Державна прикордонна служба України висловила свою позицію щодо звинувачень стосовно придбань для Збройних сил України і детально роз'яснила, чому ці дії відповідають законодавству.
Державна прикордонна служба регулярно здійснює процеси закупівель.
Державна прикордонна служба України висловила свою реакцію на новини про отримання повноваження закуповувати товари для потреб Сил оборони, які в подальшому будуть передані Збройним Силам. Ця урядова ініціатива викликала широкий резонанс у суспільстві.
Як пояснили у пресслужбі ДПСУ, Кабмін своїм рішенням від 29 листопадом делегував Адміністрації Держприкордонслужби повноваженя на виконання окремої бюджетної програми в сумі 23 мільярди гривень. Йдеться про закупівлю товарів оборонного призначення для потреб Сил оборони, які мають бути передані ЗСУ.
У Державній прикордонній службі України підкреслили, що цій темі приділяють увагу як антикорупційні активісти, так і народні депутати, а також різні соціальні групи. Вона активно обговорюється в засобах масової інформації та соціальних мережах. Відомство вирішило внести ясність у цю ситуацію, "доки це питання не стало предметом спекуляцій, таких як 'зрада', 'фінансові махінації', 'завищені ціни', 'недобросовісні постачальники' та інших подібних звинувачень, і поки ворог не почав використовувати цей наратив у своїй інформаційній війні, ми повинні роз'яснити суть проблеми".
Було підкреслено, що Державна прикордонна служба України є важливим елементом Сил оборони, функціонує відповідно до чинного законодавства та виключно на благо держави та українських захисників, які протистоять ворогу на фронті. У ДПСУ роз'яснили, що існують певні міфи та реальні факти щодо цієї теми.
Міф 1. "Прикордонники не мають законного права на проведення таких закупівель. Це всього лише "разова" схема, яка ставить під загрозу обороноздатність країни".
Держприкордонслужба наголосила, що має сертифікат розпорядника коштів другого рівня на закупівлю озброєння та військової техніки. Також має досвід закупівель та довіру серед постачальників озброєння.
Міф 2. "Все робиться в обхід Міністерства оборони і дуже дорого".
"Ні, ми не йдемо на компроміс і не шукаємо найнижчих цінових пропозицій. Державна прикордонна служба України регулярно здійснює закупівлі для підтримки своїх підрозділів, оскільки не отримує постачання з інших джерел. Крім того, ми готові брати участь у забезпеченні боєприпасами Сил оборони України за умови відповідного рішення Міністерства оборони та Уряду. Це саме те, що ми і робимо", - підкреслили в установі.
Міф 3. "Прикордонники не мають досвіду освоїти такий обсяг фінансування".
У ДПСУ наголосили, що це не так. Свідченням цього є відповідні укладені контракти для потреб ДПСУ, а також два рішення КМУ в цьому році про делегування повноважень на відповідні закупівлі для потреб Сил оборони на суму 5,8 млрд грн та 31,1 млрд грн.
Міф 4. "Гроші хочуть вивести на закордонну "прокладку".
За даними Держприкордонслужби, фірма посередник, яка надала пропозиції, сертифікована в НАТО. Має багаторічний досвід роботи на ринку. 3 роки співпрацює з Державною прикордонною службою України. Виступає надійним постачальником. ДПСУ працює лише з перевіреними організаціями не допускаючи жодних порушень.
Міф 5. "Посередницька компанія не володіє ліцензією на експорт".
У Державній прикордонній службі України підкреслили, що для кожного контракту на постачання озброєння та військової техніки необхідно отримати експортну ліцензію від відповідних державних установ у країнах-експортерах. Ці ліцензії надходять до служби експортного контролю України, яка щорічно звітує перед міжнародними контрольними організаціями.
Однією з вимог для отримання ліцензії на експорт є наявність укладеного договору та сертифікату кінцевого споживача. Ці умови є стандартними для всіх гравців на ринку.
Міф 8. "У прикордонників навіть немає відповідного озброєння, щоб бути експертами в типах боєприпасів".
"Існують неправдиві уявлення щодо відсутності у прикордонників необхідного озброєння. Наразі підрозділи Державної прикордонної служби (ДПСУ) оснащені мінометами різних калібрів, ствольною артилерією, реактивними системами залпового вогню та іншими сучасними засобами ураження. Ці засоби були передані військовим частинам в рамках закупівель за контрактами, укладеними ДПСУ для задоволення потреб відомства," – заявили у Держприкордонслужбі.
Раніше "Телеграф" писав, що винними у зриві поставок "Мавіків" виявилися 2 українські компанії та один закордонний контрагент, які до цього попередньо формально пройшли перевірку надійності.