Новини світу фінансів

Від "небесного палацу" до мемів і жартів. Чому Дональда Трампа дедалі частіше підозрюють у корупційних діях?

Скільки Трампу приніс запуск власної криптовалюти?

Минулого тижня Дональд Трамп здійснив турне по країнах Близького Сходу. Напередодні стало відомо про шикарний подарунок, який американському президенту робить Катар - люксовий літак Boeing 747-8, вартістю 400 млн доларів, модернізований як "летючий палац". Планується, щоб президент США використовував його як борт номер один - офіційний президентський авіалайнер.

Це викликало значну критику на адресу Трампа, як з боку його опонентів з Демократичної партії, так і від республіканських союзників. Придбання такого дорогого літака для особистих цілей Трампа може бути розцінене як корупційний акт. Його вартість у 100 разів перевищує загальну суму всіх подарунків, які американські президенти отримували за останні 25 років.

Згодом на тлі скандалу влада Катару заперечила, що мова йде про подарунок. Все планується оформити через міжурядову угоду. Формально, Трамп має виправдання, чому йому потрібен катарський літак. Компанія Boeing затримує постачання нових бортів, замовлених раніше. Старі ж, на яких Трамп літає зараз, були закуплені на початку 90-х років.

У дописі в Truth Social Трамп написав: "Boeing 747 передається ВПС/Міністерству оборони США, а НЕ МЕНІ! Це подарунок від нації, Катару, яку ми успішно захищали протягом багатьох років. Він буде використовуватися нашим урядом як тимчасовий літак Air Force One, доки не прибудуть наші нові Boeing". Та навіть якщо "подарунок" належним чином оформлять, літак може бути вразливим в плані кібербезпеки та прослуховування розмов Трампа.

Ілон Маск, мільярдер і засновник таких компаній, як SpaceX, Tesla та Starlink, під час президентства Дональда Трампа очолив Департамент урядової ефективності (DOGE). У своїй ролі він займається аналізом діяльності державних установ, зокрема й NASA - Національного управління США з аеронавтики і космічних досліджень. Це створює потенційний конфлікт інтересів, адже Маск може впливати на рішення NASA в інтересах своїх бізнесів, оскільки SpaceX вже уклала кілька контрактів з цим агентством.

Також Маск відкрито використовує свою наближеність до президента США, аби просувати збільшення видатків на космічну сферу, що на практиці означає нові контракти для SpaceX. При цьому в рамках DOGE співробітники Маска отримали доступ до конфіденційної інформації та даних про конкурентів SpaceX. Це дає компанії низку конкурентних переваг і полегшує отримання державних контрактів.

Ще одна яскрава історія стосується Федерального управління цивільної авіації США (FAA). Як повідомляє The New York Times, у березні, завдяки залученню тимчасових працівників SpaceX, FAA прийняло рішення підвищити річний ліміт запусків ракети Falcon 9 з мису Канаверал з 50 до 120.

9 квітня вранці, всього за кілька хвилин до старту торгів на фондовому ринку, Трамп опублікував у своїй соцмережі Truth Social повідомлення з закликом: "ЦЕ ІДЕАЛЬНИЙ МОМЕНТ ДЛЯ ІНВЕСТИЦІЙ!!!".

Такий допис дав привід звинувачувати президента США в інсайдерській торгівлі. За кілька годин після повідомлення Трамп заявив, що скасовує нещодавно введені тарифи на імпортні товари для всіх країн, крім Китаю. Це спричинило стрімке зростання фондових ринків, які до того падали. Акції провідних компаній після заяви зросли на понад 9%. Крім того, дохідність американських держоблігацій, яка раніше зростала через побоювання економічного спаду внаслідок торговельної війни, почала знижуватися.

Ця сполука дозволила всім, хто відреагував на заклик Трампа, отримати величезні прибутки фактично "з нічого".

