У минулому році зарплати українських міністрів підвищилися на 25%. Які чиновники з уряду Шмигаля вказали найбільші доходи у своїх деклараціях?

Середня річна заробітна плата членів уряду у 2024 році становила 1,3 млн грн, у порівнянні з 2023 роком вона збільшилася на 24%.
Це підтверджують результати дослідження аналітиків R&D центру платформи для аналізу відкритих даних YouControl, які здійснили аналіз декларацій діючих членів Кабінету Міністрів.
В цілому, у 13 із 21 члена уряду більше ніж половина їх загального доходу формується з зарплат. Варто зазначити, що у 2024 році зарплата трьох міністрів зменшилась більш ніж на 7%.
При цьому, під час проведення розрахунків не були враховані зарплати новопризначених міністрів Германа Сметаніна та Олексія Чернишова, які раніше займали посади в державних підприємствах, де рівень оплати праці є значно вищим.
Так, саме віцепрем'єр-міністр Олексій Чернишов задекларував найбільший серед членів уряду дохід за 2024 рік у розмірі 37,5 млн грн. Також Чернишов є лідером серед членів Кабміну за розміром задекларованих грошових активів, їхня сума за підсумками 2024 року становить близько 137 млн грн.
До п'ятірки лідерів серед міністрів з найбільшим доходом у 2024 році також увійшли Денис Шмигаль (9,7 млн грн), Герман Сметанін (7,4 млн грн), Рустем Умєров (6,8 млн грн), Михайло Федоров (6 млн грн).
Зменшення сукупного доходу відбулося в Рустема Умєрова (-139%), Германа Галущенка (-211%), Матвія Бідного (-18%), Миколи Точицького (-4,4%).
Зокрема, зниження загального доходу Умєрова більше ніж у два рази стало наслідком скорочення доходів від продажу цінних паперів і корпоративних прав, а також відсутності статті доходу, яка була в 2023 році – "Сума дисконту від конвертації договору SAFE в акції компанії Petcube, Inc", що перевищувала 9 млн грн. У 2024 році задекларовані грошові активи міністра оборони становлять 4,4 млн грн, що на 23% менше порівняно з 2023 роком.
У 2024 році загальна сума доходів діючих міністрів становила приблизно 108 мільйонів гривень, що на 11% більше в порівнянні з 2023 роком. Крім того, сукупні грошові активи міністрів у цьому році досягли близько 219,4 мільйона гривень, що перевищує показник попереднього року на 13%.
У YouControl повідомили, що підрахунки проведені на основі інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, які уповноважені виконувати функції держави або місцевого самоврядування (Реєстр декларацій). Зокрема, враховувалися дані з розділу 11 "Доходи, включаючи подарунки" та розділу 12 "Грошові активи".
Суми з категорії "Грошові активи" в іноземних валютах конвертовані в гривні за середньорічним курсом Національного банку України. При підрахунку загальних доходів і грошових активів враховувалися дані як самих членів Кабінету Міністрів, так і їхніх родичів.
Згідно з інформацією, уряд не має наміру ініціювати підвищення мінімальної заробітної плати в поточному році. Вона залишиться на позначці 8000 гривень на місяць, як зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
У березні Верховна Рада прийняла законопроєкт про підвищення зарплат поліцейських у першому читанні. Після його ухвалення, мінімальний посадовий оклад для поліцейського складе не менше 30 280 грн, без урахування премій, матеріальної допомоги та доплат за стаж, звання, наукові досягнення тощо.
Раніше міністр внутрішніх справ Ігор Клименко висловлював занепокоєння з приводу того, що протягом двох років повномасштабної війни в Україні не відбувалося індексації зарплат поліцейських. За його інформацією, середній рівень заробітної плати правоохоронців в Україні варіює від 34 до 36 тисяч гривень. Окрім цього, співробітники Національної поліції отримують додаткові 10 тисяч гривень за службу в умовах воєнного стану, а в регіонах, де тривають активні бойові дії, ці надбавки досягають 30 тисяч гривень.