Новини світу фінансів

Верховна Рада прийняла суперечливі зміни, пов'язані з ріпаком та соєю.

Аграрну компанію з групи Медведчука-Козака позбавили земельних ділянок у Львівській області, повідомляє ZAXID.NET.

Верховна Рада у середу, 16 липня, проголосувала за введення експортного мита на соєві боби та насіння ріпаку в розмірі 10%. Його внесли поправкою до непов'язаного законопроєкту №13157 ("Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення").

Сільськогосподарські товаровиробники й кооперативи, які вирощують власну продукцію, звільняються від сплати експортного мита.

Гроші, отримані від мита, скеровуватимуть до Державного фонду підтримки сільськогосподарських товаровиробників. Кабінету міністрів доручили протягом трьох місяців подати законопроєкт про його створення.

Прийняття поправок пройшло в атмосфері скандалу. Депутати Олексій Гончаренко та голова фінансового комітету Данило Гетманцев влаштували бійку в стінах парламенту. Конфлікт спалахнув після того, як Гончаренко заявив про намір заблокувати трибуну через порушення регламенту під час голосування щодо правок, пов'язаних із соєю та ріпаком.

У червні 2025 року парламентарі намагалися внести ці правки до іншого законопроєкту, але їхні зусилля не увінчалися успіхом через брак голосів, повідомляє Liga.net. Автори ініціативи переконані, що впровадження 10% мита на експорт сировини сприятиме збільшенню її переробки в Україні. Голова податкового комітету Данило Гетманцев зазначає, що основна мета нового мита - повторити успішний досвід, який вже був досягнутий у сфері соняшникової олії.

"У 1999 році було ухвалено рішення про запровадження додаткового мита на експорт соняшнику, і тепер наше виробництво зросло вдесятеро в порівнянні з тим роком. Ми займаємо лідируючі позиції у світі за експортом олії. Подібна ситуація може статися і з ріпаком та соєю," - зазначив депутат. Він висловив припущення, що проти експортного мита виступають великі трейдери, які прагнуть, щоб ми залишалися сировинною базою для Європи та інших країн.

Згідно з заявою Олега Нів'євського, голови Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки та аграрного експерта, Україна зазнає збитків від введення мита, незважаючи на можливі додаткові надходження до державного бюджету та переваги для переробної промисловості.

Згідно з проведеними ним розрахунками (на основі моделі часткової рівноваги), вигоди від переробки та надходжень до бюджету не компенсують збитків, які зазнають агровиробники. Крім того, введення мит призведе до зменшення посівів та вирощування сої і ріпаку в Україні, оскільки сільськогосподарські виробники почнуть обирати інші культури. Зменшення обсягів сої та ріпаку означатиме зниження експорту, а отже, й скорочення валютних надходжень, зазначає Нів'євський.

У цифрах це від 280 до 670 млн грн втрат для держави, порахував експерт.

Аграрний новинний ресурс "АгроПоліт" інформує, посилаючись на свої джерела, що "соєво-ріпакова" поправка активно підтримується депутатською групою, яку очолює агробізнесмен Андрій Веревський, відомий як власник агрохолдингу Kernel.

У 2017 році Верховна Рада вже приймала подібні "соєві поправки". Тоді було скасовано повернення ПДВ на експорт соєвих бобів для компаній, які не займаються їх виробництвом, тобто трейдерів. Основною метою цих поправок було сприяння внутрішньому переробленню сої та ріпаку, з метою підвищення експорту продукції з більшою доданою вартістю (такої як олія та шрот), а не лише сировини. Однак через негативні наслідки та дискримінаційний характер ці поправки згодом були скасовані, як повідомляє сайт Liga.net.

Читайте також