Шахрайські дії в сфері криптовалют: методи, охорона та профілактика
Криптовалюта, як новаторське технологічне явище, викликає інтерес не лише серед інвесторів по всій планеті, а й стає мішенню для шахраїв.
Криптовалюта, як новаторське технологічне явище, викликає інтерес не лише серед інвесторів по всій планеті, а й стає мішенню для шахраїв. Попри численні запевнення, що блокчейн-технології надійні, існує маса ризиків, пов'язаних із їх обігом та шахрайськими схемами. Партнер юридичної компанії Syrota Dzis Melnyk & Partners Фелікс Аронович розглянув деякі види шахрайства з криптовалютами та розібрав способи захисту від них.
Ця схема є однією з найбільш розповсюджених у світі. Вона полягає в шахрайському отриманні конфіденційної інформації, такої як реквізити або ключі електронних гаманців. Користувач отримує повідомлення від друзів або організацій, яке містить посилання з шкідливим програмним забезпеченням. Коли користувач натискає на це посилання, програмне забезпечення викрадає ключі та доступ до його особистих даних.
Метод первинного розміщення монет (ICO) передбачає отримання стартового капіталу через продаж цифрових токенів, що має на меті "накопичення" активів жертви для "нових ініціатив". Зазвичай це реалізується шляхом створення підробленого проєкту з вигаданою документацією, бізнес-планом та інформацією про команду. Для підвищення інтересу до цього проєкту часто використовуються агресивні маркетингові кампанії. В результаті інвестори вкладають свої гроші в фіатній валюті і залишаються без жодних активів.
Серед поширених сьогодні видів шахрайства з криптовалютою варто зазначити схему Ponzi, метою якої є введення в оману інвесторів. Шахраї обіцяють інвесторам значні прибутки, в рамках чого виплата здійснюється за рахунок нових інвесторів, а не безпосередньо від інвестицій.
Шахрайські схеми приваблюють потенційних інвесторів, обіцяючи їм великі доходи, які підтримуються значними виплатами дивідендів, що надходять від внесків нових жертв. Це створює ілюзію прибутковості та спонукає більше людей вкладати гроші в такі проєкти. Окрім цього, новим інвесторам пропонується залучати ще більше учасників (рефералів) в обмін на додаткові винагороди. Внаслідок цього кількість учасників набирає обертів. Проте, коли виникає брак нових інвесторів для виплат колишнім, схема починає руйнуватися, і люди, які приєдналися до неї, зазнають серйозних втрат або навіть втрачають всі свої інвестиції.
Серед численних прикладів подібних схем варто згадати проєкт OneCoin, заснований Ружою Ігнатовою, яка наразі перебуває у розшуку Інтерполу. Під виглядом нової криптовалюти і обіцянок астрономічних прибутків ця схема змогла привабити мільйони інвесторів з різних країн. Однак, насправді, ніякої криптовалюти не існувало...
Дана фраза з англійської мови в перекладі звучить як "Нагнітай та Скидай". Ця схема передбачає штучне підвищення вартості криптовалюти, після чого, після масового її скупівлі, ціни різко знижуються. Інвестори, які вклали свої гроші, виявляються в програші, оскільки вартість їх активів різко обвалюється. Для реалізації цієї схеми шахраї часто використовують соціальні мережі, які сприяють штучному росту цін на криптовалюту. Це, як правило, стосується активів з низькою капіталізацією.
Цей тип шахрайства базується на маніпуляціях, які використовують психологічні аспекти людської поведінки. Зловмисники можуть поширювати фальшиві повідомлення через соціальні мережі або месенджери, щоб викликати у користувачів відчуття тривоги. Важливо зазначити, що більшість таких повідомлень є недостовірними. Наприклад, це може бути інформація про вірус чи злом вашого пристрою. Основна мета таких схем — примусити користувача перейти на небезпечний веб-сайт, де його можуть піддати атаці шкідливе програмне забезпечення.
