Віктор Швець: Яким чином Дональд Трамп змусить Росію визнати поразку -- Блоги | OBOZ.UA
Наступає значуща дата для Дональда Трампа, адже минає 100 днів з моменту його повторного обрання на посаду Президента Сполучених Штатів.
Зважаючи на деякі особливості його характеру, можна з високою ймовірністю прогнозувати, що він може вдатися до значно більш радикальних кроків, щодо обіцяного перемир'я в українсько-російській війні. Він хоче виглядати в очах своїх виборців переможцем і буде все робити, щоб обіцяний мир наступив.
Нещодавно в інтерв'ю NBC Дональд Трамп висловив своє незадоволення, зазначивши, що він "дуже розлючений" через заяви російського президента Володимира Путіна про можливість передачі України під зовнішнє управління перед укладенням мирної угоди. Трамп також попередив, що може запровадити нові мита на російську нафту, якщо переговори щодо України зазнають зриву і він вважатиме це "виною Росії".
Через затягування переговорів щодо України набирають вплив радники Трампа, агресивно налаштовані проти Росії, припустив у розмові з The Wall Street Journal (WSJ) президент аналітичного центру Saratoga Foundation у Вашингтоні Глен Ховард.
На його думку, зростає "особисте невдоволення" Трампа щодо Кремля. Як приклад, експерт навів нещодавній пост американського президента в Truth Social, де він згадував "агресію з боку Росії" в контексті американських інтересів у Гренландії. Ховард охарактеризував це як незвичайний крок Трампа у бік Москви. Хоча після своїх коментарів про Путіна він дещо пом'якшив свою риторику, зазначивши, що президент Росії "не відмовиться від своїх зобов'язань", а також підкреслив, що обидва лідери "завжди знаходили спільну мову". Водночас Трамп висловив своє розчарування через заяви Путіна про нелегітимність президента України Володимира Зеленського.
"Він вважає, що Зеленський не заслуговує на його довіру, проте змушений укласти з ним угоду, незалежно від своїх особистих симпатій." - висловився американський лідер.
Чи справді введення нових мит на російську нафту може призвести до серйозних наслідків для Росії та її можливостей продовжувати війну? Яскравим прикладом ефективності санкцій може слугувати випадок з 2023 роком, коли Міністерство фінансів США вирішило запровадити санкції проти китайських банків, внаслідок чого торгівля фактично зупинилася вже через два-три місяці.
Пізніше ситуація стабілізувалася, оскільки з'явилися нові підходи, а загроза введення санкцій не здійснилася. Натомість, навіть сама інформація про можливі санкції за короткий термін фактично зупинила торговельні операції, що свідчить про їхню ефективність. Проте, якщо країни, які ведуть торгівлю з Росією нафтою, зіштовхнуться з серйозними проблемами в США у вигляді додаткових мит на свою продукцію, це може призвести до значних негативних наслідків, зокрема для Індії.
Якщо через нові санкції США зможуть ввести практично повну торгову блокаду росії це може призвести до катастрофічних наслідків для економіки росії.
Можливості запровадження нових санкцій і їх наслідки проти росії, обмірковує Марк Тіссен колишній головний спічрайтер президента Джорджа Буша в матеріалі в The Washington Post "Путін зволікає, а Трамп злиться. Настав час "максимального тиску". Автор зазначає, що Президент Дональд Трамп заявив, що "розлючений" на президента Росії Володимира Путіна за те, що він гальмує його зусилля з припинення війни в Україні. Його розчарування перекипіло після того, як у п'ятницю Путін зажадав усунення президента Володимира Зеленського та створення перехідного уряду в Україні, як умови миру.
"Я відчував великий гнів — дійсно великий гнів", коли Путін "почав намагатися здобути довіру до Зеленського" і "заговорив про нове лідерство" в Україні, — повідомив Трамп Крістен Велкер з NBC. Він зазначив, що "якщо ми не зможемо досягти угоди з Росією для припинення насильства в Україні, і якщо я вважаю, що це сталося через дії Росії", він введе жорсткі додаткові мита на продаж російської нафти. "Відтепер, якщо ви купуєте нафту у Росії, у вас не буде можливості вести бізнес у Сполучених Штатах", — підкреслив Трамп.
Трамп правий. Путін зволікає і, здається, не розуміє, що він не в змозі висувати вимоги. Росія неймовірно слабка, як економічно, так і військово, а це означає, що в цих переговорах Трамп тримає всі карти.
У 2022 році Путін задумав війну, яка мала тривати лише декілька тижнів, але в результаті потрапив у затяжний конфлікт, що виснажує людські, військові та фінансові ресурси Росії. Це відкриває для Трампа значні можливості для впливу. Якщо Путін відмовиться виконувати його вимоги щодо миру, Трамп може запустити кампанію максимального тиску на Москву, подібну до тієї, що була застосована до Ірану, яка завдасть серйозної шкоди Росії.
Розгляньте обстановку на фронті. Як показує звіт Інституту вивчення війни (ISW), у 2024 році російські військові контролювали площу, що становить 1609 квадратних миль. Це приблизно 15% території Гаїті. Більша частина захоплених земель складалася з сільськогосподарських угідь та малих населених пунктів, жоден з яких не мав важливого стратегічного значення.
Вартість поступового наступу призвела до загибелі або поранення понад 427 000 росіян у 2024 році. Це майже удвічі більше втрат, яких зазнали російські сили за один місяць в Україні, порівняно з втратами США за 20 років військових дій в Афганістані.
Навіть аналітики, які підтримують путінський режим у Росії, визнають, що звичайний російський військовий на фронті залишається живим у середньому менше ніж місяць, перш ніж загинути.