Після цих подій Сенатор США Адам Шифф закликав Конгрес розслідувати, чи займався Трамп інсайдерською торгівлею. Цей термін означає використання закритої інформації, яка може вплинути на фондові, аби отримати прибутки. У США інсайдерська торгівля є кримінальним злочином і передбачає до 7 років ув'язнення. Тим паче, що в даному випадку може йтися навіть не про інсайдерську торгівлю як таку, що передбачає доступ до інформації, а про щось ще більш кричуще. Адже Трамп має не просто інформацію, а повноваження своїми діями колосально впливати на американські і світові ринки - тож водночас може сам і змінювати правила гри, і заробляти на цьому.

17 січня, напередодні своєї інавгурації, Трамп разом із дружиною представили нові мем-коїни TRUMP та MELANIA. Ці криптовалюти були розроблені, в основному, з гумористичною метою і не мають реальної економічної цінності.

Загальна кількість створених монет становить один мільярд. З них 800 мільйонів залишаються під контролем компанії, що належить Трампу, тоді як 200 мільйонів доступні для вільного продажу.

Через ажіотаж навколо інавгурації Трампа курс його мем-коїну злетів до 77 доларів за монету, а повна капіталізація криптовалюти перевищила 62 мільярди доларів. Та з часом ціна монети впала приблизно на 85%. За даними The New York Times, понад 813 тисяч інвесторів втратили більш ніж 2 мільярди доларів, тоді як сім'я та партнери президента США отримали 100 мільйонів доларів лише на комісіях від операцій.

Проте, з формальної точки зору, Трампа не можна звинуватити у зловживанні своїм становищем стосовно мем-коїнів, оскільки їх запуск відбувся до його інавгурації, коли він ще не був на посаді. Проте тепер, маючи можливість впливати на криптовалютний ринок, він може знову отримувати вигоду від можливих коливань цін у майбутньому.

Спецпредставник Трампа щодо РФ Стівен Віткофф відзначається чіткою позицією на підтримку Москви, що прямо впливає на переговори про завершення російсько-української війни. Та крім суто ідеологічних аспектів у його діях, є низка фактів, що можуть свідчити й матеріальну зацікавленість у співпраці з Росією.

Компанії Віткоффа здійснюють ряд проектів у співпраці з мільярдером Леонідом (Леном) Блаватніком, який здобув свій капітал у 90-х роках під час процесу приватизації в Росії. Він має широку мережу бізнес-зв'язків з російськими олігархами, такими як Віктор Вексельберг та Михайло Фрідман. Варто зазначити, що з 2023 року Блаватнік потрапив під санкції з боку України.

Віткофф неодноразово неформально спілкувався з представником Путіна Кирилом Дмитрієвим у Санкт-Петербурзі та Вашингтоні. Особливо відзначилася їхня зустріч у США 11 квітня. Віткофф, нехтуючи стандартними заходами безпеки, запросив Дмитрієва до себе на вечерю напередодні офіційної зустрічі в Білому домі.

Згідно з інформацією, наданою Reuters, ця ситуація викликала занепокоєння в адміністрації президента США та Державному департаменті. Американським чиновникам рекомендується уникати прийомів вдома з російськими посадовими особами, які мають розвідувальні функції. Подібні зустрічі можуть бути не лише частиною політичних переговорів між США та Росією, але й стосуватися специфічних бізнес-ініціатив.

Крім того, Віткофф має очевидний конфлікт інтересів у контексті своєї іншої посади - Спецпредставника Трампа щодо Близького Сходу. Його компанія Witkoff Group залучала інвестиції від суверенних фондів вже згаданого Катару, переважно для об'єктів нерухомості в США. При цьому мотиви для таких інвестицій не завжди були чіткими. Приміром, У 2023 році Віткофф продав Катару проблемний готель Park Lane на Мангеттені за 623 мільйони доларів, що допомогло йому уникнути банкрутства щодо будівлі. Все це в американських медіа викликає побоювання, що Катар може використовувати Віткоффа для лобіювання своїх інтересів.

Читайте також