Якщо ви вже займаєтеся торгівлею через біржу за допомогою P2P-операцій, не рекомендуємо переходити до прямої торгівлі без залучення криптобіржі, адже вона забезпечує певні гарантії та захист від шахрайських дій.
Так само, як і з традиційними банківськими послугами, дуже ризиковано надавати третім особам можливість користуватися вашою карткою, і особливо — CVV-кодом.
Холодні гаманці для зберігання криптовалюти поза біржою варто купляти у надійних постачальників, бо вже були випадки, коли в цей гаманець "прошивалось" програмне забезпечення, яке викрадає ці активи.
Уникайте реєстрації та використання невідомих криптогаманців.
Першим і найважливішим кроком у боротьбі з шахрайством у сфері блокчейну є термінова зупинка всіх транзакцій. Усі непідтверджені переведення коштів з ваших криптогаманців або записи на біржах слід негайно призупинити. Важливо зберегти всі електронні листи та повідомлення, які могли надійти від підозрілих осіб, як свідчення, а також зробити скріншоти з веб-сайтів чи мобільних додатків, через які відбувалися неправомірні дії. Якщо шахрайство сталося через криптовалютну біржу, слід терміново звернутися до служби підтримки для вирішення проблеми.
Після збору доказів варто подати заяву до кіберполіції, заповнивши відповідну форму, або до місцевого управління поліції. У разі потреби, заяву можна подавати й до міжнародних органів. Через сервіси блокчейн-аналізу можна додатково зібрати інформацію про переміщення коштів. Крім того, поширення даних про випадок шахрайства в соцмережах може створити резонанс та допомогти швидше викрити зловмисників, але тут також є додатковий ризик, що сторонні особи дізнаються про наявність у вас криптоактивів.
Попри те, що блокчейн є доволі складною технологією, в якій є свої нюанси розслідування шахрайства, методи викриття зловмисників є. Всі ексклюзивні пропозиції потрібно перевіряти самостійно і лише на офіційних сайтах. Крім того, варто приділити більше уваги вивченню роботи ринку криптовалют, а не лише вірити "спеціалістам" чи криптоінфлюенсерам.
Пам'ятайте, що криптовалюта має суттєві відмінності від традиційних (фіатних) валют, зокрема децентралізований характер. Немає жодної установи, яка б могла забезпечити повернення ваших фінансів, якщо ви стали жертвою шахрайства.
Зверніть увагу, що в Україні ще не ухвалений законодавчий акт, що регулює криптоактиви, а також відсутні чіткі визначення термінів. Тим часом, вже активно відкриваються кримінальні справи, пов'язані з крадіжкою криптовалюти.
За останніми повідомленнями, в Україні намічено впровадження регуляторних норм для криптовалют. Це, у свою чергу, свідчить про те, що блокчейн-індустрія підпадатиме під оподаткування.
Запланована ставка податку на доходи від криптовалют становитиме 19,5%, до якої додається військовий збір у розмірі 5%. Це співвідноситься з оподаткуванням інвестиційного прибутку від цінних паперів. Іншими словами, при продажу своїх криптоактивів, вам знадобиться сплатити відповідний податок державі.
За словами голови податкового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева, жодних пільг для криптовалютних операцій не передбачається. Очікується, що повна легалізація криптовалютного ринку та його оподаткування можуть відбутися вже на початку 2025 року. Але зі слів практиків -- не раніше листопада 2025 року.
Нещодавно було ухвалено Закон "Про віртуальні активи", однак його реалізація поки що не розпочалася. Це пов'язано з браком необхідних змін у Податковому кодексі. В уряді заявили, що зміни вже перебувають на стадії розробки, і їхня мета полягає в жорсткій адаптації українського крипторинку до європейських норм. Регуляція планується відповідно до міжнародних стандартів, що встановлюють єдині правила для криптоактивів у ЄС. Ми очікуємо на посилений фінансовий контроль та вимоги до звітності.