Якщо Сполучені Штати припинять підтримку України, чи зможе Європа заповнити цю прогалину? - AP

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп вимагає від України поступок територій на користь Росії в обмін на припинення конфлікту, погрожуючи вийти з угод, якщо переговори затягнуться. Це викликало тривогу в Європі, де в даний момент активно розглядають варіанти підтримки Києва, навіть без участі американської сторони.
Цю інформацію повідомляє агентство Associated Press.
Європейські партнери України вважають цю війну критичною для безпеки всього континенту. Нині серед європейських урядів посилюється дискусія про необхідність зміцнення військової підтримки Києва незалежно від кроків Трампа.
Згідно з інформацією, отриманою від журналістів Associated Press, Дональд Трамп не раз жорстко критикував президента України Володимира Зеленського, звинувачуючи його в небажанні віддати Крим Росії.
Пропозиція Трампа обміняти територію на мир стала б кардинальним порушенням міжнародних принципів, за якими зміна кордонів силою вважалася неприйнятною після Другої світової війни. Як зазначив спеціальний радник Фонду стратегічних досліджень у Парижі Франсуа Ейсбург, для зміни такого порядку колись знадобилася світова війна, яка коштувала життя 60 мільйонам людей.
"Європейці такого не приймуть, як і Україна", -- підкреслив Ейсбург.
Якщо Сполучені Штати зупинять свою підтримку Україні, це призведе до значних змін. Дипломати та фахівці розглядають різні варіанти розвитку подій — від повного припинення безпосередньої допомоги до потенційних обмежень на передачу будь-яких американських озброєнь або технологій Україні з боку європейських країн.
Експерти підкреслюють, що відсутність підтримки з боку Вашингтона призведе до значних труднощів для Європи. Витривалість Києва у боротьбі безпосередньо залежатиме від готовності європейських урядів оперативно залучати необхідні ресурси та заповнювати виниклі прогалини.
"Якби це було легко, Європа давно б вже функціонувала без Сполучених Штатів", -- зазначив один з європейських дипломатів, побажавши залишитися неназваним.
Фінансова підтримка України в Європі наявна, проте це не вирішує проблему військових можливостей. Згідно з інформацією Інституту Кейла, Європа надала Україні приблизно 157 мільярдів доларів допомоги, що перевищує обсяг американської фінансової підтримки.
Проте, як підкреслюють експерти, фінансова допомога є недостатньою: "Гроші не вирішують проблеми", -- зауважив Франсуа Ейсбург.
Керівник Французького інституту міжнародних відносин IFRI Тома Гомар підкреслив, що Європа вчинила серйозну помилку, істотно зменшивши обсяги своїх збройних сил після завершення Холодної війни.
Окрім того, оборонна промисловість Європи залишається фрагментованою та сильно залежною від імпортних поставок зі США, що ускладнює оперативне нарощування постачань зброї для України та власних збройних сил. Додаткові виробничі потужності можна розгорнути безпосередньо в Україні, де після початку конфлікту відбулося збільшення виробництва боєприпасів і дронів. Проте знайти заміну сучасним американським системам протиповітряної оборони є значно складнішим завданням.
З моменту початку повномасштабного вторгнення в 2022 році Росія практично щодня завдає ударів по Україні, застосовуючи ракети та безпілотники, включаючи імітаційні дрони, щоб знизити ефективність української ППО. За даними журналістів Associated Press, лише в квітні внаслідок цих атак загинуло не менше 57 осіб.
За оцінкою Дугласа Баррі, старшого наукового співробітника Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні, кількість жертв була б значно вищою без американських комплексів Patriot, які захищають українське небо.
Ці системи мають можливість виявляти та перехоплювати російські ракети, включаючи гіперзвукові "Кинджали", які Росія вважала недосяжними для перехоплення. Patriot продовжують відігравати вирішальну роль у захисті критично важливих об'єктів інфраструктури, зокрема в сфері енергетики.
На початку квітня президент України Володимир Зеленський подав запит на отримання додаткових 10 комплексів Patriot, проте Трамп не задовольнив це прохання.
Франція та Італія вже надали Україні свої системи протиповітряної оборони Aster SAMP/T. Однак, як зазначає Баррі, суттєва проблема полягає не в ефективності європейських систем, а в їх обмеженій кількості в порівнянні з запасами, які має США.
Незважаючи на нещодавню критику з боку Трампа, який засудив ракетні удари Росії та закликав до введення нових санкцій проти Москви, європейські партнери досі не визначилися з чітким планом щодо можливого зменшення американської допомоги.
Аналітики підкреслюють, що в разі певних обставин Сполучені Штати можуть не тільки зупинити свою підтримку, але й ввести заборону на експорт американських озброєнь до України. Це також вплине на європейські держави, які передали Україні американські військові системи, такі як Patriot.
"Є велика різниця між ситуацією, коли США перестають бути союзником, і коли вони перетворюються на ворога", -- підкреслив Франсуа Ейсбург, зазначивши, що подібні рішення негативно відіб'ються і на оборонній промисловості самих Сполучених Штатів.
У березні адміністрація Трампа зупинила обмін розвідувальною інформацією з Україною, намагаючись примусити Київ до укладення миру.
Метью Креніг з Центру стратегії та безпеки імені Скоукрофта при Атлантичній раді у Вашингтоні підкреслив, що існують альтернативні способи збору інформації, такі як використання супутників. Проте на даний момент тільки Сполучені Штати володіють такими високими технологічними можливостями.
Експерти вважають, що обмін розвідувальною інформацією з боку США надавав Україні можливість отримувати дані про переміщення російських військових сил та полегшував координацію ударів на значні відстані. Однак, у разі припинення цієї підтримки, європейські партнери можуть шукати способи компенсувати цю втрату через розвиток комерційних супутникових систем.
Також порушується питання про потребу України в альтернативі супутниковій системі Starlink Ілона Маска, яка залишається критично важливою для військових та цивільних комунікацій.
Франсуа Ейсбург вважає, що навіть якщо США вирішать припинити свою підтримку або якщо Київ відмовиться від запропонованих умов та продовжить боротьбу за допомогою Європи, це не обов'язково призведе до "колапсу України". Проте, ймовірно, кількість жертв зросте, якщо Україна втратить доступ до американських систем протиповітряної оборони та розвідданих.
Експерти зазначають, що вчинки Трампа спонукали європейських керівників усвідомити важливість підвищення власної відповідальності за безпеку, незалежно від того, хто займає президентську посаду в США.
Мова йде про розширення фінансування у національну оборонну галузь, посилення співпраці задля підвищення військових потужностей та встановлення більшої взаємної довіри для обміну розвідувальними даними.
"Проблема стосується не лише найближчих двох місяців чи навіть двох років. Мова йде про перспективу наступних двох десятиліть", -- наголосив Тома Гомар.