку населення в зимовий період. Фінансування цієї програми буде здійснене за рахунок невикористаних бюджетних коштів Міністерства економіки та інших відомств, які, за словами першого заступника міністра економіки Олексія Соболева, не зможуть освоїти до кінця року.
Згідно з інформацією, оприлюдненою 5.ua, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров оголосив про досягнення нового рекорду в сфері цифрових послуг: за один день було подано понад 2,5 мільйона заявок на отримання "Зимової єПідтримки" через мобільний додаток "Дія".
Читайте також: Тисяча гривень кожному: у Мінекономіки пояснили, як можна буде одержати гроші.
Перегляньте це відео: