"Залишилися" в США: Україна досі не отримала $250 млн енергетичної підтримки, яка була обіцяна ще в епоху президентства Байдена - Reuters | УНН
Сотні мільйонів доларів енергетичної підтримки, які Сполучені Штати зобов'язалися надати Україні, досі не були реалізовані, що викликає тривогу в умовах суворих зимових погодних умов. Фінансові ресурси, заплановані для закупівлі газу та відновлення інфраструктури, затримуються через бюрократичні труднощі та внутрішні конфлікти в команді Трампа.
Посадовці з Америки та Європи все більше стурбовані тим, що сотні мільйонів доларів, які США пообіцяли Україні як енергетичну допомогу, досі не виділені. Тим часом сувора зима ставить зруйновану війною енергосистему країни на межу катастрофи. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на кілька джерел, обізнаних з ситуацією, за інформацією УНН.
Згідно з інформацією, отриманою від джерел, включаючи представників США та України, ці фінансові ресурси спочатку планувалося використати для імпорту зрідженого природного газу та відновлення енергетичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російських атак. Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) ще за часів адміністрації колишнього президента Джо Байдена інформувало Конгрес про намір виділити принаймні частину цих коштів, повідомили два джерела, які побажали залишитися анонімними через делікатність обговорюваних питань.
Однак після фактичного згортання роботи USAID у перші тижні президентства Дональда Трампа частина коштів, за словами джерел, опинилася в бюрократичному "підвішеному" стані.
Деякі члени адміністрації підтримують ідею виділення цих коштів через Державний департамент, який наразі відповідає за залишкові функції USAID, згідно з інформацією джерел. Водночас інші вважають за необхідне залучити Корпорацію фінансування розвитку (Development Finance Corporation) — менш відоме федеральне агентство, якому передбачають значну роль у процесі відновлення України.
Адміністрація Трампа і раніше призупиняла або затримувала допомогу Україні. Зокрема, США неодноразово тимчасово зупиняли постачання військової допомоги - іноді для тиску на Київ у межах мирних переговорів між Москвою та Києвом за посередництва США.
Цього разу затримка в наданні енергетичної підтримки, за інформацією двох джерел, викликана не спробами тиснути на Україну, а бюрократичними ускладненнями та внутрішніми розбіжностями.
Одночасно заморожена фінансова допомога в розмірі приблизно 250 мільйонів доларів, за інформацією двох джерел, останніми тижнями викликає зростаюче невдоволення. Російські удари по електростанціям і трубопроводам залишили мільйони українців вразливими перед суворими зимовими морозами, підкреслили українські, американські та європейські чиновники, а також ще двоє обізнаних осіб.
Одне з джерел інформувало, що асистенти в Конгресі США обізнані про блокування фінансів і працюють над отриманням більш детальної інформації.
Український посадовець зазначив, що Київ також поінформований про ситуацію, однак побоюється порушувати це питання, щоб не спровокувати дипломатичні наслідки. Президент США Дональд Трамп неодноразово прохолодно реагував на прохання України про допомогу.
"Енергетичний Рамштайн": уряд оголосив, яку підтримку надаватимуть партнери G7+ 24 січня 2026 року, 12:23 * 4811 переглядів
Представниця українського посольства у Вашингтоні Галина Юсипюк повідомила, що Україна і Сполучені Штати активно взаємодіють у сфері енергетики.
Українська та американська сторони щоденно працюють над зміцненням стійкості енергетичної системи України"
Представник Корпорації фінансування розвитку повідомив, що агентство активно взаємодіє з усіма міжвідомчими партнерами для підтримки зусиль з відновлення України та посилення спільної економічної безпеки і добробуту як США, так і України.
Офіс управління та бюджету Білого дому, вірогідно, спираючись на важливий звіт генерального інспектора USAID, повідомив, що в минулі роки кошти, виділені на енергетичну допомогу Україні, витрачалися нераціонально.
Підтримка енергетичної галузі України під час адміністрації Байдена виявилася провальною. Згідно зі звітом генерального інспектора USAID, українські підрядники, ймовірно, зазнали значних втрат енергетичних ресурсів на мільйони доларів через недолік контролю, корупційні схеми, крадіжки та інші проблеми.
Глобальні перетворення у федеральній бюрократії, які були впроваджені адміністрацією Трампа, ускладнили діяльність США з підтримки своїх союзників.
Фактичне закриття USAID, за словами кількох джерел Reuters, викликало непорозуміння стосовно термінів та умов фінансування.
Також варто зазначити, що Рада національної безпеки, яка раніше у попередніх урядах забезпечувала координацію між розвідувальними службами, установами національної безпеки та дипломатичними агентствами, зазнала значного скорочення.
Крім того, один із співрозмовників зазначив, що енергетична підтримка для України раніше надходила повільніше через побоювання щодо великої корупції в енергетичній галузі країни.