Новини світу фінансів

SWIFT підтвердив панівну позицію долара в глобальній торгівлі.

У січні частка глобальних платежів, здійснених у доларах, піднялася до 50,2%, що є зростанням у порівнянні з 49,1% у попередньому місяці. Це найвищий рівень з моменту, коли бельгійський консорціум оновив методику збору даних про транзакції в середині 2023 року.

Будучи основною резервною валютою світу, долар продовжує займати переважну кількість трафіку на SWIFT. За останні приблизно півтора року він становив у середньому близько 48% від загального світового трафіку. Наступна за величиною валюта, євро, займає в середньому близько 23%, за ним іде британський фунт із 7,1%.

Дані щодо валютних курсів підкреслюють економічні реалії, що лежать в основі центральної ролі долара в міжнародній торгівлі, в той час як розгораються дебати про пошук способів уникнути використання американської валюти.

"Якщо виникне нова альтернатива долару, вона не повинна бути просто на такому ж рівні, як долар. Вона повинна перевершувати його", - зазначив Марк Чендлер, головний стратег ринку компанії Bannockburn Global Forex.

SWIFT є ключовим інструментом для міжнародних банків, які обмінюються повідомленнями під час проведення валютних угод. Хоча SWIFT почав збирати дані з 2010 року, статистика, представлені станом на липень 2023 року, відображає технічні зміни в методах відстеження, що були впроваджені відповідно до нових стандартів звітності в торговлі.

Звичайно, не всі угоди на валютному ринку, що досягають 7,5 трильйонів доларів щодня, проходять через систему SWIFT. У 2022 році ця система відключила кілька великих російських банків у відповідь на вторгнення в Україну. Проте, наведені дані дають змогу зрозуміти масштабні фінансові потоки, які впливають на міжнародну торгівлю.

Згідно з недавнім щорічним звітом, опублікованим у червні 2024 року, у 2023 році через систему SWIFT було оброблено приблизно 11,9 мільярда торгових інструкцій. Це перевищує показник попереднього року, коли було надіслано 11,2 мільярда інструкцій.

Останніми роками з'явилося дедалі більше претендентів, які шукають способи торгівлі без використання долара або фінансових інститутів США, що частково зумовлено бажанням Росії розвивати свою економіку в умовах жорстких санкцій.

Дебати в основному зосереджувалися на групі БРІКС, що складається з країн з розвиваючимися економіками, до яких належать Росія, Китай, Бразилія, Індія та Південноафриканська Республіка. На сьогоднішній день юань займає четверту сходинку за часткою в загальному обсязі платежів у системі SWIFT, становлячи приблизно 3,8% — це вдвічі більше, ніж десять років тому. Тим часом південноафриканський ренд склав близько 0,3% від загального обсягу минулого місяця. Валюти Бразилії та Індії не потрапили до двадцятки найпопулярніших, згідно з даними звіту SWIFT.

Президент США Дональд Трамп зосередив свою увагу на ролі долара на міжнародних ринках, повторивши погрози 100%-вих мит для групи БРІКС, якщо вони перейдуть на власну валюту. Хоча тарифи стали центральним елементом політики нової адміністрації, досі лише деякі важливі дії набули чинності.

Наразі Національний банк України підкреслив, що валютна структура угод на українському валютному ринку підтверджує домінуючу роль долара США як основної валюти для формування курсів. Проте, у сфері операцій між банками та їх клієнтами спостерігається зростання частки угод у євро, що стає дедалі помітнішим. Зокрема, у випадку операцій з купівлі безготівкової валюти, частка угод у євро перевищує 40%.

Читайте також