Заборгованість підприємств за давніми валютними кредитами досягла 21 мільярда доларів, зазначив Пишний.

Цю інформацію озвучив Андрій Пишний, голова Національного банку України, у своєму блозі на платформі Укрінформ.
"Заборгованість підприємств за "старими" зовнішніми кредитами колосальна. На 1 квітня вона становила майже 14 млрд дол. основної суми та понад 7 млрд дол. - відсотків. Приріст з початку повномасштабного вторгнення - по 3 млрд дол. відповідно. Тобто це "живі" кредити", - зазначив Пишний.
На його думку, існуючі обмеження не дають можливості підприємствам погашати "старі" борги, дозволяючи лише сплачувати відсотки за визначених умов. Однак НБУ не може різко послабити ці обмеження через загрозу швидкого зростання попиту на іноземну валюту.
Схожа ситуація з оплатою за "старий" імпорт, яка зараз заборонена. Реальні потреби бізнесу у таких операціях минулого року становили 3,2 млрд дол.
Для вирішення цієї проблеми НБУ минулого тижня запровадив механізм стимулюючої валютної лібералізації, який дозволяє бізнесу проводити окремі операції понад встановлені ліміти та обмеження в межах "інвестиційного ліміту".
"НБУ надав змогу бізнесу проводити окремі операції понад встановлені ліміти та обмеження. За однієї дуже вагомої умови - у межах інвестиційного ліміту. Цей ліміт дорівнює обсягу іноземних інвестицій в іноземній валюті, які підприємства залучать у свій статутний капітал з-за кордону з 12.05.2025", - пояснив Пишний.
Він зазначив, що це відкриває можливості для компаній виконувати надзвичайно важливі фінансові операції, такі як оплата імпорту товарів, які були доставлені до 23.02.2021, а також розрахунки за зовнішніми кредитами, отриманими до 20.06.2023. Проте це можливо тільки за умови, що підприємства використовують кошти, які вони залучили в українську економіку.
За інформацією Укрінформу, починаючи з 10 травня, Національний банк України реалізував ряд ініціатив щодо лібералізації валютних операцій з метою активізації капітальних вливань у країну. Водночас, з цієї дати стали актуальними нові зміни в валютних обмеженнях. Деякі з цих пом'якшень спрямовані на підтримку українського бізнесу.