Українці стали активніше купувати євро в готівці, тоді як попит на долар зменшився. Проте, вони не поспішають закривати свої доларові депозити, як повідомляє Delo.ua.

На фоні загального зниження курсу долара США стосовно ключових світових валют, українці не квапляться переводити свої заощадження з доларів у євро чи гривні.
Ці дані підтверджують результати дослідження, яке було проведене редакцією Delo.ua серед українських банків.
Відповідаючи на запитання: "Чи відзначається переміщення вкладників з доларових депозитів у євро або гривні?", представники банків підтверджують, що на квітень істотних змін у цій сфері не спостерігається.
"З січня по березень загальна кількість доларових вкладів майже не змінилася: це близько 6-7% від загального обсягу вкладів, це ж стосується вкладів у євро -- їхня частка складає до 4% від загального обсягу. Особливих змін протягом першого кварталу не спостерігалося, а популярність валютних вкладів не стала трендом", -- зазначає директор департаменту роздрібного бізнесу банку "Глобус" Дмитро Замотаєв.
У той же час, ситуація з гривневими депозитами в банку виглядає інакше: якщо в січні нові вклади майже не зростали, то в березні розпочався обережний підйом депозитів на рівні 1-1,5%. У банківських колах сподіваються, що в квітні кількість нових клієнтів може зрости до 2%.
У державному Sense Bank також не спостерігається значного виведення коштів з депозитів у доларах США.
"Вкладники продовжують надавати перевагу стабільності, обираючи депозити переважно як засіб збереження коштів, а не для отримання доходу. Проте, зафіксовано помірне зростання інтересу до гривневих депозитів, що, ймовірно, зумовлено більш привабливими відсотковими ставками. Попит на єврові депозити залишається на стабільному рівні без істотних змін", -- зазначила керівниця управління депозитних продуктів Sense Bank Ірина Степетова.
Про аналогічні тенденції говорять і в Кредобанку.
"Станом на 01.04.2025 року, у порівнянні з початком 2025 року, спостерігається такий динамічний рух депозитів фізичних осіб у портфелі Кредобанку: у доларах США -- приріст на +1,8%; у євро -- відтік коштів на -4,7%; у національній валюті -- приріст на +11,3%", -- наводить статистику директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Олександр Супрунович.
Доларові депозити продовжують відігравати ключову роль у залишках на рахунках фізичних осіб в іноземних валютах, зокрема в ПУМБ: приблизно в пропорції 3 до 1 (долари до євро).
"Потенційно, у випадку стратегічного переходу України до орієнтації на євро, може змінитися структура заощаджень населення. Однак це питання довгострокової перспективи. У короткостроковому періоді структура залишається стабільною, але вкладникам варто продовжувати диверсифікувати свої заощадження", -- зазначив у коментарі для Delo.ua директор департаменту карткових та пасивних продуктів роздрібного бізнесу ПУМБ Дмитро Коваль.
Протягом першого кварталу 2025 року банк відзначив таку динаміку свого депозитного портфеля (строкові депозити та кошти на вимогу): гривня: +2%; долар США: +1%; євро: +5%. Однак, представники банку акцентують увагу на тому, що при аналізі депозитів у євро слід враховувати невелику базу для порівняння – в абсолютних цифрах приріст депозитів у євро виявився найменшим.
Зниження курсу долара не справило суттєвого впливу на депозитний портфель та настрій вкладників. Хоча статистичні дані за березень ще не оприлюднені, за підсумками перших двох місяців цього року обсяг валютних депозитів у банках України трохи зріс. Українці настільки звикли до долара, що не звертають уваги на тимчасову нестабільність на світових ринках, -- зазначив Сергій Ляшенко, керівник проєктів та програм управління роботою з преміум-клієнтами Ощадбанку.
Він зазначив, що спостерігається тенденція до збільшення депозитного портфеля в гривневих вкладах на короткі терміни, які є більш стабільними для вкладників у найближчій перспективі та пропонують цікаву прибутковість з урахуванням ризиків, пов'язаних із короткостроковими інвестиціями.
Відповідно до слів Дмитра Глінського, заступника виконавчого директора Незалежної асоціації банків України та керівника проєктного офісу НАБУ, варто зазначити, що останні дані Національного банку України про депозити були опубліковані лише 1 березня. Тому робити детальні висновки щодо тенденцій вкладів на початок квітня поки що передчасно.
Оцінюючи зміни в обсягах банківських депозитів за рік (з 1 березня 2024 року по 1 березня 2025 року), можна помітити, що обсяги євро на рахунках фізичних осіб виросли на 19% (додано 398 млн євро — з 2 098 до 2 496 млн євро). Натомість депозити в доларах США зросли лише на 2,8% (на 245 млн доларів — з 8 734 до 8 979 млн доларів). Як наслідок, частка долара у загальних вкладах населення зменшилася з 27,7% до 27,1%, у той час як частка євро підвищилася з 7,2% до 7,9%.
"Можна припустити, що тренд до збільшення частки євро відносно долара США у населення зберігатиметься і надалі. А інтеграція України до ЄС та останні події на світових ринках сприятимуть цьому", -- припускає Дмитро Глінський.
На тлі відсутності видимих змін структури валютних депозитів банків -- спостерігається відчутне збільшення інтересу українців до євро на готівковому валютному ринку.
"У січні та лютому 2025 року частка попиту на долар становила 56%, тоді як євро займало 44%. Однак у березні-квітні інтерес до долара знизився до 51%, а до євро, навпаки, зріс до 49%," – зазначила директор з маркетингу Unex Bank Аліна Компанець, підкреслюючи, що аналогічні тенденції спостерігаються і на безготівковому валютному ринку.
У січні-лютому безготівкові розрахунки в доларах становили 91% від усіх покупок, тоді як євро займало лише 9%. Однак у березні-квітні частка долара знизилась до 89%, а євро, навпаки, зросло до 11%.