Новини світу фінансів

У 2024 році українці зменшили кількість операцій з доларом, натомість спостерігається зростання інтересу до євро, польського злотого та британського фунта, за даними KITY Group.

У минулому році частка обмінних операцій населення з американським доларом ($) зменшилася до 74,1%, порівняно з 78,7% у 2023 році. Натомість, для євро (EUR), польського злотого (PLN) та британського фунта (£) було зафіксовано зростання. Це випливає з аналізу, проведеного аналітиками компанії "КИТ Group", основаного на даних з 100 відділень у 30 найбільших містах України.

"Незважаючи на все, долар США продовжує займати провідну позицію у фінансових операціях, проте його частка знизилася, що може свідчити про зростаючу значущість євро та інших валют на валютному ринку", -- зазначили аналітики "КИТ Group" у своєму валютному огляді.

Замість цього, частка угод в євро підвищилася з 20,8% у 2023 році до 25,15% у 2024 році. Аналітики вважають, що така тенденція може бути пов'язана з масовою еміграцією економічно активних українців до країн єврозони, активізацією зовнішньої торгівлі з державами ЄС, змінами у платіжних вподобаннях бізнесу або ж диверсифікацією заощаджень серед населення.

Згідно з наведеними даними, у більш ніж півтора рази минулого року збільшилася кількість угод із польським злотим: до 0,56% з 0,36% у 2023-му, що експерти "КИТ" пов'язують з активністю трудових мігрантів, поглибленням ділових зв'язків між країнами та, відповідно, зростанням фінансових потоків між Україною та Польщею.

У 2024 році частка обмінних операцій з британським фунтом зросла майже удвічі, досягнувши 0,15% у порівнянні з 0,08% у 2023 році. Аналітики вважають, що цей значний "стрибок" у показниках, незважаючи на те, що загальна частка залишається низькою в контексті готівкових операцій, може свідчити про посилення економічних зв'язків між Україною та Великою Британією, зростання транскордонних транзакцій та підвищення довіри до британських фінансових інструментів.

"Зменшення частки долара у валютних операціях не означає його втрати статусу ключової резервної валюти в Україні. Висока ліквідність долара, стабільність і його глобальний статус продовжують робити його головним інструментом для збереження капіталу", - наголошують аналітики "КИТ", вони припускають, що поточні зміни можуть бути наслідком спроб бізнесу та населення диверсифікувати валютні активи.

"Це стає особливо важливим в умовах змін у монетарній політиці Сполучених Штатів та Європейського центрального банку. Якщо ЄЦБ залишить курс на пом'якшення, курс гривні до євро може виявитися більш стабільним у порівнянні з доларом", – зазначають експерти.

У цьому зв'язку фахівці звернули увагу на оголошення Національного банку України (НБУ) щодо ймовірної зміни базового курсу гривні, який може бути прив'язаний до євро, а не до долара. Це рішення є частиною зусиль країни на шляху до інтеграції в єврозону в майбутньому.

"Фінансова поведінка та валютні уподобання українців змінюються відповідно до зовнішньоекономічних умов. Якщо тенденція збережеться, євро може продовжити нарощувати свою частку на готівковому ринку, а злотий залишиться важливою валютою для приватних та бізнес-операцій", - резюмували аналітики.

Читайте також