Новини світу фінансів

Трамп ініціював світову торговельну конфлікт: основні факти.

З якими саме митами зіткнуться країни, як реагують у світі та чи посилиться "торгівельна війна" - в матеріалі РБК-Україна.

Під час виступу у Вашингтоні біля Білого дому Трамп оголосив, що застосує щонайменше 10% мита для всіх експортерів до США, та ще більші мита для приблизно 60 країн, щоб протистояти великим торговим дисбалансам зі Штатами.

У цей список включені деякі з основних торгових партнерів Сполучених Штатів, серед яких Європейський Союз, Японія, В'єтнам і, звісно, Китай. Останній наразі піддається тарифам, що перевищують 50%.

Крім того, Трамп оголосив надзвичайний стан у США у зв'язку з розміром торгового дефіциту, що дозволяє йому використовувати спеціальні повноваження для встановлення тарифів.

Президент США також повідомив про запровадження мит у розмірі 25% для всіх зарубіжних виробників автомобілів.

Варто відзначити, що для України встановлено окремий імпортний тариф у розмірі 10%.

Нові взаємні тарифи вступлять в силу 9 квітня. Водночас, з 5 квітня всі країни почнуть сплачувати мінімальний базовий тариф.

У загальному списку, опублікованому Білим домом, зазначено 183 країни та Європейський Союз, до яких будуть застосовані нові митні збори. Нижче представлені деякі з цих країн, а також ми додамо повний перелік у вигляді фото-таблиці.

Слід підкреслити, що на даний момент нові тарифні ініціативи не охоплюють Канаду та Мексику, які беруть участь у окремій суперечці з США щодо митних зборів.

Додатково, Сполучені Штати не вводитимуть нові митні збори на певні категорії товарів. До них належать автомобілі, деякі вироби зі сталі та алюмінію, автозапчастини, напівпровідники, деревина, злитки, мідь, фармацевтичні засоби, енергетичні ресурси та інші специфічні корисні копалини, які не виробляються в США.

Варто зазначити, що взаємні митні збори з боку США не застосовуються до Білорусі, Куби, Росії та Північної Кореї.

Міністр фінансів США Скотт Бессент підтвердив, що для Китаю буде встановлено тариф у розмірі 54%. Ця ставка складається з 34% нових мит, які додаються до вже існуючих 20%, запроваджених Трампом цього року у контексті боротьби з торгівлею фентанілом.

Це вказує на те, що значна частина імпорту з Китаю підлягає тарифам, які перевищують 50%. Як повідомляє Bloomberg Economics, ці ставки є настільки великими, що можуть суттєво скоротити обсяги торгівлі між США та Китаєм до завершення цього десятиліття.

Трамп також повідомив про намір зупинити безмитну доставку дрібних вантажів з Китаю, що підпадали під так зване виключення de minimis.

Щодо найближчих американських союзників в Азії, Японія та Південна Корея впроваджують взаємні мита в середньому на рівні 20%, що є майже в два рази вищим, ніж для В'єтнаму.

Західні аналітики охарактеризували цей крок американського президента як "значну ескалацію торгової війни Трампа". Як повідомляє Bloomberg, це, ймовірно, викличе миттєву реакцію з боку інших держав.

Після виступу Трампа міністр фінансів США Скотт Бессент закликав інші держави утриматися від введення контрзаходів, порекомендувавши "не шукати помсти", водночас натякнувши на можливе збільшення митних ставок.

Слід підкреслити, що президент Сполучених Штатів висловив готовність розглянути зменшення митних ставок, за умови, що торгові партнери вживуть заходів, які підтримають американський експорт. Трамп закликав міжнародних лідерів "відмінити свої тарифи, усунути перешкоди" і "не вдаватися до маніпуляцій з валютами".

Європейський Союз, що розробляє екстрені заходи для захисту своєї економічної ситуації, стикається з митом у розмірі 20%.

Бізнес-секретар Великої Британії Джонатан Рейнольдс повідомив агентству Associated Press, що "Сполучені Штати є нашим найважливішим союзником, і ми прагнемо зберігати спокій та відданість у наших стосунках". Він також зазначив, що Лондон активно працює над укладенням торгової угоди, щоб "зменшити наслідки" нових мит, введених у США.

Прем'єр-міністр Австралії Ентоні Албанезе запевнив, що країна не планує "долучатися до гонки... яка веде до підвищення цін і уповільнення зростання".

Президент Швейцарської федерації Карін Келлер-Суттер написала у своєму акаунті в соцмережі, що країна "швидко визначить наступні кроки".

Міністр торгівлі та промисловості Норвегії Сесілі Мірсет повідомила державному телеканалу NRK, що країна проведе аналіз і "отримає чітке уявлення про те, що це насправді означає для Норвегії".

Прем'єр Швеції Ульф Крістерссон підкреслив, що держава "залишиться на позиціях підтримки вільної торгівлі та міжнародних партнерств".

Віце-прем'єр і міністр торгівлі Ірландії Саймон Гарріс висловив своє незадоволення рішенням США про встановлення 20% мита на товари з Європейського Союзу, назвавши це рішення "жалюгідним".

Міністр торгівлі Нової Зеландії Тодд Макклей оголосив, що країна не планує вводити контрмитні заходи у відповідь на дії Сполучених Штатів, оскільки це "призведе до зростання цін для споживачів у Новій Зеландії, що, в свою чергу, викликатиме інфляційні процеси".

У Міністерстві торгівлі Китаю вже заявили про намір вжити заходів у відповідь, проте конкретні дії Пекін поки не розкрив. Вони закликали Сполучені Штати "терміново скасувати свої односторонні митні заходи та адекватно вирішити свої розбіжності з торговими партнерами через рівноправний діалог".

У перші хвилини торгів після оголошення Трампа ф'ючерси на американські акції знизилися більш ніж на 3%, а ціни на нафту також впали. Китайські фондові індекси знизилися, як і валютний курс юаня. Основний індекс материкової біржі акцій у Гонконзі стартував з падіння на 2,6%, проте згодом вдалося частково відновити позиції.

Читайте також