У глобальному масштабі спостерігається безпрецедентне зростання цін на вершкове масло: які причини цього явища?

Глобальні ціни на вершкове масло не зупиняють свого зростання. У квітні показник зріс ще на 2,9%.
Це третій місяць підряд, коли спостерігається позитивна динаміка, повідомляє Продовольча агенція ООН.
Ціна встановила новий рекорд в історії.
Цю інформацію оприлюднило Продовольче агентство ООН. Головною причиною зростання стали підвищення цін у Європі. У регіоні зменшилися запаси, а попит на молочний жир залишався на високому рівні. Це сталося на фоні збільшення обсягів виробництва навесні.
У квітні індекс цін на продукти харчування досяг 128,3 пункту. У порівнянні з березнем, він підвищився на 1%. Значний ріст зазнали ціни на зернові, м'ясні вироби та молочні продукти. Водночас спостерігалося зниження цін у сегментах рослинних олій та цукру.
У порівнянні з квітнем минулого року, індекс зріс на 7,6%. Проте він все ще залишається нижчим за рекордний рівень, зафіксований у березні 2022 року. В той час ціни різко піднялися після початку масштабного вторгнення Росії в Україну.
Ціни на зернові також зросли. Індекс у квітні склав 111,0 пункту. Це на 1,2% вище за березень. Проте на 0,5% нижче, ніж торік. Подорожчали всі основні види зернових.
Ціна на пшеницю зросла внаслідок зменшення експортних запасів у Росії. Інші основні постачальники продовжували підтримувати стабільний рівень експорту. На формування цін також вплинули коливання валютних курсів, зокрема, зниження вартості долара в порівнянні з євро. Однак зростання цін дещо стримувалося через зміни в торговій політиці та макроекономічну нестабільність.
Ціна на кукурудзу також зросла. Головною причиною цього стали сезонні скорочення запасів у Сполучених Штатах. На ситуацію вплинули й валютні фактори. США тимчасово скасували мита для Мексики, яка є їхнім основним імпортером кукурудзи. Крім того, для низки інших держав на 90 днів було призупинено мита, що перевищують 10%.
Ціни на рослинні олії знизилися. У квітні індекс впав на 2,3%, досягнувши 158,0 пунктів. Однак в річному вимірі показник все ще вищий на 20,7%.
Причина падіння - різке здешевшання пальмової олії. Це перекрило подорожчання соєвої та ріпакової олій. Ціни на соняшникову залишались стабільними. Пальмова олія подешевшала після зростання експорту з Південно-Східної Азії.
Вартість соєвої та ріпакової олії зросла внаслідок зменшення обсягів постачання та підвищеного попиту. Соняшникова олія залишалася на стабільному рівні, проте її ціна була вищою порівняно з минулим роком. Це зумовлено зниженням експорту з Чорноморських країн.
Ціни на м'ясо також продемонстрували зростання. Індекс досягнув позначки 121,6 пункту. Це на 3,2% вище, ніж у березні, і на 4% перевищує показники минулого року.
Свинина піднялася в ціні найбільше. Це зростання зумовлене збільшенням попиту, пов'язаним із відновленням Німеччини як країни, вільної від ящуру. Завдяки цьому Німеччина змогла повернутися на експортні ринки. Ще одним фактором є сезонний попит під час святкування Великодня.
Ціна на яловичину зросла внаслідок стабільного попиту та обмежених запасів. Найзначніші підвищення цін спостерігалися в Австралії та Бразилії. Що стосується баранини, то її вартість піднялася ще більше, оскільки попит на основних ринках був дуже активним. Птахівництво також зазнало зростання цін. У Бразилії попит на експорт залишався високим, тоді як святковий сезон уповільнив темпи виробництва.
Ціни на молочні вироби продовжують зростати. Індекс досяг 152,1 одиниці, що на 2,4% перевищує березневі показники та майже на 23% більше в порівнянні з минулим роком.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вершкове масло – альтернативні способи його використання поза кухнею.
Ціни на сухе знежирене молоко зросли на 1,6%. Вартість незбираного молока підвищилась майже на 30%. Це зумовлено стабільним попитом та зміною експортних маршрутів з Європи до Океанії. Крім того, зростання курсу євро призвело до зниження конкурентоспроможності європейських товарів. Одночасно в Океанії спостерігається зменшення пропозиції через сезонне скорочення.
Сир подорожчав на 2,3%. Попит залишався високим. Пропозиція з Океанії скорочувалась.
Ціни на цукор знову зменшилися, це вже другий поспіль місяць. У квітні індекс знизився до 112,8 пункту, що на 3,5% менше, ніж у березні, а також на 10,9% нижче, ніж у аналогічному місяці минулого року.
Причиною зниження стало занепокоєння щодо стану світової економіки. Прогнозується зменшення попиту з боку харчової промисловості та виробництв напоїв, які є основними споживачами цукру.
Додатково тиск створили високі обсяги виробництва в Бразилії. У другій половині березня воно перевищило очікування. Крім того, бразильський реал ослаб щодо долара. А зниження цін на нафту додатково вплинуло на ринок цукру.