Новини світу фінансів

За інформацією Dragon Capital, якщо буде укладено мир, ВВП України може зрости до 5,5% цього року.

У 2025 році реальний ВВП України може зрости до 3,5-5,5%, що є значним поліпшенням у порівнянні з минулорічними 2,9%. Це зростання можливе завдяки укладенню угоди про тривале припинення вогню, що позитивно вплине на економічні настрої та стане стартом для великомасштабної відбудови. Водночас, якщо конфлікт триватиме, темпи зростання можуть знизитися до 2,5%.

Це підтверджує прогноз інвестиційної компанії Dragon Capital, повідомляє Інтерфакс-Україна.

"Незважаючи на те, що зниження економічної активності в першому кварталі 2025 року частково буде компенсовано позитивними перспективами в енергетичному секторі, ми зменшили прогноз зростання реального ВВП на 0,5 процентних пункту, до 2,5% в умовах сценарію 'тривалої війни', - йдеться в заяві компанії."

Згідно з ним, так само на 0,5 в.п. був погіршений прогноз і в разі тривалого перемир'я.

Річна інфляція почне знижуватись у червні-липні на тлі триваючого послаблення фундаментального тиску та високої бази порівняння в сегменті продуктів харчування за другу половину минулого року.

"Згідно з нашим прогнозом, ми очікуємо, що споживча інфляція сповільниться до 8,1% у річному вимірі до завершення 2025 року в умовах сценарію "триваючої війни". Водночас у випадку "перемир'я" інфляційні показники можуть коливатися в межах 9-10%."

Стосовно курсу гривні, то Dragon Capital звертає увагу, що в першму кварталі цього року Національний банк України дозволив гривні зміцнитись відносно долара США на 1,4% -- до 41,5 грн/$1 після тривалого періоду контрольованої девальвації.

Таке укріплення гривні стало реакцією НБУ на високу інфляцію, значні обсяги зовнішнього фінансування, глобальне послаблення долара та сезонне зниження попиту на іноземну валюту, вважають у компанії.

"Ми очікуємо, що НБУ повернеться до контрольованого і поступового послаблення гривні у другому півріччі, коли темпи інфляції почнуть знижуватися. Проте, зважаючи на суттєві обсяги фінансової допомоги, ми підвищили прогноз резервів НБУ до $59 млрд (з $41 млрд) та знизили прогноз курсу на кінець року до 44 грн/$1 (-4,4% рік до року; попередній прогноз -- 45 грн/$1)", - зазначили в інвесткомпанії.

Крім цього, встановлення стабільного режиму припинення вогню може призвести до уповільнення девальвації гривні в другій половині року. Це відбудеться завдяки зростанню фундаментального тиску на ціни, а також покращенню платіжного балансу, яке виникне внаслідок сповільнення відтоку приватних інвестицій і підтримки обсягів зовнішньої фінансової допомоги.

"У подальшому динаміка курсу залежатиме від обсягів зовнішнього фінансування та потоків приватного капіталу, тоді як зовнішньоторговельний дефіцит залишиться значним через структурні зміни в економіці", - зауважили в Dragon Capital.

Нещодавно стало відомо, що Європейський банк реконструкції та розвитку знизив прогноз зростання реального ВВП України на 2025 рік з 3,5% до 3,3%. Проте прогноз на 2026 рік залишився незмінним на рівні 5%, за умови завершення війни між Росією та Україною.

У квітні Світовий банк підтвердив свій січневий прогноз, згідно з яким зростання ВВП України у поточному році сповільниться до 2%. Крім того, прогноз щодо його прискорення в наступному році був знижений до 5,2% з попередньої оцінки в 7%.

Також у квітні Нацбанк України погіршив свій прогноз зростання української економіки на цей рік до 3,1% з 3,6% у попередньому січневому макроекономічному прогнозі, у 2026 році - з 4% до 3,7%.

Читайте також