В Україні спостерігається безпрецедентна ситуація: офіційний курс євро помітно піднявся, встановивши новий історичний максимум.
НБУ поновив офіційний курс євро на 14 квітня до 46,92 грн. Що на одразу на 1,07 грн перевищує поточний, який діятиме і на вихідних. А також є рекордним в історії України.
Про це розповіли в самому НБУ. За його даними, попередній рекордний курс було зафіксовано 20 вересня 2024 року - він склав 46,24 грн, що на 68 коп. нижче за поточний.
Причин такого зростання курсу, пояснили в Центрі економічної стратегії (ЦЕС), кілька. Зокрема:
"11 квітня євро оновив трирічний максимум до долара і торгувався за курсом 1,13", - нагадали аналітики.
Ці валютні фіксації, які розраховуються агентством Bloomberg, знаходять широке застосування у фінансовому секторі для аналізу інвестиційних портфелів, здійснення валютних транзакцій та захисту від валютних ризиків.
Чи доцільно інвестувати кошти в долари?
Голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов у розмові з OBOZ.UA зазначив, що в Україні в найближчі три місяці не слід очікувати суттєвих коливань курсу гривні, оскільки Національний банк буде активно контролювати ситуацію. Таким чином, інвестиції в іноземну валюту, зокрема в євро, можуть бути ефективними лише для збереження наявних заощаджень на поточному рівні. Як пояснив банкір:
Водночас, зазначається, враховуючи світові тенденції незначного зміцнення євро, співвідношення курсу долара до євро залишиться відносно усталеним: 1 долар дорівнюватиме 0,9-0,95 євро. Тобто різниця між вартістю валют не перевищить 10%. І передумов для того, щоб курс євро пішов у відрив, майже немає.
"Отже, придбання євро може виконувати роль своєрідної 'індексації' фінансових активів. Проте, навряд чи існуючі курси зможуть задовольнити тих громадян, які сподіваються на значне підвищення своїх доходів завдяки купівлі євро," - зазначив Мамедов.
Як інформував OBOZ.UA, в Україні триває підготовка до переходу на євро в якості основної валюти для формування курсу. У зв'язку з цим, долар втрачає своє домінування. Національний банк наразі веде переговори з учасниками ринку щодо цього переходу, але немає підстав вважати, що це станеться найближчим часом. Крім того, не існує причин для припущення, що Україна відмовиться від гривні на користь євро.