Протягом трьох років війни в Україні ціни на продукти харчування піднялися на 44%. Експерти поділилися своїми прогнозами щодо майбутніх змін на ринку.
Курс валют в Україні: чому долар зріс і чого очікувати далі
За час повномасштабної війни в Україні, як свідчить статистика, ціни на деякі продукти підвищились майже вдвічі. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
Про це пише Радіо Свобода.
Згідно з інформацією, вартість десятка яєць складає 80 гривень, в той час як масло можна придбати за 100-120 гривень. Кисломолочний сир пропонується за 85 гривень за упаковку вагою 350 г. Також спостерігається зростання цін на медичні послуги, ліки та транспортні витрати. Інфляційні показники поступово зростали протягом трьох років, а в цьому році зросли на 10%.
До основних причин здорожчання продуктів експерти Олег Пендзин та Дмитро Боярчук заносять два фактори: неврожай та руйнацію енергетичної системи України. Пендзин зазначає, що цього року було зібрано на 30% менше картоплі, а ціна на яйця зросла через здорожчання комбікорму, основним складником якого є кукурудза. Боярчук додає, що через відключення електрики та використання генераторів бізнеси закладають ці витрати в ціни.
Протягом трьох років повномасштабної війни загальний показник споживчих цін зріс на 144,2%, що свідчить про зростання на 44,2%. Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої підвищилися на 50,8%, транспортні послуги на 57,1%, а витрати на освіту зросли на 38,4%. Найбільше зросли ціни на фрукти – на 109,8%, тоді як олії (крім оливкової) подорожчали найменше – лише на 6,7%.
Щодо перспектив, фахівці вважають, що Україна йде за песимістичним шляхом. Проте Пендзин підкреслює, що економічна ситуація наразі залишається відносно стабільною завдяки соціальним виплатам та фінансуванню оборонних потреб. Прогнозується, що до завершення зими ціни можуть продовжити зростати через використання генераторів, а нормалізація економіки буде залежати від розвитку військової ситуації та підтримки з боку міжнародних партнерів.
Економіст Дмитро Боярчук також зазначає, що влада мала б 2022 року почати реформи та спрощення оподаткування для бізнесу, щоб запобігти економічним проблемам. Найбільшим ризиком він вважає відсутність гарантій довгострокового фінансування, адже міжнародні вливання можуть завершитися вже 2025 року.
Складно передбачити, що станеться в наступному році, адже подальший розвиток значною мірою залежатиме від рівня безпеки та допомоги від наших партнерів.
Нагадаємо, що раніше ми повідомляли про можливе подорожчання продуктів харчування для українців, яке викликане рядом чинників, що впливають на формування цін. Вартість овочів, хліба та інших товарів вже помітно зросла, що відображається на економічному становищі населення.
Крім цього, фахівець Олег Попенко зазначив, що в 2025 році варто готуватися до підняття тарифів на комунальні послуги. Це твердження підкріплено інформацією з меморандуму, укладеного між Україною та Міжнародним валютним фондом, де явно зазначається потреба в таких змінах.