Не зважаючи на прогнози експертів, Національний банк підняв облікову ставку до 13,5%.
"З метою збереження стійкості валютного ринку, недопущення розбалансування очікувань і поступового приведення інфляції до мети Правління НБУ вирішило підвищити рівень облікової ставки на 0,5 відсоткового пункта -- до 13,5%", -- йдеться в прес-релізі регулятора.
"НБУ вбачає необхідність у посиленні відсоткової політики для розвороту інфляційного тренду та приведення інфляції до 5% цілі на горизонті політики", -- додали в центробанку.
Згідно з оцінками регулятора, збільшення облікової ставки допоможе підтримувати контроль над інфляційними очікуваннями та забезпечить реальну прибутковість гривневих фінансових інструментів.
"Це стимулюватиме зацікавленість у строкових гривневих заощадженнях, що, в свою чергу, допоможе зменшити тиск на валютний курс та ціни в процесі згасання впливу тимчасових факторів інфляції", -- йдеться в прес-релізі.
Національний банк України підкреслив, що підтримка стабільності валютного ринку залишатиметься ключовим елементом у процесі зниження інфляції. У повідомленні зазначається, що регулятор володіє суттєвими можливостями для компенсації структурного дефіциту валюти в приватному секторі та пом'якшення різких коливань курсу, завдяки значним обсягам міжнародної допомоги.
Національний банк України звернув увагу на те, що в листопаді річна інфляція досягла 11,2%. Однією з основних причин зростання цін стали наслідки обмеженої пропозиції продуктів харчування, спричинені низькими врожаями цього року, вважають в НБУ. Проте, за прогнозами банку, вплив цього фактора на інфляцію має зменшитися наступного року, коли на ринок надійдуть нові врожаї.
"Крім того, інфляційний сплеск все більше набирає ознак системного характеру, що підтверджується подальшим зростанням базової інфляції (до 9,3% річних у листопаді). Це, зокрема, пов'язано зі зростанням витрат на виробництво, зокрема на енергетичні ресурси та заробітну плату, а також з валютними коливаннями через ослаблення гривні в минулі періоди. Інфляційні очікування залишаються достатньо стабільними, проте зростає ризик їхнього дисбалансу на фоні зростаючої уваги населення до інфляційних тенденцій," – відзначили в Національному банку.
Як повідомлялося, облікову ставку з 10% до 25% було підвищено в червні 2022 року. Відтоді НБУ вісім разів залишав її незмінною. 27 липня 2023 року НБУ вперше за 13 місяців знизив облікову ставку до 22%.
У вересні 2023 року процентна ставка була знижена до 20%.
Згодом, у жовтні, НБУ знизив облікову ставку з 20% до 16%.
У грудні Національний банк України зменшив облікову ставку до 15%, а в січні 2024 року вирішив не змінювати її.
У березні 2024 року керівництво Національного банку прийняло рішення зменшити облікову ставку з 15% до 14,5%.
25 квітня Національний банк України зменшив облікову ставку з 14,5% до 13,5%.
Правління Національного банку України ухвалило рішення зменшити облікову ставку до 13,0% річних, починаючи з 14 червня 2024 року.
31 жовтня 2024 року Національний банк України вирішив залишити облікову ставку на рівні 13% і оголосив про намір підтримувати цю ставку до літа 2025 року. Це рішення суперечить попереднім планам центробанку, який мав намір почати зниження ставки вже в першому кварталі 2025 року.