Новини світу фінансів

В ESMA підкреслили ризики для стабільності фінансових ринків через падіння вартості криптовалют.

Дедалі більше залучення криптоактивів у традиційні фінансові ринки (TradFi) створює загрозу їхній стабільності в разі обвалу цін. Про це заявила виконавчий директор Європейського управління з цінних паперів і ринків (ESMA) Наташа Казенаве.

У своєму виступі перед Комітетом з економічних та валютних питань Європейського парламенту вона підкреслила, що сектор криптовалют має суттєві загрози для приватних інвесторів. У зв'язку з цим ESMA видала кілька офіційних попереджень, зокрема в 2017 та 2024 роках.

Незважаючи на введення регламенту MiCA, концепція "безпечного криптоактиву" залишається відсутньою, підкреслила Казенаве. Вона також додала, що регулятор продовжує моніторити ризики, пов'язані з криптоактивами, які можуть впливати на стабільність фінансової системи.

Одночасно керівник Управління визнала, що хоча ці показники і залишаються на високому рівні, вони все ж не є критичними.

Зокрема, криптовалютні фонди та деривативи вимагають уважного спостереження, оскільки вони забезпечують легший доступ до криптоактивів для інституційних інвесторів і можуть виступати як місток для передачі ризиків між ринками криптовалют і традиційними фінансами. Проте, на наш погляд, ці фінансові інструменти не становлять суттєвої загрози для фінансової стабільності на нинішній момент через їх відносно невелику величину. Наші оцінки вказують на те, що криптовалютні ETF в Європейському Союзі складають менше 1% від загального обсягу всіх фондів.

Проте, з огляду на невпинне збільшення взаємозв'язків між криптовалютним та традиційним фінансовими ринками, Казенаве вважає важливим продовжувати постійний моніторинг. Вона підкреслила, що частка цифрових активів у портфелях роздрібних інвесторів у Європі коливається від 10% до 20% і має тенденцію до подальшого зростання.

Глава Управління також торкнулася теми підтримки галузі новою адміністрацією в Білому домі:

"[...] Позиція адміністрації США щодо криптовалют -- зокрема дії деяких агентств, спрямованих на пом'якшення вимог, -- може створити умови для того, щоб більше інституційних інвесторів почали вкладати кошти в криптоактиви. Якщо ризики, пов'язані з цими активами, стануть значними, ми не можемо виключити, що в майбутньому різке падіння цін на криптовалюти може мати негативний вплив на нашу фінансову систему".

Голова ESMA -- не перша, хто висловив занепокоєння курсом президента США Дональда Трампа, який надав підтримку криптовалютній галузі. Раніше таку тезу висловив член Ради керівників Європейського центрального банку (ЄЦБ) і глава Банку Франції Франсуа Вільруа де Гало.

Читайте також