Новини світу фінансів

Схеми, боєприпаси та "мертві душі": вражаюча реальність музею, де обладнання перетворюють на металобрухт | Коментарі Україна

На території Музею ракетних військ стратегічного призначення у Кіровоградській області розгортається скандал, який шокує як масштабами, так і цинізмом. За даними ЗМІ, на території нібито відбуваються вибухи, внаслідок яких є поранені, а також функціонують непрозорі схеми з розпилом військової техніки та відверта корупція. Про це пише Lenta.UA.

Музей, що знаходиться в селі Побузьке, є неповторним явищем в Україні. Він має в своїй колекції артефакти часів "холодної війни", включаючи стратегічні ракети і командні пункти. Проте, замість того, щоб слугувати місцем для вивчення історії, цей музей фактично став "майданчиком" для заробітку, внаслідок чого навіть бойова техніка тут здається на металобрухт.

Однією з головних постатей у центрі подій вважається директор музею Сергій Рахліцький.

Згідно з інформацією, опублікованою в ЗМІ, 15 квітня 2025 року на території музею стався потужний вибух. Офіційні джерела повідомляють, що о 13:26 стався вибух невідомого боєприпасу, який, за попередніми даними, належав до експозиції. У результаті інциденту постраждав 50-річний житель Миколаївської області Ігор Поздняков, якого з численними травмами терміново госпіталізували. Поліція кваліфікувала подію як порушення правил охорони праці з тяжкими наслідками відповідно до статті 271 частини 2 Кримінального кодексу України.

Спочатку ситуація здавалася просто прикрим випадком. Проте згодом стало відомо, що вибух нібито стався під час нелегального розпилу танка -- і не музейного експоната, а справжньої бойової машини, яку мали передати на фронт. Замість цього її здали в брухт. І це -- лише один з десятків випадків. Українські та трофейні російські танки зникали буквально "на очах" під різаком.

Під час демонтажу одного з танків у стволі нібито залишився снаряд. Внаслідок вибуху один працівник втратив око, іншому розірвало артерію та зламало ногу. Обох ледь встигли врятувати.

Однак розпродаж бойової техніки -- лише частина проблеми. Співробітники музею (переважно анонімно) розповідають про системні схеми привласнення коштів: фіктивні працівники, які не з'являються на роботі, проте "отримують" зарплати, премії та навіть бронювання від мобілізації -- в обмін на хабарі. Гроші з екскурсій не обліковуються, а доступ до техніки можна купити -- хочеш покататися на БТРі? Лише плати "кому треба".

Система безконтрольності та безкарності призвела до трагедій. Але офіційної реакції з боку державних структур -- жодної. Сергій Рахліцький, попри скандал і вибух, залишається на посаді.

Політичний аналітик Олексій Вороненко висловив думку, що корінні зміни в ситуації можливі лише за умови зміни управлінського складу та проведення комплексного розслідування на рівні держави. Він зазначив, що музей став приватною "годівницею", де розподіляють державні ресурси, не звертаючи уваги на ризики.

Читайте також