Які прогнози щодо курсу долара в 2025 році?
За стрибками та підвищеннями курсу долара слідкує більшість людей, адже це дуже важливий показник, який впливає не лише на економіку країни, але й повсякденне життя кожного українця
Цьогоріч не було різких коливань на валютному ринку, хоча гривня поступово девальвувала. Якщо на початку січня офіційний курс долара становив 38,002 грн, а євро - 41,996 грн, уже до кінця року цифри все ж збільшились. Згідно з даними НБУ, станом на 27 грудня курс долара піднявся до позначки 41,84 грн, а євро - до 43,51 грн.
За висловленням інвестиційного банкіра Сергія Фурси, у 2025 році не очікується суттєвих трансформацій на валютному ринку. У інтерв'ю "Еспресо" банкір детально роз'яснив:
У наступному році не слід очікувати різких змін валютного курсу, адже Національний банк України здійснює контроль над ним. Значних коливань гривні, подібно до цього року, не передбачається, оскільки НБУ використовує обмінний курс як один зі засобів для стримування інфляційних процесів. Оскільки інфляція прискорилась, Нацбанк став більш обережним у своїй політиці щодо валютного курсу.
Восени 2024 року інфляція в Україні прискорилася. Згідно з даними Держстату, у вересні індекс споживчих цін зріс на 1,7% за місяць, а вже в листопаді показник сягнув позначки 1,2%. Фурса прогнозує, що перший квартал 2025 року не сильно буде відрізнятись та інфляція залишиться високою.
Якщо інфляція буде сповільнюватись, НБУ може дозволити гривні більше девальвувати, але ці рухи також будуть обмеженими. На кінець наступного року ми очікуємо 45 грн за долар, - каже експерт. - У нас забезпечна фінансова підтримка на наступний рік з боку іноземних партнерів, тобто вона повністю профінансована. Таким чином резерви НБУ залишатимуться на дуже високому чи навіть рекордному рівні. Як результат, у нього буде достатньо ресурсів, аби стримувати різкі коливання на валютному ринку.
Очікується, що до кінця 2025 року курс долара становитиме близько 45 грн, що відповідає прогнозам, закладеним у державний бюджет. Однак, багато міжнародних компаній та експертів дають свої короткострокові та довгострокові прогнози щодо курсу долара, постійно їх корегуючи. Адже в умовах війни, дуже складно передбачити події та врахувати всі фактори.
Безсумнівно, девальвація гривні полегшує завдання українському Міністерству фінансів, оскільки їм стає простіше забезпечувати фінансування витрат. Проте, з бюджетом на наступний рік усе виглядає стабільно, тому немає необхідності в різкій девальвації. Більше того, це відповідає інтересам Міністерства фінансів та Національного банку в контексті контролю над інфляцією, - зазначає Сергій Фурса.
У 2025 році Національний банк прогнозує інфляцію на рівні 6,9%, однак на початку року вона може тимчасово перевищити 10%.