Можливо, путіна не хвилює втрата людей, але він також зазнає невиправданих втрат військової техніки. Україна знищила 12 000 російських танків і бойових броньованих машин і 13 000 артилерійських систем у 2024 році. Дійсно, запаси броні у Путіна настільки низькі, що він був змушений звернутися до танків і бронетехніки радянських часів, деякі датуються 1950-ми роками. Він навіть повертає на озброєння старі радянські танки, які використовували як реквізит для фільмів Мосфільм, найбільша кіностудія росії.
Російський оборонно-промисловий комплекс не справляється з нинішніми темпами втрат. За словами військового аналітика ISW Джорджа Барроса, Росія щомісяця втрачає близько 350 танків та артилерійських систем, тоді як здатна виробити лише 20 нових одиниць. Згідно з інформацією Wall Street Journal, якщо ситуація не зміниться, Росія може залишитися без танків вже наступного року. Щоб зберегти свою скорочену бронетехніку, Путін вдається до того, що українці називають "м'ясними атаками" — постійно відправляючи хвилі російських солдатів на українські позиції, дозволяючи їм зазнавати втрат, поки українські військові не вичерпають свої боєприпаси і не змушені будуть відступити. Чому Путін готовий робити такі значні стратегічні жертви в людях і техніці заради незначних тактичних досягнень? "Бо він прагне створити враження, що ситуація погіршується для українців і що Росія набирає обертів", — пояснює Баррос.
Проте реалії такі, що Росія не має достатньо військових сил чи техніки для досягнення амбіцій Путіна в Україні. Економічна ситуація, з якою стикається Путін, є навіть більш вразливою, ніж його військові позиції. Витрати на ведення війни, які, за прогнозами, становитимуть 41 відсоток усіх державних витрат у 2025 році, призвели до двозначної інфляції, різкого підвищення процентних ставок та серйозного дефіциту робочої сили. Минулого року ціна на масло зросла на 30 відсотків, і зараз росіяни вдаються до крадіжок масла з метою подальшого продажу на чорному ринку.
Російський бізнес відчуває труднощі з працевлаштуванням через відплив кваліфікованих працівників, які тікають з країни, і масову кількість загиблих російських чоловіків віком від 20 до 50 років в Україні. Дефіцит російського бюджету зріс у 14 разів у січні, і Путін був змушений витратити 24 відсотки ліквідних резервів готівки в російському суверенному фонді багатства. Якщо поточні темпи витрат на війну збережуться, ліквідні активи Росії будуть повністю вичерпані до 2030 року.
Єдине, що утримує російську економіку від колапсу, це різке зростання доходів від експорту нафти та газу, подарунок Путіну від президента Джо Байдена. У 2024 році російський енергетичний дохід зріс більш ніж на 26 відсотків до 108 мільярдів доларів, що зробило енергетичний сектор єдиним найважливішим джерелом грошових коштів для Кремля -- майже половину доходів, які складають федеральний бюджет Росії. Якби Трамп запровадив успішну кампанію максимального тиску на Росію в стилі Ірану, він міг би поставити її на коліна.
Слабкість Байдена залишила величезну лазівку в санкціях США, яка дозволила продавати російську нафту і газ на світовому ринку, дозволяючи продовжувати енергетичні операції з російськими банками, які потрапили під санкції. Трамп міг перекрити економічну рятувальну лінію Путіна, використовуючи ті самі інструменти, які він успішно використовував проти Ірану під час свого першого терміну, що різко скоротило продажі іранської нафти з приблизно 1,9 мільйона барелів на день у 2017 році до приблизно 400 000 у 2020 році, завдавши шкоди економіці Ірану та змусивши Тегеран скоротити фінансування своїх терористичних ставлеників у всьому регіоні. Нещодавно Трамп оголосив про відновлення максимального тиску на Іран з метою скоротити продаж іранської нафти на 90 відсотків. Подібні спроби вивести російську нафту та газ із світового ринку можуть розтрощити російську економіку та позбавити Путіна коштів для продовження його агресії проти України.Трамп також міг би застосувати кампанію максимального тиску на полі бою. Під час кампанії Трамп обіцяв збільшити потік американської зброї в Україну, якщо Путін не погодиться припинити бойові дії. "Я б сказав Путіну: якщо ви не укладете угоду, ми дамо [українцям] багато. Ми дамо їм більше, ніж вони коли-небудь отримували, якщо нам доведеться", - сказав він Марії Бартіромо з Fox News. Ну, зараз Україна погодилася на безумовне припинення вогню, а Росія відмовляється. Путін сильно прорахувався. Якщо Трамп вирішить, що російський лідер є перешкодою для миру, і вдарить молотком економічними санкціями та посиленням військової підтримки для Києва, Росія постраждає у світі. Тому що реальність така, що Путін економічно та військово слабкий і не має шляху до перемоги. Не він тримає карти, а Трамп. І він готується їх грати, завершує автор.
Як щойно стало відомо президент Дональд Трамп свій перший міжнародний візит здійснить до Саудівської Аравії у травні. Про це заявила прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт на брифінгу у вівторок, 1 квітня. Деталі поїздки, у тому числі й конкретна дата, ще узгоджуються та будуть оголошені пізніше.
Раніше в медіа повідомляли, що в рамках своєї першої закордонної поїздки Трамп має намір відвідати Саудівську Аравію, Об'єднані Арабські Емірати та Катар.
Перший візит Дональда Трампа до Саудівської Аравія може бути символічним, якщо згадати, що завдяки тому, що на прохання США у 1985 році Саудівська Аравія значно збільшила видобуток нафти, у зв'язку з чим різко впала ціна на нафту, що явилось головною причиною розпаду і ліквідації СРСР 25 грудня 1991 року.