Валюта під тиском: євро збережеться на шляху до зростання.

Що відбувається на валютному ринку
Останнім часом спостерігається помітне підвищення курсу євро по відношенню до гривні, що викликано низкою факторів, як міжнародного (глобального), так і внутрішнього (українського) характеру.
Основним чинником, що безпосередньо впливає на курс євро в Україні, є зниження вартості долара США на глобальних ринках. Національний банк України визначає офіційний курс гривні до долара, в той час як вартість інших валют, таких як євро, формується на основі їх співвідношення на міжнародних валютних ринках (крос-курс).
"Основним чинником впливу є не лише зростання торговельних суперечок, а й значне підвищення рівня невизначеності, яке вже відобразилося на бізнес-прогнозах у різних регіонах. Як наслідок, на фоні незначних змін курсу гривні щодо долара, вона ослабла по відношенню до євро через коливання єврового курсу до долара", - зазначається в офіційному релізі Національного банку.
Регулятор зауважує, що внутрішні фактори, такі як платіжний баланс і попит на іноземну валюту, мають вплив на курс гривні. Проте офіційний курс, в свою чергу, формується з урахуванням долара США, який залишається ключовою валютою для операцій на міжбанківському ринку.
Долар піддався ослабленню під впливом кількох чинників. Серед них:
З жовтня 2023 року Національний банк України (НБУ) впровадив режим керованої гнучкості обмінного курсу. Це нововведення передбачає, що курс гривні більше не є жорстко фіксованим, а може змінюватися в залежності від попиту та пропозиції на валютному ринку. Курс гривні також підлягає впливу глобальних економічних тенденцій, зокрема коливань у співвідношенні євро та долара.
І саме тому євро може наблизитись до 50 грн.
У середу, 2 липня, євро вперше в історії подолав межу в 49 гривень і продовжив свій зростання. На п’ятницю, 4 липня, офіційний курс цієї європейської валюти був встановлений на рівні 49,18 грн.
Щодо курсу долара, Національний банк України визначив офіційний показник на рівні 41,72 гривні за долар.
На міжбанківському валютному ринку України курс гривні щодо долара склав 41,71/41,74 грн/дол., тоді як євро оцінюється в 49,17/49,19 грн/євро.
У п’ятницю, 4 липня, курс долара в готівкових операціях в українських банках не змінився і становить 42,00 гривні за долар. Середня ціна продажу американської валюти в банках сьогодні складає 41,45 гривні за долар.
Середній курс євро до гривні сьогодні знизився на 2 копійки і складає 49,55 гривні за євро. Продати європейську валюту можна за курсом 48,80 гривні за євро.
Сьогодні вранці в обмінниках України середня ціна долара досягла 41,75 гривні за одиницю, в той час як його продажна вартість становить 41,65 гривні. Щодо євро, то курс купівлі в обмінниках наразі складає 49,59 гривні за євро, а його продажна ціна - 49,40 гривні.
І це ще не межа.
Щодо можливих коливань валют на наступному тижні, важливо буде звернути увагу на торги пари долар/євро. Про це повідомив Тарас Лєсовий, директор департаменту фінансових ринків та інвестицій "Глобус Банку", в коментарі для УНІАН.
За його словами, курс долара регулюється режимом керованої гнучкості, а відтак можна говорити про більш-менш зрозумілу кон'юнктуру - це рівновага між попитом та пропозицією, яка може досягатися завдяки валютним інтервенціям. Разом з тим курс євро залежить саме від світових трендів.
Нещодавно стало надзвичайно складно передбачити динаміку євро. Однією з основних перешкод є незавершені штучні суперечки між США та Європейським Союзом, зокрема односторонні спроби США ввести нові величезні мита в розмірі 50% на європейські товари. У результаті, інвестиційні групи залишаються в стані напруженості і поки не мають наміру повертатися до долара, що ставить під загрозу їхні активи через можливе знецінення, - зазначив банкір.
