Українці почали активно брати кредити, перевищуючи рівні, що були до початку війни. Існує ймовірність, що ця тенденція продовжить зростати.

Спеціальний кореспондент, секція "Фінансові новини" LIGA.net
Обсяги споживчих кредитів, наданих банками фізичним особам, на 15% перевищують рівні, зафіксовані у 2021 році до початку війни. Щодо іпотечного портфеля, то його збільшення здебільшого пов'язане з реалізацією державної програми доступного житла "єОселя", що дозволило підвищити обсяги на 30% у порівнянні з показниками на початок 2022 року.
Цю інформацію викладено у звіті Центру економічних досліджень і прогнозування під назвою "Фінансовий пульс".
Споживчі кредити становлять 76,52% у структурі банківського кредитного портфеля фізосіб.
На другій позиції розташовані позики для купівлі, будівництва або ремонту нерухомості (12,7%).
4,79% становлять кредити на придбання транспорту. 5,98% - кредити фізичним особам-підприємцям (ФОП).
Основна частина кредитів, виданих фізичним особам, зосереджена в установах з державним капіталом. Ці банки володіють 54% всього кредитного портфеля та 60% обсягу проблемних кредитів.
Банки з приватним капіталом обслуговують 37% від загального обсягу кредитів фізичних осіб, а банки іноземних банківських груп -- близько 9%.
Згідно з інформацією, наданою НБУ, аналітики у своєму звіті звертають увагу на те, що в 2024 році не лише зріс обсяг кредитів для фізичних осіб, але й поліпшилася їхня якість.
На початку 2025 року в Україні обсяги кредитування фізичних осіб, включаючи фізичних осіб-підприємців, досягли 295,6 млрд гривень. У 2024 році, у порівнянні з 2023 роком, цей показник виріс на 54,7 млрд грн, що становить 22,7% зростання. Одночасно, сума проблемних кредитів знизилася на 10,9 млрд грн, що дорівнює 19,2% зменшення.
"На початок 2025 року частка непрацюючих кредитів фізичних осіб в банківському портфелі складала 15,49% проти 23,52% станом на 1 січня 2024 року. Тобто за рік вона зменшилась на 8,03 в.п. Для порівняння: станом на 1 січня 2022 року частка непрацюючих кредитів фізичних осіб дорівнювала 16,86%. Тобто на початок 2025 року ситуація з непрацюючими кредитами покращилась навіть у порівнянні з довоєнним періодом", -- каже керівниця аналітичного департаменту Фінансового пульсу Діляра Мустафаєва.
У 2025 році очікується значне збільшення обсягів кредитного портфеля для фізичних осіб.
"На наш погляд, найбільш значне зростання у відносному вираженні демонструватимуть споживчі кредити та кредити для фізичних осіб-підприємців. У той же час, розвиток автокредитування відбуватиметься повільніше, а темпи іпотечного кредитування в основному залежать від ефективності реалізації державної програми 'єОселя', -- підкреслила Діляра Мустафаєва."