Новини світу фінансів

Санкції Європейського Союзу мають свої слабкі місця: погрози Трампа виявилися ключовим інструментом тиску на Росію, - повідомляє Reuters.

В дійсності нові ініціативи Європейського Союзу, ймовірно, не зможуть суттєво обмежити фінансові можливості Москви.

Останній пакет санкцій, ухвалений Європейським Союзом, навряд чи суттєво вплине на хід війни Росії проти України. У цьому контексті запровадження нових санкцій з боку президента США Дональда Трампа залишається одним із обмежених економічних інструментів тиску на Кремль.

Колумніст агентства Reuters Рон Буссо пише, що нафтопереробні підприємства в Китаї, Індії та Туреччині збільшили імпорт російської сировини, бо вона виявилася дешевшою, що знижує ефективність санкцій.

Найбільших втрат від нової заборони, найімовірніше, зазнає Індія, на яку торік припало 16% європейського імпорту дизельного палива та авіагасу. У 2024 році на російську нафту також припадало 38% індійського імпорту.

Нова заборона не торкнеться країн, що є нетто-експортерами нафти. Це вказує на те, що основними вигодонабувачами нового обмеження, ймовірно, стануть нафтові виробники з Перської затоки, такі як Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати та Кувейт. Вони матимуть можливість компенсувати дефіцит нафтопереробних заводів в Індії та збільшити експорт пального до Європи.

Росія знайшла, як обійти обмеження, включаючи великий "тіньовий флот" танкерів, страхових і платіжних схем, які дають змогу експортувати нафту вище граничної ціни. Під санкції за ухилення від початкового граничного рівня цін потрапили всього 447 танкерів.

Москва, ймовірно, знайде методи для пом'якшення впливу нових санкцій, можливо, через збільшення "тіньового флоту" або шляхом маскування походження нафти за допомогою перевантаження з одного судна на інше в океані.

Більш того, Індія та Китай, ймовірно, зберігатимуть тенденцію купувати російську нафту за зниженою ціною, щоб зміцнити свої внутрішні ринки, в той час як паливо, яке спочатку планувалося для Європейського Союзу, буде перенаправлено на інші ринки.

Отже, незважаючи на те, що на папері нове цінове обмеження може зменшити доходи Росії від експорту нафти, на практиці нові заходи з боку ЄС навряд чи позбавлять Москву фінансових ресурсів. Одним із можливих способів завдати шкоди фінансам РФ могли б стати "вторинні санкції", які можуть бути введені Трампом. Вони передбачають введення 100%-вих мит для країн, що закуповують російську нафту, якщо Кремль не досягне угоди про мир з Україною протягом 50 днів.

Сенатор США Ліндсі Грем попередив Володимира Путіна про серйозні наслідки, якщо він не дотримається умов Дональда Трампа і не знайде компромісне рішення по Україні.

При цьому західні оглядачі не вірять, що на Путіна справив хоч якесь враження ультиматум Трампа. Журналісти The Telegraph закликають президента США діяти жорсткіше - як з Іраном.

Окрім того, експерт з міжнародних питань агентства Reuters Г'юго Діксон зазначив, що Сполучені Штати можуть завдати удару по доходам Росії від продажу нафти, уникаючи при цьому ризикованих "вторинних мит".

Читайте також