Лєсовий висловлює думку, що у випадку митної "провокації" з боку США, реакція Європейського Союзу може виявитися ще більш відчутною. Це, як мінімум на певний період, може призвести до посилення "розриву" у валютних курсах.
Стосовно валютної ситуації на наступний тиждень, експерт вважає, що курс долара залишиться в межах коридорів, спостережуваних у травні та червні.
Основні показники валютного ринку з 7 по 13 липня, на думку Лєсового, будуть наступними:
Однак у подальшій перспективі все може змінитися. Аналітики в розмові з виданням "Економічна правда" не виключають подальшого зростання курсу євро. За прогнозами "Банку авангарду", курс гривні до євро може коливатися в діапазоні 46,5-51,5 гривень до кінця 2025 року. При цьому долар залишиться відносно стабільним у межах 41,5-43,5 гривень.
Експерт з "ОТП банку" Євген Міюц підкреслює, що аналітики все частіше очікують, що курс євро до долара досягне позначки 1,2-1,25 до кінця року. Водночас, Олександр Печерицин, директор департаменту аналітичних досліджень "Райффайзен банку", займає більш обережну позицію, прогнозуючи, що співвідношення євро до долара складе 1,17 наприкінці року.
А видання Громадське доходить до висновків, що в якийсь момент може відбутися "контрольована девальвація".
За словами директора аналітичного департаменту Eavex Capital Дмитра Чуріна, курс євро до долара може сягнути 1,20, що означає зростання ще на 3,5%.
Зі свого боку керівник аналітичного департаменту центру "Фінансовий пульс" Діляра Мустафаєва зазначила, що НБУ продовжить застосовувати режим контрольованих валютних коливань, тому курс долара залишиться в усталених межах. Найімовірніше, в нинішніх умовах курс долара не перевищить 45 гривень, а курс євро - 50 гривень, вважає Мустафаєва.
Схожої думки дотримується і керівник служби продажів казначейських продуктів банку "Авангард" Юрій Крохмаль.
"Експерт прогнозує, що до завершення року курс гривні щодо долара коливатиметься в межах 41,5-43,50, тоді як курс до євро варіюватиме від 46,5 до 51,5. Ці коливання залежать від глобальних подій і можливих змін у політиці США."
Зростання курсу євро може потенційно вплинути на зростання цін на імпортовані товари з Європи і таким чином підштовхнути інфляцію в Україні, йдеться в аналітиці видання УНІАН. Як зауважує аналітик Андрій Шевчишин, Європа - наш головний торговий партнер. Оборудки з ЄС, мита й акцизи теж прив'язані до євро. Відповідно, високий курс буде трохи підштовхувати інфляційну складову в Україні.
Однак, за його словами, це підвищення "не буде надто стрімким". Він підкреслив, що, хоча це й слугує каталізатором інфляції, на даний момент його вплив не є суттєвим.
Юрій Крохмаль зазначає, що для українського бюджету зміни можуть мати переважно позитивний ефект. Він стверджує, що податкові надходження збільшаться. Однак, на його думку, коливання курсу матиме неоднаковий вплив на різні сектори економіки.
Чи варто обирати євро замість доларів? Експерти стверджують, що це не найкраще рішення. Як пояснює Андрій Забловський, голова Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, у бесіді з ТСН, зараз вигідніше інвестувати в долари, оскільки їхня вартість знижується.
А експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин розклав метод найкращих інвестиції. За короткий проміжок часу варто заробляти на гривні, тобто на короткострокових банківських депозитах терміном дії 90-100 днів і облігаціях внутрішньої державної позики - ОВДП.
"Купувати долари можна для диверсифікації інвестиційного портфеля, а євро - якщо їх використовувати найближчим часом як засіб розрахунку, наприклад, під час поїздок до Європи", - ділиться своїми порадами експерт.
А от золото варто купувати за правилом "придбав і забув", років так на десять.
Експерти також не рекомендують реалізовувати долари. Вони вважають, що доцільно продати євро, якщо його купували приблизно рік тому.