Фінансування української науки зазнає нових змін: що очікувати?

Наука сьогодні переживає трансформацію в кількох ключових напрямках. Головним з них є перегляд моделі фінансування дослідницьких організацій.
"Необхідно визначити ефективні інституції, що мають значні успіхи, інноваційні фундаментальні дослідження та успішні практичні реалізації, і забезпечити їм додаткову підтримку", - зазначає Денис Курбатов.
Зараз в Україні проходить атестація близько 500 наукових інституцій. Це дасть можливість виміряти спроможності установ здійснювати наукові дослідження.
"Мова йде не лише про площі чи масштаб інституту. Оцінка проводиться за 37 різними критеріями, які визначають вплив науки на нашу економіку, обороноздатність та соціальний розвиток. Важливо, наскільки активно публікуються наукові роботи, які саме це публікації, чи залучаються грантові кошти, а також чи є співпраця з бізнесом. Не менш важливими є патентна та експертна діяльність", - зазначає він.
Результатом цього процесу повинна стати нова модель фінансування.
"Вже підготовлено проект постанови, що стосується формули додаткового фінансування. Ми докладаємо всіх зусиль, щоб ці кошти потрапили до кожного підрозділу, кожної лабораторії та до всіх науковців. Фінансування буде направлено також на придбання обладнання та розвиток установи. Адже проблем вистачає: від комунальних питань до розбитих вікон, пошкоджених внаслідок вибухів," - підкреслює Курбатов.
Цього року в державний бюджет вже заклали додаткові 155 мільйонів гривень на фінансування першого етапу - запровадження формульного фінансування кращих НДІ аграрного і суспільного напрямів. Крім них, атестацію зараз проходять такі напрями: природничий, технічний, біомедичний, гуманітарний і безпековий.
"В цілому, уже зараз видно, що великі сильні установи показують кращий результат", - додає співрозмовник.
Він наводить цікавий приклад. У 2024 році Науково-дослідний інститут Українознавства, який раніше підпорядковувався Міністерству освіти і науки, об'єднався з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка. Незважаючи на певне невдоволення, інститут вперше в своїй історії зміг отримати відразу два з чотирьох грантів у відкритому конкурсі - раніше він не мав жодного проектного фінансування.
Завдяки ресурсам університету, зокрема грантовому відділу, молодим кадрам і збереженню штату, майна та бюджету, інститут посилив свої позиції, залишившись окремим підрозділом у структурі вишу.
Заступник міністра підкреслює, що питання про зменшення чисельності науковців або їх звільнення не виникає.
"Ніхто не повинен залишати свої посади. Навпаки, фахівці, які перейшли до більш потужних організацій, отримують ширші можливості для свого наукового зростання. Атестація не має на меті ліквідацію інститутів. Основна мета полягає у зміні підходу до фінансування науки. Так, ми не збираємося відразу в десятки разів підвищувати бюджет, але створюємо умови для отримання вищих зарплат, а також для забезпечення необхідним обладнанням і розвитком", - підкреслює Курбатов.