Новини світу фінансів

Валютні обмеження, встановлені Національним банком України, залишаються основною перешкодою для залучення інвестицій в країну, стверджують у компанії "Метінвест".

Основною причиною зниження іноземних інвестицій в Україні, безперечно, є повномасштабна війна. Проте існують й інші перешкоди, які ускладнюють процес інвестування. Серед них найзначнішими є валютні обмеження, введені Національним банком України.

Цю інформацію озвучив Олександр Водовіз, керівник офісу генерального директора Групи "Метінвест", під час форуму, присвяченого фінансам та інвестиціям Forbes Money, що проходив у Києві.

Водовіз повідомив, що в 2024 році Україна отримала $3,3 млрд прямих іноземних інвестицій, з яких $2,8 млрд склали реінвестиції, а лише $500-600 млн - це "чисті" інвестиції. Для порівняння, у 2021 році цей показник становив $7,8 млрд.

"Перед початком війни великі корпорації активно користувалися кредитами на сотні мільйонів і навіть мільярди доларів. Наразі ж йдеться про пошук фінансування в межах 5-10 мільйонів євро. Обсяги залучення капіталу зменшилися в десятки разів. Українська економіка зазнає гострого дефіциту інвестицій, які є критично важливими для її стабільності. Без стабільної економічної основи країна не зможе здобути перемогу у війні. Це питання виживання держави", - зазначив Водовіз.

За його словами, один із головних чинників, що стримує залучення інвестицій в Україну, - це обмеження Нацбанку щодо виплат дивідендів та валютних операцій.

"Ми стикаємось із цим під час переговорів із міжнародними кредиторами. Наприклад, ми плануємо побудувати сонячну електростанцію потужністю 50 МВт на наших підприємствах і знайшли інституцію, готову надати фінансування. Проте на етапі обговорення фінансової моделі постає питання: "Ваш ліміт - 1 млн євро на місяць. Як ви збираєтеся повертати 50 млн інвестицій?". За таких умов повернення коштів стає нереальним", - сказав Водовіз.

Він підкреслив, що Національний банк продовжує підтримувати це обмеження, незважаючи на валютні резерви, що складають від $46 до $48 млрд. Хоча для малого та середнього бізнесу ліміт у 1 мільйон євро на місяць може бути прийнятним, для великих компаній з кредитним портфелем у $2,5 млрд це обмеження виглядає надмірно суворо.

Отже, Водовіз наголосив, що державі необхідно реалізовувати збалансовану фіскальну політику, яка сприятиме підтримці підприємництва та залученню інвестицій.

"Ми бачимо, як великі компанії переживають труднощі: заводи та підприємства закриваються, і це відчувається на всіх рівнях. Звісно, важливо забезпечувати надходження до бюджету, але не менш критично – уникати крайнощів, щоб ті, хто в кінці року має виконати податкові зобов'язання, змогли дожити до цього моменту", - зазначив керівник офісу СЕО "Метінвест".

На форумі виступив голова Податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, який підкреслив, що валютні обмеження, запроваджені Національним банком, слід адаптувати до вимог бізнесу. Він додав, що його Комітет також закликає регулятора до послаблення цих обмежень.

Досить нещодавно Ганна Дерев'янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації, висловила думку, що валютні обмеження мають негативний вплив на сприйняття України з боку іноземних інвесторів. Це, в свою чергу, негативно позначається на інвестиційному іміджі держави.

Читайте також