Новини світу фінансів

США бажають, щоб Україна організувала вибори до завершення року: Келлог озвучив вимогу.

Сполучені Штати виявили інтерес до того, щоб Україна організувала президентські вибори, можливо, до завершення 2025 року. Це бажання особливо актуальне в разі, якщо вдасться встановити мир з Росією в найближчі місяці.

Цю інформацію передає Reuters, посилаючись на високопоставлених чиновників США. Згідно з джерелами, Кіт Келлог, спеціальний представник президента Дональда Трампа, а також інші представники адміністрації обговорювали нещодавно стратегії, які могли б спонукати Україну погодитися на проведення виборів у рамках початкового мирного процесу з Росією.

Під час бесід із джерелами, що мають інформацію про ці обговорення, було вказано, що в разі проведення виборів в Україні, новий лідер, ймовірно, візьме на себе зобов'язання вести переговори з Російською Федерацією щодо укладення тривалого мирного угоди.

Представники адміністрації Трампа також розглядали можливість укладення тимчасового перемир'я перед підписанням більш тривалого мирного угоди. Відповідно до отриманих даних, результати президентських виборів в Україні можуть суттєво вплинути на наступні етапи переговорного процесу.

Однак, згідно з інформацією, отриманою від джерела в українському уряді, офіційних запитів від Трампа щодо виборів поки не надходило. Тим часом, київські представники зазначають, що кремлівський лідер Володимир Путін може скористатися питанням виборів як аргументом для зриву мирних переговорів, стверджуючи, що відсутність виборів може слугувати обґрунтуванням для Росії, щоб не дотримуватися будь-яких угод.

Законодавство України чітко забороняє проведення виборів у період воєнного стану, що додає ще одну перешкоду для потенційних змін у виборчій системі.

Крім того, Сполучені Штати піднімали питання організації виборів у 2023 та 2024 роках у спілкуванні з українськими посадовцями. Проте Київ відкидав ці пропозиції, наголошуючи, що вибори в умовах такої нестабільності можуть викликати розбіжності серед політичних лідерів і можливо, сприяти російським впливовим кампаніям.

Колишні американські посадовці також висловлюють сумніви щодо ідеї виборів під час війни. Один із них застеріг, що скасування воєнного стану може призвести до дестабілізації - мобілізовані солдати отримають змогу залишити службу, може початися економічний відтік валюти, а також виникне ризик масового виїзду чоловіків призовного віку за кордон. Крім того, це може послабити позиції Зеленського, зробивши його "кульгавою качкою", що тільки підживить політичну боротьбу.

Інші колишні американські чиновники кажуть, що вони скептично ставляться до того, що мирна угода може бути досягнута в найближчі місяці або що вибори відбудуться у 2025 році, зокрема тому, що обидві сторони, схоже, розходяться в думках про те, як розпочати офіційні переговори.

Келлоґґ нещодавно висловив думку, що вибори в Україні "мають відбутися", підкреслюючи, що більшість демократичних країн продовжують голосування, навіть коли триває війна. Тим часом Трамп та його команда ще не поділилися подробицями своєї стратегії щодо завершення конфлікту в Україні, зазначаючи, що конкретні політичні рішення поки що не ухвалені.

Як інформував OBOZ.UA, в Україні розпочалося вивчення європейських систем виборчого права, включаючи електронне голосування. Однак впровадження нової моделі волевиявлення громадян заплановано лише після завершення війни з Росією.

Раніше Володимир Зеленський запевняв, що Україна обов'язково організує прозорі та справедливі вибори. Проте спочатку нашій країні та її громадянам необхідно досягти справедливого миру.

У грудні 2025 року завершується термін дії повноважень представників органів місцевого самоврядування, і в разі продовження війни виникне потреба в адаптації законодавства. У умовах воєнного стану організація виборів стає складним завданням, тому зміни в законодавстві є вкрай необхідними, щоб місцеві посадовці могли безперешкодно виконувати свої функції, підкреслив Олександр Корнієнко.

Читайте також