Новини світу фінансів

У березні глобальні ціни на рослинні олії та масла зазнали значного зростання, повідомляє ФАО | УНН.

У березні ціни на олію та масло на світовому ринку підскочили через зменшення обсягів виробництва та зростаючий попит. Індекс цін на продовольство, що розраховується ФАО, перевищив минулорічний рівень на 6,9%.

Світові ціни на рослинну олію та вершкове масло зростають, в основному, через скорочення виробництва та високий попит. Про це свідчить огляд глобальних індексів цін від Продовольчого агентства ООН - ФАО, повідомляє УНН.

У березні 2025 року середній показник Індексу цін на продовольство ФАО (FFPI) становив 127,1 пункту, що практично не відрізняється від лютневих значень. Зниження цін на зернові культури та цукор компенсувалося підвищенням вартості м'яса та рослинних олій. Водночас індекс цін на молочні продукти залишився незмінним.

В обчисленні рік до року Індекс цін на продовольство ФАО перевищив на 8,2 пункту (6,9%) відповідний торішній показник, але залишився на 33,1 пункту (20,7%) нижчим за пік, якого досягнув у березні-2022.

Зокрема, у березні середній індекс цін на рослинну олію, за даними ФАО, досяг 161,8 пункту, що на 5,8 пункту (3,7%) перевищує показники лютого, а також на 23,9% більше в порівнянні з минулим роком.

Тривале зростання індексу обумовлено підвищенням вартості пальмової, соєвої, ріпакової та соняшникової олій. Міжнародні котирування на пальмову олію продовжують зростати вже другий місяць поспіль, в основному через постійні обмеження в пропозиції з ключових країн-виробників у Південно-Східній Азії, де виробництво досягло сезонного мінімуму.

Одночасно світові ціни на соєву олію піднялися через високий глобальний імпортний попит, зумовлений її ціновою привабливістю в порівнянні з іншими видами олій, незважаючи на слабкий інтерес з боку біопаливного сектора, зокрема в США.

Збільшення цін на електрику та газ наразі не є актуальним питанням - повідомляє Міністерство енергетики 04.04.25, 13:10 * 13142 перегляди

У березні індекс цін на молочні продукти, за даними ФАО, зафіксувався на рівні 148,7 пункту, залишившись на тому ж рівні, що й у лютому 2025 року. Водночас він перевищує показник минулого року на 24,6 пункту, що складає 19,9%.

Стабільність індексу свідчить про зниження вартості сиру, яке було компенсовано підвищенням цін на масло та сухе молоко. За останні три місяці міжнародні ціни на вершкове масло зросли на 3,9% у порівнянні з лютим. Це зростання обумовлене активними продажами в роздрібній торгівлі та зростанням світового попиту на фоні сезонного зменшення постачань з Океанії та повільного виробництва в Європі.

Ціни на сухе знежирене молоко зростають вже другий місяць поспіль через поєднання підвищеного попиту та зменшення пропозиції.

Нові тарифи Трампа негативно вплинуть на роздрібних продавців одягу та спортивного взуття: акції H&M, Nike та Adidas вже зазнали падіння. 04.04.25, 09:44 * 5366 переглядів

У березні індекс цін на зернові опустився до 109,7 пункту, що є зниженням на 2,9 пункту (2,6%) у порівнянні з лютим, а також на 1,2 пункту (1,1%) нижче, ніж у березні 2024 року. Протягом місяця світові ціни на пшеницю трохи зменшилися, оскільки занепокоєння щодо стану врожаю в деяких великих експортерів Північної півкулі знизилося. Крім того, невизначеність, пов'язана з торговими напруженнями, негативно вплинула на ринкові настрої.

Проте зниження цін на зернові було частково компенсоване валютними коливаннями, збільшенням пропозицій з Росії та рішенням Туреччини скасувати квоти на імпорт пшениці. Після декількох місяців зростання, світові ціни на кукурудзу також спостерігали зниження в березні. Це стало наслідком покращення умов для посівів у Бразилії після нещодавніх опадів, початку збору врожаю в Аргентині, песимістичних прогнозів щодо майбутнього сезону в США, нижчого, ніж очікувалося, попиту на імпорт з Китаю та занепокоєння щодо змін у торговельній політиці в різних державах.

У березні середній індекс цін на м'ясо за даними ФАО зріс до 118,0 пунктів, що на 1,0 пункт (0,9%) перевищує рівень лютого та на 3,1 пункт (2,7%) більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Зростання в даному сегменті ринку обумовлене підвищенням цін на свинину, яке стало результатом зростання котирувань в Європейському Союзі після відновлення Німеччиною статусу країни, вільної від ящуру. Це стало поштовхом для основних торгових партнерів, таких як Великобританія та Північна Ірландія, скасувати заборону на імпорт. Підвищений попит сприяв стабілізації ринку, а також зміцнення євро по відношенню до долара США підтримало цю позитивну тенденцію.

Ціни на баранину також зросли завдяки високому світовому попиту напередодні Великодніх свят. Подібним чином світові котирування яловичини зросли, відображаючи обмежені глобальні пропозиції та високий міжнародний попит. Водночас ціни на м'ясо птиці залишалися в основному стабільними, оскільки глобальні пропозиція та попит поки у балансі.

Індекс цін на продовольство ФАО (FFPI) слугує індикатором щомісячних коливань міжнародних цін на набори продовольчих товарів. Цей індекс формується на основі середніх значень п’яти різних цінових індексів товарних груп, зважених за середніми частками експорту кожної групи у період з 2014 по 2016 роки. У тематичній статті, опублікованій у випуску Food Outlook у червні 2020 року, представлено огляд базового періоду для розрахунку FFPI та розширення його цінового діапазону, яке почне діяти з липня 2020 року. Крім того, стаття, що вийшла у листопаді 2013 року, містить технічні деталі щодо початкової побудови FFPI.

Читайте також