Тарифи, оподаткування, соціальні виплати: які нововведення чекають на Україну та Харків з 1 січня?
З 1 січня 2025 року українців очікують зміни, які вплинуть на різні аспекти їхнього повсякденного життя.
Редакція 057 акцентує увагу на ключових перетвореннях.
Пенсійні виплати, доходи та мінімальний рівень життя.
До речі, з 1 січня мінімальна пенсія та прожитковий мінімум не зміняться. Мінімальна пенсія буде 2 361 грн, а максимальна -- 23 610 грн. Прожитковий мінімум залишиться на рівні 2950 грн. Також з 1 січня залишиться без змін мінімальна зарплата - 8000 гривень на місяць.
Одночасно зросте вимога до тривалості робочого стажу для виходу на пенсію за віком. У 2025 році, щоб отримати пенсію у 60 років, потрібно буде мати не менше 32 років стажу. Проте, індексація пенсій у 2025 році все ж планується. На думку експерта Інституту демографії та соціальних досліджень Лідії Ткаченко, в Україні пенсії можуть бути підвищені в березні приблизно на 10-12%.
Згідно з новими правилами, з середини січня 2025 року розпочнеться виплата субсидій для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на оренду житла. Тепер право на отримання цієї допомоги матимуть переселенці, які оселилися в будь-якому регіоні України, що знаходиться під контролем уряду. Раніше така підтримка надавалася лише для дев'яти областей. Субсидії зможуть отримати сім'ї, які витрачають на оренду більше 20% своїх доходів.
Доплати вчителям
З 1 січня 2025 року всі вчителі матимуть можливість отримувати щомісячну доплату до заробітної плати в розмірі 1000 гривень "на руки" (після сплати податків). З вересня 2025 року ця сума збільшиться до 2000 гривень. Дана постанова уряду буде діяти до завершення воєнного стану в Україні.
З 1 січня сплата Єдиного соціального внеску (ЄСВ) знову стане обов'язковою для переважної більшості підприємців. Місячний платіж становитиме 1760 гривень, що складає 22% від мінімальної зарплати. Таким чином, за рік потрібно буде заплатити 21120 гривень.
Право не сплачувати цей податок матимуть ФОПи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. А також ті підприємці, які паралельно є найманими працівниками, і за яких роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок (тобто 1760 грн і вище).
"З 2021 року наймані працівники, які працюють за договором з фізичними особами-підприємцями, можуть не сплачувати Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) самостійно, адже роботодавець вже виконує цю обов'язкову виплату. Це означає, що ЄСВ потрібно сплачувати лише один раз. Це правило залишиться чинним і в 2025 році", - зазначає бухгалтер Антоніна Коновал, коментуючи ситуацію для УНІАН.
Також з 1 січня 2025 року усі ФОПи, на додачу до Єдиного податку та ЄСВ, будуть зобов'язані сплачувати військовий збір, розмір якого варіюватиметься, залежно від групи. Так, платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачуватимуть по 800 гривень на місяць (10% від мінімальної зарплати), а третьої групи - 1% від доходу.
З 1 січня в Україні планується новий етап підвищення акцизів на паливні продукти, згідно з законом, підписаним президентом Володимиром Зеленським у вересні 2024 року. Це рішення має на меті поступово наблизити ставки акцизів до мінімальних норм, визначених у Європейському Союзі.
Отже, очікується, що в 2025 році нові ставки акцизу будуть такими: 271,7 євро за тисячу літрів бензину, 215,7 євро за тисячу літрів дизельного пального та 173 євро за тисячу літрів газу. Наступний етап підвищення заплановано на 2026 рік.
Автострахування
В Україні відбуваються зміни в правилах обов'язкового страхування автомобілів, які мають на меті адаптувати українське законодавство до європейських стандартів.
Прогнозується, що нововведення призведе до здорожчання полісів. Втім, для певних категорій осіб залишаться пільги: учасники бойових дій, Революції Гідності та люди з інвалідністю 1-2 груп матимуть знижку 50%.
Згідно з новим законодавством, яке набирає чинності 1 січня, передбачається підвищення страхових сум до рівня, що відповідає стандартам Європи. У 2024 році ліміти виплат для постраждалих становили 160 тисяч гривень за шкоду, завдану майну, та 320 тисяч гривень за шкоду, завдану здоров'ю. Проте з початку нового року ці суми зростуть до 250 тисяч гривень (з максимальним відшкодуванням на випадок - 1,25 мільйона гривень) та 500 тисяч гривень (з максимальною виплатою - 5 мільйонів гривень) відповідно. Наступний етап підвищення страхових виплат заплановано на 2026 рік.
Ціни на електричну енергію та комунікаційні послуги.
Останнє підвищення тарифу на електроенергію для населення до 4,32 грн за кВт-год буде діяти до 30 квітня 2025 року. Проте, після цієї дати, українців, ймовірно, чекає новий етап зростання цін на електрику.
Змінять тарифи у новому році оператори зв'язку. Так, компанія "Укртелеком" з січня 2025 року підвищує тарифи на послуги фіксованого телефонного зв'язку та проводового радіо на 21-23 відсотки.
Як повідомляють у компанії, плата за проводове радіо зросте зі 145 до 189 гривень на місяць. Тариф "Простий" збільшиться у ціні зі 195 до 255 грн. Тариф "Простий Мінімальний" - до 249 грн. За послуги за тарифом "Домашній Базовий" доведеться платити 325 грн на місяць замість 255. А тариф "Домашній Безлімітний" зросте в ціні до 329 грн.
Мобільні оператори також інформують про підвищення вартості своїх послуг. Наприклад, з 20 грудня компанія "Київстар" збільшила ціни на свої тарифи для користувачів в середньому на 25%.
З 1 січня 2025 року "Укрпошта" планує встановлювати ціни на доставку, орієнтуючись на об'єм відправлень, а не на їх вагу. Генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський зазначив, що українська компанія враховує світові тенденції, зокрема практики таких гігантів, як FedEx і UPS. Відповідно до нових правил, об'єм посилки стане основним показником для визначення вартості доставки, тоді як інформація про вагу залишиться лише для перевірки цілісності вмісту.
З 1 січня медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) будуть повністю скасовані. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що їх місце займе "цифрова, прозора, європейська модель". Це рішення стало наслідком серії скандалів, пов'язаних із корупцією, зокрема всі пам'ятають скандальне фото сина керівниці Хмельницького обласного МСЕК, який позував на ліжку, засипаному грошима. Також були виявлені випадки прокурорів з інвалідністю, фальшиві медичні документи та діагнози.
Старі медико-соціальні експертні комісії планується замінити на експертні групи лікарів у багатопрофільних медичних установах. Склад цих груп не буде фіксованим, а формуватиметься індивідуально в залежності від конкретних потреб. Усі направлення, діагнози, документи та результати обстежень будуть фіксуватися в електронній системі.
Процес оформлення інвалідності для пацієнтів стане більш зручним: після підтвердження діагнозу лікар негайно направлятиме пацієнта на оцінювання, без потреби проходження лікарсько-консультативної комісії медичного закладу.
Переваги для мешканців Харкова
Тариф на проїзд у комунальному транспорті у Харкові залишиться безплатним. Відповідні кошти вже передбачені в міському бюджеті на наступний рік.
Крім безкоштовного транспорту, бюджет на 2025 рік передбачає виділення коштів на безкоштовне харчування для мешканців міста. Щоденно таку підтримку отримують приблизно 44-45 тисяч жителів Харкова.