Обмеження на імпорт пального з російської нафти та зменшення максимальної ціни: Які нововведення містять останні санкції Європейського Союзу проти Росії.

До схваленого країнами ЄС у п'ятницю 18-го пакета санкцій проти Росії увійшли заходи, що мають завдати додаткового удару по російській нафтовій промисловості, а також по фінансовому сектору.
Основним компонентом санкційного пакета є зниження максимальної ціни на експорт російської нафти, що повинно призвести до скорочення доходів Москви без значного впливу на світові ринки, повідомляє Reuters, посилаючись на декілька європейських дипломатичних джерел.
Зокрема, Європейський Союз вводить "плаваючу" верхню межу ціни на російську нафту, яка буде на 15% нижчою за її середню ринкову вартість. На даний момент цей ліміт становить близько $47,6 за барель, що суттєво менше за цінове обмеження в $60 за барель, яке було встановлено країнами "Великої сімки" у грудні 2022 року.
Європейським підприємствам заборонять надання транспортних, фінансових та страхових послуг для експорту російської нафти, якщо її вартість перевищує встановлений поріг.
Європейський Союз та Велика Британія виступають за те, щоб усі країни G7 долучилися до нового механізму обмеження цін, оскільки зниження світових цін на нафту зробило ліміт у $60 майже неактуальним. Раніше Сполучені Штати відмовилися підтримати цю ініціативу, і без їхньої участі вплив цього рішення з боку ЄС буде обмеженим, адже нафта переважно торгується в доларах, а регулювання фінансових транзакцій контролюється американськими банками.
Окрім цього, відповідно до нових санкцій, Європейський Союз вводить заборону на ввезення нафтопродуктів, які були вироблені з російської нафти.
Однак, як зазначили джерела агентства, ця заборона не стосуватиметься імпорту нафтопродуктів з Норвегії, Великої Британії, США, Канади і Швейцарії.
Європейський Союз також розширив свої санкційні списки, включивши до них 105 танкерів, що належать до "тіньового флоту" Росії. Цим суднам буде заборонено входити до портів, а також здійснювати перевантаження нафти з одного судна на інше в територіальних водах європейських портів. Таким чином, загальна кількість суден "тіньового флоту", які підпадають під санкції ЄС, перевищить 400.
Окрім цього, санкції містять заборону на виконання фінансових операцій, пов'язаних із російськими газопроводами "Північний потік", які проходять під Балтійським морем, а також забороняють постачання будь-яких товарів чи послуг для цих проектів.
Додатково ЄС заборонить усі операції з російськими фінансовими установами, які вже відключені від глобальної системи фінансових повідомлень SWIFT. Заборона поширюватиметься на операції з Російським фондом прямих інвестицій (РФПІ), а також з його проєктами. Це має обмежити доступ Росії до міжнародних фінансових ринків та іноземної валюти.
Країни ЄС також домовилися знизити поріг для запровадження подальших санкцій проти іноземних фінансових та кредитних установ, які підривають санкції або підтримують воєнні зусилля Росії, наприклад, обходячи обмеження цін на нафту.
Європейський Союз планує додати до списку санкцій 26 організацій, які порушують існуючі обмеження. Серед них буде сім з Китаю, три з Гонконгу та чотири з Туреччини, повідомили дипломати.
До переліку товарів, заборонених для експорту до Росії країнами ЄС, увійшли кілька видів хімікатів, пластмасових виробів та елементів машинобудування.
Як було зазначено, на екстреній зустрічі вранці в п'ятницю, 18 липня, посли держав-членів ЄС затвердили 18-й пакет санкцій, спрямованих проти Росії.
Напередодні уряд Словаччини вирішив припинити блокування ухвалення 18-го пакету санкцій ЄС проти Росії, заявив прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо. Він вимагав від Єврокомісії поступок у питанні заборони імпорту російського газу до ЄС після 2027 року.
Яка інформація є про 18-й пакет санкцій Європейського Союзу щодо Росії?
Нагадаємо, наприкінці червня тижня Європейська Рада продовжила чинні санкції проти Росії ще на пів року, проте не змогла ухвалити 18-й пакет санкцій проти Росії за розв'язану проти України війну. Рішення відклали через позицію Словаччини, яка з того часу послідовно блокувала ухвалення санкцій.
У новому 18-му пакеті санкцій, що був представлений Єврокомісією, ЄС планує ввести обмеження на діяльність дев'яти фізичних осіб та 33 компаній, а також зменшити максимально допустиму ціну на російську нафту з $60 до приблизно $45 за барель. Крім того, пропонується розширити санкції щодо "тіньового флоту" Росії.
Європейська Комісія також запропонувала ввести санкції проти проєктів "Північний потік 1" і "Північний потік 2", щоб унеможливити їх подальшу експлуатацію. Крім того, планується відключити ще 22 російських банки від системи SWIFT, ввести обмеження проти Російського фонду прямих інвестицій, його дочірніх структур і інвестиційних проєктів. Також передбачається заборона експорту товарів до Росії на суму, що перевищує 2,5 мільярда євро щорічно.