Вкладникам екс-"Альфа-Банку" пропонують укласти угоду: які можливі ризики?

Українським власникам боргових зобов'язань, пов'язаних із колишнім "Альфа-Банком", почали пропонувати укладання угод щодо повернення коштів. Про це повідомив в коментарі "РБК-Україна" юрист Ростислав Кравець.
За інформацією правозахисника, йдеться про так звані Позики Участі (Loan Participation Notes, LPN), які були видані через складну фінансову структуру з міжнародним елементом, в якій брали участь російські акціонери банку, що підпадають під санкційні обмеження.
Кравець зазначив, що деякі вкладники, які раніше ініціювали судові позови та отримали виграшні рішення, в даний час отримують пропозиції прийняти умови про відстрочку повернення своїх коштів. В основному, це стосується ситуації, коли гроші будуть виплачені лише у випадку позитивного рішення міжнародного суду на користь колишніх власників банку, серед яких є й Міхаіл Фрідман.
Юрист зазначив, що участь у таких угодах може мати певні правові наслідки. Зокрема, укладення мирних угод з особами, які підпадають під санкції, може бути трактовано як непряма підтримка агресора.
"Санкції стосовно попередніх власників банку вже впроваджені, зокрема і на території України. Залучення до схем, які прямо або непрямо сприяють здійсненню їхніх вимог до держави, може призвести до запитів з боку правоохоронних органів," — підкреслив Кравець.
Деякі вкладники продовжують відстоювати свої права в судових інстанціях і вже отримали ухвали, що підтверджують їхню позицію. Кравець закликає діяти в межах закону для повернення своїх фінансів.
Перед початком масштабного вторгнення Російської Федерації, "Альфа-Банк Україна" залучав фінансові ресурси клієнтів через кіпрську компанію ABH Ukraine Limited. Ця структура, у співпраці з E.M.I.S. Finance B.V. з Нідерландів, випускала боргові інструменти LPN, які розповсюджувалися серед українських підприємців та приватних інвесторів через платформу A-Club.
Папери пропонувалися як альтернатива валютним депозитам - з дохідністю 5-12% річних. На відміну від класичних вкладів, LPN не підпадали під захист Фонду гарантування вкладів і фактично залишалися поза межами банківського регулювання.
Станом на лютий 2022 року обсяг LPN в обороті перевищував 400 мільйонів доларів. Після запровадження санкцій проти акціонерів банку, емітент, компанія E.M.I.S. Finance, зупинив виконання своїх зобов'язань. Водночас акціонери подали позови до міжнародних судових інстанцій, вимагаючи від України компенсацію на суму, що перевищує 1,4 мільярда доларів.
Нагадуємо, що 21 липня 2025 року Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення про посилення дій щодо виявлення, ідентифікації та конфіскації активів осіб, до яких були застосовані санкції у формі блокування. У документі зазначається про потребу вжити відповідні заходи протягом трьох місяців.