Новини світу фінансів

Такі долари не можна буде обміняти в банках і обмінниках: що потрібно обов'язково перевірити.

Українські банки та обмінники можуть не приймати деякі купюри іноземних валют - у т.ч., долари. Причому на "законних" підставах - адже чинні правила дозволяють відмовлятися від прийому зіпсованих банкнот.

Цю інформацію повідомили в Національному банку України. Вони уточнили, що мова йде, зокрема, про банкноти з:

Додатково, банки можуть відмовитися приймати долари, якщо у них спостерігаються зміни в початковому кольорі паперу або зображеннях. Також:

Відмовити в прийомі можуть також банкноти, які мають загальні забруднення або якщо їхня частина займає половину загальної площі. Це стосується і тих, що помітні під ультрафіолетовим освітленням.

"У випадках, що вимагають особливої уваги, банкноти можуть бути здані на інкасо (за додаткову плату. - Ред.). Натомість, всі інші банкноти, навіть якщо вони зім'яті, трохи забруднені або потерті, повинні бути прийняті для обміну", - повідомили в регуляторному органі.

Банківським установам та обмінним пунктам заборонено накладати обмеження на номінали банкнот.

Одночасно, в Національному банку України підкреслили, що фінансовим установам, як банкам, так і небанківським, заборонено вводити обмеження на номінал справжніх банкнот іноземних валют. Це правило також охоплює рік випуску банкнот.

Отже, українці зобов'язані приймати старі, але збережені купюри. Таким чином, якщо деякі каси відмовляються приймати "старі" долари, які знаходяться у доброму стані, це може стати підставою для звернення до гарячої лінії Національного банку України.

Які гривні можуть відмовитись приймати

Окрім доларів, в Україні банки, торгові заклади та інші юридичні особи можуть відмовитися від прийому певних номіналів гривні. Згідно з встановленими правилами, це стосується таких купюр:

Також можуть відмовити у прийомі грошей, якщо банкноти, забруднені хімічними та радіоактивними речовинами, будь-якими токсичними органічними субстанціями, що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров'я людини. А крім того, якщо пошкодження двох або більшої кількості банкнот призвело до їх склеювання (спікання), то власнику банкнот не рекомендується самостійно порушувати цілісність групи склеєних банкнот.

Як повідомляв OBOZ.UA, водночас, під приводом того, що нічим давати здачу, касири в супермаркетах чи магазинах можуть відмовитися приймати у покупців ті чи інші купюри та монети. Однак такі дії є порушенням законодавства про захист прав споживачів. А тому в такій ситуації слід подавати скаргу.

Читайте також