Новини світу фінансів

Верховна Рада затвердила бюджет на 2025 рік.

Верховна Рада 19 листопада схвалила державний бюджет України на 2025 рік. За таке рішення проголосували 257 депутатів. Пряму трансляцію на ютубі вів депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко.

Перед обговоренням бюджету у парламенті виступив президент Володимир Зеленський, який презентував План стійкості України. Він підкреслив необхідність інформаційної консолідації для забезпечення свободи слова та протидії російській дезінформації, що намагається підривати основи України.

Під час обговорення проекту державного бюджету представники опозиції висловили незадоволення тим, що не були враховані всі запропоновані зміни. Декілька депутатів вийшли на трибуну з плакатами, на яких було написано: "Кошти з пропагандистського марафону на безпілотники".

Напередодні 18 листопада парламентський комітет, що займається бюджетними питаннями, затвердив новий проєкт. Голова комітету, Роксолана Підласа, повідомила, що до документа були внесені остаточні зміни. Серед них — 2 мільярди доларів (90 мільярдів гривень) кредитних коштів, які надійдуть до державного бюджету від Великої Британії для закупівлі озброєння; збереження 4% податку на доходи фізичних осіб (за винятком військового збору) для місцевих бюджетів, що піде на оплату комунальних послуг та енергоносіїв; надання прифронтовим громадам можливості не перераховувати реверс до державного бюджету (загальна сума — 593 мільйони гривень); додаткові 128 мільйонів гривень "Укрзалізниці" для співфінансування європейського проєкту з розвитку залізничної інфраструктури; виділення Національній академії наук ще 277,1 мільйона гривень, зокрема на дослідження в оборонному секторі; заборона політичним партіям купувати військові облігації внутрішньої державної позики; та скасування вимоги для лікарень зберігати кошти на рахунках у Казначействі.

"Цей бюджет є реалістичним. Ми не обіцяємо те, що не можемо виконати," — зазначила Роксолана Підласа, закликавши депутатів затвердити бюджет.

Як уже зазначалося в "Детектор медіа", у проекті бюджету відбулось скорочення фінансування для культурної галузі. Водночас, видатки на Суспільне мовлення та захист інформації зросли. Бюджетна програма, в рамках якої цього року планувалося фінансування виробництва марафону "Єдині новини", іномовлення та Укрінформу, залишилася незмінною — понад 1,5 млрд грн. Передбачено збільшення коштів для суспільного мовника, але фінансування каналу "Рада" та "Голосу України" скоротилося більш ніж удвічі, тоді як витрати на виробництво марафону "Єдині новини" залишилися без змін. Значно зросло фінансування Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, зокрема через виділення 46,8 млрд грн на придбання техніки та обладнання для забезпечення інформаційної безпеки. Водночас, фінансування медійного регулятора — Національної ради з питань телебачення та радіомовлення — зменшилося на 7 млн грн.

Найбільше скорочення видатків відбулось у культурній сфері. Фінансування Держкіно знизилось порівняно з поточним роком утричі, Українського інституту книги -- більш ніж удвічі, істотного скорочення бюджетів зазнали Український культурний фонд та Український інститут.

В цілому, витрати державного бюджету прогнозуються на рівні більше 3,6 трильйона гривень, що є на 535 мільярдів більше в порівнянні з поточним роком. Для забезпечення потреб у сфері безпеки та оборони буде виділено понад 2,2 трильйона гривень, що складає приблизно 26% від валового внутрішнього продукту.

У наступному році рівень мінімальної зарплати залишиться незмінним і становитиме 8000 гривень на місяць. Прожитковий мінімум залишиться на рівні 2920 гривень, а для державних працівників – 2120 гривень. В результаті, мінімальний розмір єдиного соціального внеску у наступному році складатиме 1760 гривень.

На 2025 рік заплановано дефіцит державного бюджету в сумі 1,64 трлн гривень. Уряд має намір компенсувати цей дефіцит шляхом залучення зовнішніх фінансових ресурсів у розмірі 38,4 млрд доларів.

Нагадаємо, 31 жовтня Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт державного бюджету України на наступний 2025 рік. За словами Ярослава Железняка, жодної правки, окрім правки по зарплатам прокурорів, не змінили. Йдеться про поправку №155, яка скасовує підвищення зарплат прокурорам, що раніше було передбачено в проєкті бюджету на наступний рік. Підвищення заробітних плат прокурорам викликало в парламентарів найбільше суперечок. Після засідання Ярослав Железняк сказав журналістам, що правок і пропозицій до проєкту бюджету від нардепів було 2098. Бюджетний комітет уклав їхні бюджетні висновки і пропозиції.

Комітет Верховної Ради з гуманітарної та інформаційної політики запропонував виділити у проєкті бюджету додаткові майже 17,6 млн грн на забезпечення апарату Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Загалом у культурній та інформаційній сфері найбільше додаткових коштів комітет пропонував виділити на книжкові сертифікати для молоді, субсидії на оренду книгарень, підтримку кінематографу, будівництво Національного військового меморіалу, а також діяльність культурних інституцій.

Крім того, голова парламентського Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин пропонував виділити додаткові 500 млн грн на розвиток Суспільного мовлення та ще 200 млн грн на Національну раду з питань телебачення і радіомовлення. Для цього нардеп пропонував зменшити фінансування телемарафону "Єдині новини" на 100 млн грн та утримання автомобільних доріг на 400 млн -- і саме ці кошти спрямувати на Суспільне.

Читайте також