Якою буде вартість гривні у 2025 році: аналітичні прогнози експертів.
Унікальний кореспондент, секція "Фінансові новини" LIGA.net
Обіцяної зовнішніми партнерами фінансової допомоги на 2025 рік повністю достатньо для того, щоб НБУ мав змогу перекривати дефіцит валюти на міжбанківському валютному ринку. Це є позитивним фактором, що впливатиме на курс гривні у 2025 року.
Таку загальну позицію висловили фахівці, опитані LIGA.net.
"НБУ матиме змогу комфортно діяти на ринку та ефективно регулювати курс валют," - підкреслив, зокрема, керівник відділу макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.
Він переконаний, що у найближчі місяці НБУ навряд чи прагнутиме знизити курс гривні. Центральний банк, швидше за все, не бажатиме додатково сприяти інфляційним процесам.
Віце-президент Асоціації українських банків, голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов припускає, що в першому кварталі 2025 року зростання курсу долара, як основної валюти, може скласти в середньому 2 в.п. (близько 0,8 грн).
Банкір також підкреслює, що якщо в кінці березня обмінний курс залишиться в межах 42-42,8 грн за долар, це не стане серйозною проблемою. Він зазначає, що цей "стрибок" курсу може в подальшому нівелюватися, а зміни в обміні можуть відбуватися значно повільніше.
"У 2024 році регулятор може впровадити стратегію "згладжування", що передбачає помірне зростання валютних курсів, зокрема долара, як ефективний інструмент для контролю інфляції. Валютний ринок функціонуватиме в режимі "керованої гнучкості", що запобігатиме різким коливанням курсу. Національний банк активно працюватиме над балансуванням між попитом і пропозицією, що забезпечить стабільність валютних коливань", -- підкреслює Сергій Мамедов.
З початком літа на курс гривні також можуть чекати зміни.
"Якщо інфляційні процеси почнуть помітно знижуватися ближче до літнього періоду, Національний банк України може вирішити трохи прискорити темпи девальвації. На мою думку, незалежно від ситуації, зниження курсу гривні стосовно долара на понад 10-12% у 2025 році є малоймовірним. Ми прогнозуємо, що курс становитиме близько 45,7 грн за долар до кінця наступного року", - зазначає Ваврищук.
Одночасно Андрій Шевчишин, представник Українського товариства фінансових аналітиків, висловлює свої сумніви щодо курсу долара, закладеного в українському бюджеті на рівні 45 гривень за долар.
Чому ж саме 45 гривень за долар? У цьому контексті важливо звернути увагу на паритет інфляції між Україною та США. Мова йде про реальне зниження купівельної спроможності гривні, відкоригованої з урахуванням інфляції долара. Якщо прогнозувати інфляцію в Україні на 2025 рік на рівні 9% і в США — 2,5%, можна очікувати падіння купівельної спроможності гривні стосовно долара на 7,5% (9 мінус 2,5). Відтак, виходячи з курсу 42-42,5 грн за долар, можемо спостерігати девальвацію до рівня 45,2-45,7 грн за долар, - зазначає аналітик.
На думку Шечишина, також слід пам'ятати про інфляційні дисбаланси та валютні перекоси, які накопичилися протягом війни і не відобразилися у змінах валютних курсів.
"Ці чинники обов'язково дадуть про себе знати. Якщо ми виключимо жорсткий контроль НБУ, то до 2025 року курс міг би скласти 47,2-52,8 грн за долар. Однак, швидше за все, Національний банк, намагаючись стримати інфляцію, буде активно перешкоджати коливанням курсу за межі дозволених меж і триматиме його на узгоджених рівнях приблизно 45-46 грн за долар", - підкреслив він.