Новини світу фінансів

"Позбуйся непотрібного турнікета": ЗСУ можуть опинитися без українських засобів для зупинки кровотечі.

Непевність, викликана підтримкою з боку США, праворадикальні коливання в Європейському Союзі та скандали у Міністерстві оборони України лише посилюють труднощі з забезпеченням українських військових. УНІАН вирішив дослідити ситуацію з вітчизняними турнікетами, які опинилися у статусі невизначеності.

"У навчальному центрі ми використовували китайські турнікеті, які часто рвалися та деформувалися... Вони виявилися зовсім непридатними для навчання, пройшовши через кілька груп курсантів, виконали своє призначення. Їх можна було лише розглядати, вивчаючи, як все влаштовано," - ділиться своїми враженнями один з добровольців, задіяних у військовій підготовці, в коментарі для УНІАН.

Зрештою, як зазначив він, завдяки волонтерам він самостійно придбав "китайські" турнікети, оскільки навчальний центр не отримав жодного від держави. Однак заліки вже проходили на більш якісних українських моделях - "Дніпро". Тим не менш, відпрацювання навичок, що рятують життя, відбулося на всіх турнікетах, які використовуються у Силах оборони України, під час вишколу-злагодження.

Досвід співрозмовника УНІАН, мобілізованого бійця Нацгвардії, є унікальним: "У навчальному центрі ми тренувалися з використанням CAT. У нас були як справжні, так і навчальні турнікети. Ми постійно практикувалися – тільки помітили, що хлопці починають нудьгувати, відразу переходили до вправ: права рука, ліва нога... Якщо хтось неправильно закріплював турнікет, то все відділення віджималося. Проте у військовій частині мені видали неякісний турнікет - "Пітон". Він навіть не затягувався. Але, на жаль, це те, що було на озброєнні підрозділу."

На його думку, наявність турнікетів (і медичних засобів загалом) у Національній гвардії не справила на нього особливого враження.

"У нашій бригаді отримали щось дивне. Коли мені оновлювали аптечку, там виявився джгут 'Омега' (універсальний гумовий джгут 'Омега' від 'Київгума', - УНІАН). Я покрутив його в руках... Але ж не викинеш, адже це майно, яке ти носиш із собою, і якщо його випадково загубиш, доведеться купувати новий аналог", - ділиться він.

Співрозмовники УНІАН, більшість з яких є військовими, отримали якісні турнікети завдяки благодійним організаціям. "Фонди надають значну підтримку, надсилаючи аптечки з нашими українськими турнікетами "СІЧ". Усі усвідомлюють, що наявність турнікета - це питання особистої безпеки. Якщо прагнеш залишитися живим і здоровим, ти обов'язково придбаєш надійний турнікет. Навіть якщо тобі надають один хороший, це не достатньо - потрібні щонайменше чотири. Ні в якому разі не варто економити на своєму житті та здоров'ї".

Навіть через три роки після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, забезпечення Сил оборони необхідними засобами тактичної медицини, зокрема турнікетами, залишається на плечах волонтерів, благодійних організацій та самих військових. Ця ситуація спостерігається вже з моменту роботи навчальних центрів.

"Забезпечення турнікетами, необхідним обладнанням, включаючи манекени для різних маніпуляцій, а також симуляційними вибуховими пристроями для тренувань в умовах, максимально наближених до бойових, все це лягає на плечі благодійників," - повідомив молодший сержант-морпіх, парамедик та інструктор з тактичної медицини Іван Мужнюк в інтерв'ю УНІАН.

Існує ще одна складність: самі мобілізовані не мають уявлення (і не можуть мати), які турнікети насправді є ефективними та здатними врятувати життя. Не варто й говорити про те, що ними потрібно ще й вміти правильно користуватися. Як зазначає Мужнюк, здобути ці навички їм не вдається, адже, незважаючи на те, що тривалість курсу Базової військової підготовки була збільшена до 45 днів, на освоєння нюансів тактичної медицини бійцям виділяється всього один день. А цього явно недостатньо.

"Людина вперше одягає піксель, вперше стикається зі зброєю, і за півтора місяця її охоплює величезна кількість інформації. А ще й за один день потрібно впоратися з великою кількістю тактичної медицини... Тут ти проходиш навчання зі стрільби, а тут же відпрацьовуєш навички з турнікетами. В голові виникає така плутанина, що важко щось дійсно запам’ятати," - ділиться своїми спостереженнями інструктор.

І хоча не все так погано із забезпеченням частин такмедом - бійці, які служать у Силах спецоперацій, розповідають, що їх забезпечують аптечками за стандартами НАТО - може статись, що ситуація значно погіршиться. По-перше, цьому сприяє загальна історія з допомогою українському війську від західних партнерів України. По-друге, армія може залишитись без вітчизняних турнікетів, які ризикують опинитися поза законом.

