Чи може Україна відмовитися від гривні на користь євро? Які зміни чекатимуть на валютний ринок після відв'язки курсу від долара?
В Україні готують перехід на євро як курсоутворювальну валюту. Відповідно, долар перестане бути такою. Серед причин - посилення економічної інтеграції з Європейським Союзом (ЄС) і наближення країни до членства в ЄС. Втім, очікувати відмови України від гривні та переходу на євровалюту не варто.
Про підготовлювану зміну курсоутворюючої валюти розповів голова НБУ Андрій Пишний, передає Reuters. Він зазначив: це питання - складне. І потребує "якісної, різнобічної підготовки".
"Можливість інтеграції до Європейського Союзу, зростаюча роль ЄС у зміцненні оборонних спроможностей, підвищена нестабільність на світових ринках та ризик фрагментації глобальної торгівлі змушують Національний банк переглянути, чи варто впроваджувати євро як основну валюту для формування курсу. ... Відновлення інвестицій і споживчих витрат, зумовлене зближенням з Європою та економічною стабілізацією, може стимулювати помірне зростання української економіки протягом найближчих двох років - до 3,7-3,9%", - зазначено у звіті.
У цьому контексті підкреслюється, що майбутнє України "глибоко інтегроване з Європою", тому всі економічні та політичні амбіції країни будуть "в значній мірі пов'язані з євро". У зв'язку з цим, можна зробити висновок, що перехід України з долара на євро в якості основної валюти є цілком обґрунтованим.
Крім того, як стверджує Пишний, "частка угод в євро збільшується в більшості напрямків, хоч і досить поступово". Він також визнав, що на даний момент "транзакції, що використовують долар США, залишаються головними на всіх сегментах валютного ринку".
Зі свого боку, Катерина Рожкова, перша заступниця голови НБУ, раніше зазначила, що різкий перехід від долара до євро не відбудеться – це станеться поступово та непомітно. Вона також підкреслила, що в даний момент не є найкращим часом для відв'язування курсу гривні від долара з метою переходу на євро, оскільки країна перебуває в умовах війни.
За словами Рожкової, перехід від долара до євро сприятиме розвитку української економіки. Вона також підкреслила, що це важливий крок у контексті амбіцій України щодо вступу до Європейського Союзу.
Чи залишить Україна гривню?
У той же час Сергій Мамедов, голова правління Глобус Банку, підкреслив, що мова не йде про відмову від гривні або перехід на євро. Крім того, не варто купувати валюту в очікуванні змін.
"Це зовсім не означає, що ми відмовляємось від гривні. Тому громадянам не слід панікувати і купувати євро в поспіху," - зазначив банкір.
Аналітики "Мінфіну" також не прогнозують, що Україна відмовиться від гривні на користь євро. Вони зазначають, що в такому випадку країна позбавиться можливості самостійно регулювати відсоткову політику. Більш того, відмова від національної валюти ускладнить реалізацію незалежної курсової політики.
Як повідомляло видання OBOZ.UA, під час валютних операцій українці могли натрапити на підроблені євро. Зловмисники найчастіше виготовляли фальшиві банкноти номіналом 300, 100 і 50 євро.