Новини світу фінансів

Японія готова підтримати українську розвідку, повідомляють ЗМІ.

Київ прагне здобути автономію від Сполучених Штатів у випадку, якщо Вашингтон знову призупинить розвідувальну підтримку.

Інститут космічних піонерів (iQPS) при Університеті Кюсю, відомий японський розробник та оператор супутників, розпочне постачання геопросторових зображень для Головного управління розвідки Міністерства оборони України, використовуючи технологію радіолокаційного зображення з синтезованою апертурою (SAR). Угода була підписана минулого тижня, повідомляє видання Intelligence Online.

Відзначається, що обговорення між українською та японською сторонами з даного питання розпочалися в кінці лютого, а активізувалися після того, як 6 березня США усунули свого розвідувального помічника в Україні. Хоча згодом Вашингтон відновив свою підтримку, переговори продовжувалися.

Японська компанія, що співпрацює з ГУР, володіє п'ятьма супутниками з радіолокаційною системою (SAR), які вже перебувають на орбіті. Запуск сьомого супутника заплановано до завершення 2026 року. Водночас обидві сторони домовилися про те, щоб протягом наступних двох-трьох місяців налаштувати інструменти програмування та прийому для платформи ГУР.

Окрім цього, Японія надасть Києву $1 млрд. Гроші мають піти на компенсацію втрати фінансової підтримки від США.

Наразі українська розвідка працює над тим, щоб стати незалежною від американських зображень, якщо Вашингтон знову перерве допомогу. Як вказують журналісти, майбутнє України у питанні радарів завдяки iQPS стає яскравішим. Раніше радіолокаційні зображення Україні пообіцяла надавати фінська компанія Iceye та Німеччина (SAR-Lupe і SARah). Також їх надаватиме Італія (Cosmo-SkyMed і Cosmo-SkyMed 2).

"Завдяки цим можливостям може бути реалізовано передачу значно більшої кількості радіолокаційних зображень, ніж ті, що раніше були доступні через ресурси Національного розвідувального управління США чи придбані у комерційних компаній, таких як Capella Space та Umbra", – вказується в матеріалах Intelligence Online.

Однак Україна стикається з браком необхідної оптичної техніки. Незважаючи на те, що вона має доступ до супутників Pléiades Neo від європейської компанії Airbus Group та отримала розширені права на зображення з французьких супутників, Україні все ще не вистачає ресурсів, які раніше надавалися США, як безпосередньо, так і через доступ до комерційних зображень від Maxar і BlackSky.

На сьогоднішній день, за інформацією журналістів, жоден європейський оператор не здатний забезпечити оптичні супутникові зображення, які б відповідали рівню американських компаній. Навіть після офіційного поновлення передачі даних на початку березня, Вашингтон продовжує накладати обмеження на інформацію, що стосується території Росії.

Читайте також