Новини світу фінансів

Віртуальні активи у вигляді нерухомості: що це, як здійснити покупку та отримати прибуток від них.

Забудьте про традиційні матеріали, такі як цегла і бетон — нова ера нерухомості формується в коді та пікселях метавсесвіту. Чи може віртуальна земля стати наступним великим трендом? Або ж це всього лише бульбашка, яка незабаром лусне? Розкрийте секрети цін, платформ та можливостей для заробітку в цифрових світах.

Поки одні інвестори полюють за квадратними метрами в престижних районах, інші скуповують віртуальні ділянки поряд із цифровими маєтками знаменитостей. Метавсесвіт створює абсолютно нову категорію інвестиційних активів.

Метавсесвіт представляє собою мережу тривимірних віртуальних середовищ, які відтворюють реальність, дозволяючи людям спілкуватися між собою та взаємодіяти з цифровими об'єктами. Зростання популярності метавсесвіту відзначилось у 2021 році, коли компанія Facebook змінила свою назву на Meta. Ця подія спровокувала значний інтерес інвесторів до тривимірних цифрових платформ, відкриваючи нові горизонти для бізнес-можливостей та потенційного збільшення прибутків.

Відомі світові бренди, такі як Adidas і Forever 21, запустили свої онлайн-магазини, а Nike представила цифрові кросівки. Gucci випустила обмежену серію віртуальної сумки, яка коштувала на 800 доларів дорожче, ніж її фізичний аналог. Як свідчать дані Statista, глобальний ринок метавсесвіту має потенціал зрости до понад 2 трильйонів доларів, тоді як у 2024 році його обсяг становитиме 130 мільярдів доларів.

Однією з перспективних областей для інвестування в метасвіті є віртуальна нерухомість. Згідно з даними Precedence Research, у 2024 році світова вартість ринку нерухомості становила близько 3 мільярдів доларів.

Простими словами, віртуальна нерухомість — це цифрові території або простори у метавсесвіті. Вона не має фізичних характеристик: це не конструкції з бетону чи цегли, а створення з кодів та пікселів.

Основою права власності на віртуальну нерухомість є технологія NFT. Невзаємозамінні токени (NFT) - це цифровий документ власності, який підтверджує право володіння певним цифровим обʼєктом і має унікальний фрагмент коду в блокчейні (цифровий ланцюжок з блоків інформації, який працює як електронний реєстр).

Віртуальна нерухомість має широкий діапазон цін - деякі ділянки коштують сотні доларів, а інші - десятки тисяч.

"Як і в реальному світі, все залежить від локації - земля біля відомих брендів у метавсесвітах коштує дорожче. Ще один фактор - корисність: ділянки можна використовувати для реклами чи заходів. Ну і, звісно, спекуляції - коли метавсесвіти в тренді, ціни ростуть, а коли ажіотаж спадає, падають", - зазначає незалежний аналітик на фінансових ринках та віртуальних активів Ігор Порох.

Наприклад, у 2021 році невідомий інвестор придбав нерухомість, розташовану поруч з віртуальною землею знаменитого американського репера Snoop Dogg, за суму в 450 тисяч доларів. Крім того, фахівець зазначив, що ціна на цю ділянку може зростати, якщо її купувати на популярній платформі.

Найбільш відомими майданчиками для придбання віртуальної землі є Decentraland та Sandbox. Кожен з цих сервісів має свої унікальні характеристики. У загальному, ці платформи підтримують різні види криптовалюти, які можна використовувати для купівлі віртуальної нерухомості.

Decentraland використовує MANA для купівлі ділянок - розмір стандартної 16 на 16 метрів із загальною площею 256 квадратних метрів. Мінімальна вартість становить приблизно 0,098 ETH (250-300 доларів). Проте найдорожчі угоди на платформі досягали 1005 ETH, або близько 2,5 мільйона доларів. На платформі присутні такі імениті бренди як Samsung, Domino's, Coca-Cola та Nike.

Sandbox функціонує з використанням криптовалюти SAND. У межах цієї платформи стандартні розміри земельних ділянок складають 96 на 96 метрів, що надає загальну площу в 9216 квадратних метрів. Мінімальна вартість ділянки починається від 0,085 ETH (приблизно 220-260 доларів), в той час як максимальна історична ціна досягала 1700 ETH (більше 4,3 мільйона доларів). Серед відомих брендів, які інвестували у віртуальну землю на платформі Sandbox, можна згадати Gucci, Adidas і Ubisoft. Також варто зазначити, що на цій платформі була укладена угода щодо земельної ділянки поруч із Snoop Dogg.

Власник віртуальної нерухомості може задіяти її так само, як і фізичну нерухомість, але лише у цифровому просторі. Такий актив можна купити і продати, якщо його вартість підвищиться. Світові інвестори часто утримують цифрові ділянки для подальшого розвитку їх у віртуальний бізнес.

Ігор Порох пояснив, як віртуальна нерухомість здається в оренду: "Це працює так: компанії можуть орендувати землю чи офіси для розміщення банерів або цифрових білбордів, використовувати їх для організації заходів чи створення цифрових бутиків. Також землю здають розробникам ігор для інтерактивного контенту. Усе це організовується через смарт-контракти, які автоматизують платежі та гарантують виконання угоди".

Можливість стати віртуальним агентом з нерухомості є ще одним способом монетизації цифрової власності у метасвіті - можна допомагати зацікавленим інвесторам купувати, продавати або здавати в оренду цифрову землю. Професія архітектора також може стати у нагоді, адже попит на навички проєктування віртуальних будівель та ландшафтів зростає у метавсесвіті.

На даний момент цей ринок володіє значною демографічною базою, що налічує понад 600 мільйонів користувачів по всьому світу. Прогнози свідчать про те, що до 2030 року обсяги його зростуть до 824 мільярдів доларів. Крім того, рекордно низькі ціни, які знизилися на 72% від своїх пікових значень у 2024 році, відкривають нові можливості для інвесторів.

Але цей ринок продемонстрував себе крихким через катастрофічне знецінення активів у період від 2022 року до кінця 2024-го (Sandbox -95%, Decentraland -89% від середньої ціни ділянок), повідомляє CoinGecko.

Серед вагомих ризиків для інвестицій можна виділити нестабільність платформ, недостатню правову регуляцію та залежність від криптовалют. Активи, що виникають у метавсесвіті, можуть стати як унікальною можливістю, так і серйозним джерелом ризиків для інвесторів.

Читайте також