В кінці січня Олександр Гадомський, співзасновник компанії, що виготовляє турнікети під брендом "СІЧ", повідомив, що отримав пропозицію перенести виробництво до Європи. У рамках цієї пропозиції йому обіцяли сертифікацію продукції та значні інвестиції в іноземній валюті, які складатимуть семизначну суму.

"Європа готується. Прямим текстом кажуть про стратегічний актив, який хочуть мати на своїй території. В першу чергу, для потреб своїх країн, а також для постачання на європейський ринок і, звісно, в країни Азії та Африку, де попит на засоби тактичної медицини ось-ось злетить, і злетить шалено", - зауважив він.

Звичайно, якщо відбудеться така релокація, вартість турнікетів для українських споживачів, незважаючи на те, що компанія фактично є українською, зросте. Проте справа не лише в ціні.

У лютому 2024 року Верховна Рада ухвалила закон, що визначає, що до українських військових формувань можуть постачатися лише турнікети, сертифіковані за міжнародним стандартом TCCC. Цей стандарт, розроблений у 1990-х роках для медичних потреб Командування Сил спеціальних операцій США, став основою для надання тактичної допомоги пораненим на полі бою. З одного боку, така ініціатива повинна була стати запобіжником проти використання неякісних турнікетів, які все ще трапляються у Силах оборони України. Однак, з іншого боку, впровадження міжнародних стандартів у галузі тактичної медицини може негативно позначитися на національних виробниках, адже жоден з них не отримав сертифікацію за стандартом TCCC.

Наприклад, Олександр Гадомський повідомляє, що він передав партію турнікетів марки "СІЧ" для тестування представникам TCCC, які оцінили результати як "відмінні". Однак у Міністерстві оборони, в департаменті охорони здоров'я, зазначили, що отримали результати лише перших двох етапів тестування турнікетів українського виробництва. З чотирьох протестованих турнікетів (серед яких "СІЧ", "Дніпро" та "Пульс") три успішно пройшли лабораторні дослідження на ефективність і вплив навколишнього середовища. Водночас чиновники зауважують, що вітчизняні турнікети наразі перебувають на третьому етапі тестування, терміни завершення якого залишаються невизначеними, і пришвидшити процес вони не можуть.

На жаль, Міноборони не ухвалило список перевірених турнікетів, дозволених до використання в ЗСУ. Відомство не демонструє готовності до співпраці з українськими виробниками, і в разі затримки американських досліджень пропонує дочекатися відкриття лабораторії для сертифікації турнікетів в Україні. Про плани створення такої лабораторії ще влітку 2024 року заявляв міністр оборони Рустем Умеров, який обіцяв, що це станеться "найближчим часом". Однак на початку 2025 року цей "найближчий час" так і не настав.

Міноборони зараз продовжує лихоманити, в тому числі - департамент охорони здоров'я (ДОЗ). За словами його керівниці Оксани Сухорукової, яку мали звільнити наприкінці січня, "мене ввічливо попросили затриматись на два тижні, скоріш за все, це пов'язано з тим, що кандидатуру на цю посаду так і не знайшли, а відповідно - не знайшли команду, немає кому передати справи". Коли ця команда з'явиться - невідомо. І як довго зберігатиметься цей підвішений стан, прогнозувати ніхто не візьметься.

Поки тривають ці події, військові медики стверджують, що якщо надійде команда вилучити українські турнікети без сертифікації ТССС або аналогічної, цей наказ буде саботовано. Адже американських САТ не вистачить для всіх, і рятувати життя бійців на фронті є необхідністю.

Цю ідею також підтверджують волонтери, що постачають військовим турнікети.

"Втрата державного ринку, ймовірно, призведе до серйозних проблем у виробництві власних турнікетів, - зазначила засновниця та директорка фонду "Корпорація монстрів" Катерина Ножевнікова. - Минулого року півмільйона аптечок, придбаних за рахунок партнерських коштів, були укомплектовані саме турнікетами "СІЧ". Це лише один із багатьох прикладів. Я маю великі сумніви, що фонди зможуть витримати таку кількість САТ (які підлягають зазначеній сертифікації)."

Зараз складається враження, що усі процеси - від допомоги західних союзників до затвердження переліку вітчизняних виробників, які можуть постачати для армії якісний такмед - на паузі. Але важливо, щоб ця пауза не затягнулась на невизначений час. Адже, поки хтось міркує, чи варто в країні, яка воює, готуватись до виборів, бійці, які забезпечують можливість таких роздумів, змушені, окрім всього іншого, самостійно шукати і замовляти собі турнікети. Бо хочеш жити - купиш.

Читайте також