Як легально перевести гроші за кордон від продажу майна: рекомендації юристів -- Delo.ua
Стратегії розвитку від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та більш ніж 90 провідних експертів у своїй сфері.
За законом, в Україні усі операції з сумою понад 50 тисяч гривень мають здійснюватись у безготівковій формі і лише у гривні - з рахунку покупця на рахунок продавця. Проте на практиці більшість угод відбувається за готівку, оскільки не передбачено жодної відповідальності за порушення грошового обігу між фізичними особами.
Однак, якщо планується вивезення цих грошей за межі країни, важливо оформити їх у банку. На кордоні потрібно буде пред'явити квитанцію про зняття коштів, яка має бути видана не пізніше ніж за 90 днів до перетину кордону, зазначив юрист у сфері нерухомості Андрій Ставнюк. "У разі відсутності квитанції про зняття, ці кошти можуть бути визнані без підтвердження легітимності, що ускладнить їх пропуск через митницю", - додав він.
Враховуючи дію воєнного стану та встановлені обмеження на переказ коштів за межі країни, існує лише три способи отримання грошей за реалізоване майно, зазначила в інтерв'ю Delo.ua адвокат компанії "Наказ" Наталія Чацкіс.
- здійснити оплату за допомогою криптовалюти. Якщо продавець не має можливості для проведення таких транзакцій, існують більш традиційні та звичні методи.
- покупець проводить оплату в безготівковій формі на український рахунок продавця. Далі він використовуєте свою українську карту і розраховується нею за кордоном.
Згідно з новими обмеженнями для використання карт за межами України, ваша українська карта дозволяє здійснювати витрати до 100 тисяч гривень щомісяця. Крім цього, ви маєте можливість придбати валюту на суму до 50 000 грн, переводячи еквівалент цієї суми з гривневої карти на валютну карту. Таким чином, загальний ліміт ваших витрат за кордоном за допомогою української карти складає максимум 150 000 грн на місяць, - зазначила адвокат.
Швидше за все за отримані в Україні гроші, які покупець перевів на український рахунок продавцю, одразу купити собі квартиру за кордоном буде неможливо. "Він зможе лише поступово використовувати ці кошти з урахуванням ліміту. Готівку з української карти за кордоном взагалі можна зняти лише в межах 12,5 тисяч гривень на тиждень", - наголосила Чацкіс.
Виплата з українського банківського рахунку на закордонний рахунок підлягає такому ж обмеженню в розмірі 100 тисяч гривень.
Вивезення готівки за межі країни вимагає уваги до кількох ключових аспектів.
По-перше, без декларування можна вивезти лише еквівалент суми до 10 тисяч євро. Таку суму сам покупець (чи його друзі, родичі) просто бере з собою і перетинає кордон. Але очевидно, що вартість нерухомості є більшою, тож, щоб перевезти усю суму, треба буде заповнити декларацію - бланк декларації затверджено Постановою КМУ №203.
По-друге, варто зазначити, що у випадку, коли сума перевищує 10 тисяч євро, важливо додати до декларації банківські документи, що підтверджують зняття цих коштів з особистих рахунків у фінансових установах. Тобто на митниці необхідно надавати не договір купівлі-продажу, а підтвердження про зняття грошей з рахунку продавця, підкреслює юрист.
Крім того, перевезення суми, що перевищує 10 тисяч євро, дозволено лише власнику цих грошей. Навіть особа, на яку оформлена довіреність, не має права на це, зазначає Чацкіс.
Отже, якщо покупець оплатить продавцю по безготівковому розрахунку, але його в Україні нема, то гроші з рахунку звісно може зняти представник, якщо це буде перераховано а його повноваженнях у довіреності.
"Однак представник не зможе перевезти більше 10 тисяч євро, оскільки ці кошти не були зняті з його власного рахунку. Митні органи помітять це за допомогою квитанції і не дозволять представнику провести цю суму", - зазначила юрист.
На її думку, покупець не зможе здійснити оплату безпосередньо на рахунок представника, оскільки нотаріус відмовиться засвідчити подібний договір, і навряд чи покупець буде цьому сприяти.
"Якщо покупець вирішить здійснити оплату готівкою, важливо пам’ятати, що без відповідної квитанції заборонено перевозити більше 10 тисяч євро через кордон. Спочатку необхідно внести ці гроші на банківський рахунок, а вже потім їх можна зняти. Крім того, представник не матиме можливості зарахувати ці кошти на свій рахунок, оскільки не зможе підтвердити їх походження. Адже ці гроші належать не йому, а продавцю", - зазначила Чапкіс.
Згідно з її словами, оптимальними варіантами в даній ситуації є перші два, або ж можна звернутися до близьких, щоб вони поступово вивозили кошти за межі країни, не перевищуючи ліміт у 10 тисяч євро.
Адвокатка також підкреслює, що не варто перевозити гроші у валізі без відповідного декларування. Приховування перевезення фінансів може призвести до накладення штрафу в розмірі 20% від суми, що перевищує допустимі межі.
"Наприклад, ви перевозите 30 000 євро, але дозволено без декларування везти 10 000 євро, при цьому ви про них не говорите. Тоді на незадекларовані 20 000 євро буде накладено штраф 4 тисячі євро. І при цьому навіть сплата штрафу все одно не дозволить вам провезти готівку без подачі декларації іі банківських документів про те, що ви зняли цю суму зі свого рахунку", - наголосила експертка.
Для детального ознайомлення з іншими аспектами процесу продажу закордонної нерухомості, зверніть увагу на статтю "Як дистанційно продати квартиру: особливості процедури, ризики та способи отримання грошей".