У Офісі Генерального прокурора повідомили про розкриття схем, що дозволяли уникати мобілізації за участю представників медичних комісій.
У Київській, Одеській та Львівській областях були виявлені схеми, пов'язані з неправомірним отриманням статусу інваліда, що дозволяло призовникам ухилятися від мобілізації та незаконно виїжджати за межі країни. Це повідомлення було опубліковано Офісом генерального прокурора 19 листопада.
Повідомляється, що у Львові чотирьом медикам з однієї з міжрайонних медико-соціальних експертних комісій висунули підозри.
"Вони займалися фальшуванням медичних документів, завдяки яким чоловіки призовного віку без належних підстав отримували статус інваліда. В результаті цього з країни виїхали принаймні п'ять людей. Ціна за ці "послуги" коливалася від 1 300 доларів США", - зазначено в повідомленні.
За інформацією прокуратури, в Київській області були затримані двоє медиків з районної лікарні, які за 12 тисяч доларів США намагалися переконати чоловіка вплинути на членів МСЕК для отримання групи інвалідності.
В Одесі правоохоронці виявили злочинну групу, що складалася з семи осіб, серед яких були головний лікар травматологічного відділення, невропатолог, представниця обласного центру МСЕК та четверо цивільних осіб. Ці медики виготовляли підроблені медичні документи, які дозволяли уникати призову на військову службу, а співробітниця МСЕК сприяла отриманню позитивних рішень комісії. Вартість таких "послуг" варіювалася від 4 500 до 6 000 доларів США, повідомили правоохоронці.
Усім учасникам схеми було вручено повідомлення про підозру. Їм закидають зловживання своїм впливом, перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, сприяння незаконному переміщенню осіб через кордон, а також видачу завідомо неправдивих офіційних документів. В даний момент вирішується питання щодо обрання запобіжних заходів для цих осіб.
Правоохоронні органи України постійно інформують про виявлення схем, спрямованих на ухилення від призову. Наприклад, на початку жовтня цього року стало відомо, що Державне бюро розслідувань підозрює керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи та її сина у незаконному збагаченні. Під час обшуків у них виявили готівку у розмірі майже 6 мільйонів доларів США в різних валютах. Відкрито кримінальне провадження щодо неправомірного оформлення інвалідності для чоловіків, які прагнуть уникнути військової служби.
Згідно з інформацією, наданою СБУ, з початку 2024 року було виявлено 77 осіб, які мають зв’язок з корупційними правопорушеннями у діяльності медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Також зафіксовано сім злочинних груп серед членів цих комісій.