Україна може змінити основну валюту з долара на євро: Національний банк розкрив причини цього рішення.

Цю інформацію озвучив голова Національного банку України Андрій Пишний, повідомляє РБК-Україна, посилаючись на Reuters.
Як зазначив він, можливий вступ країни до Європейського Союзу, підвищення впливу ЄС на обороноздатність України, а також "зростаюча нестабільність на світових ринках і ризик розподілу глобальної торгівлі" змушують Національний банк України переосмислити, чи слід євро обрати в якості основної валюти для гривні замість долара.
У коментарі західному виданню Пишний стосовно такої можливої зміни "головної" валюти зауважив, що "ця робота складна і потребує якісної, різнобічної підготовки".
Глава Національного банку вважає, що активізація інвестиційної та споживчої діяльності, спричинена зміцненням зв'язків з Європою та відновленням економічної ситуації, може сприяти незначному зростанню економіки, що досягне рівня 3,7-3,9% протягом найближчих двох років.
Пишний зазначив, що економічний курс значною мірою визначається подіями на фронті та розвитком війни між Росією та Україною.
"Негайне завершення конфлікту безумовно стало б позитивним розвитком подій з вигідними економічними наслідками, якщо б воно супроводжувалося надійними гарантіями безпеки для України", - підкреслив Пишний.
Тим не менш, додав він, важливо визнати, що "для повної реалізації економічних вигод від припинення війни, ймовірно, потрібен час".
Пишний також повідомив, що цього року Національний банк України прогнозує отримання зовнішнього фінансування в обсязі 55 мільярдів доларів. Ці кошти не лише допоможуть компенсувати бюджетний дефіцит, але й слугуватимуть резервом для державних фінансів у майбутні роки, коли обсяги міжнародної допомоги можуть зменшитися.
"Ми прогнозуємо, що в 2026 році Україна отримає близько 17 млрд доларів, а в 2027 році - 15 млрд доларів", - сказав глава Нацбанку.
Після того, як Дональд Трамп знову зайняв пост президента США, курс долара (.DXY) знизився більше ніж на 9% відносно кошика основних валют. Інвестори почали уникати американських активів, згідно з інформацією, наданою Reuters.
Разом з тим Пишний звертає увагу, що операції з доларами США продовжують домінувати в усіх сегментах валютного ринку. Проте, додав глава НБУ, частка операцій, деномінованих у євро, у більшості сегментів зростає, хоча "поки що помірно".
Нагадаємо, що після початку масштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Національний банк України ввів контроль за рухом капіталу і зафіксував офіційний курс гривні на рівні близько 29 гривень за долар США.
Згодом в Україні відбулася девальвація, що була викликана накопиченням фіскального дисбалансу. У жовтні 2023 року Національний банк України перейшов від жорсткого курсу до керованого валютного режиму, в якому долар США став основним орієнтиром. Це дозволяє проводити валютні інтервенції та згладжувати коливання курсу.