Шахраї стали більш винахідливими: які стратегії вони застосовують у 2025 році для обману українців та виманювання їхніх коштів.
Способи обману, які застосовують шахраї для введення українців в оману, стають все більш складними. Афери з картками в Україні швидко пристосовуються до нових технологій, зокрема активно впроваджують штучний інтелект. Крім того, шахраї зосереджують увагу на психологічних методах маніпуляції.
В інтерв'ю OBOZ.UA заступник голови правління Глобус Банку Анна Довгальська поділилася своїми спостереженнями щодо основних тенденцій карткового шахрайства в Україні у 2025 році.
Шахраї освоюють новітні технології для створення дипфейків - заміна особи, голосу, копіювання міміки, жестів. Часто такий метод використовується для створення відеороликів з неіснуючими заявами офіційних осіб, наприклад, про фейкові соцвиплати.
Аферисти адаптують старі методи виманювання коштів до військових обставин. Зокрема, зловмисники збирають кошти нібито "для військових", "на дрони", "на автомобілі".
"Головна мета таких схем - отримати кошти та зникнути. Поширений також сценарій "здачі квартири в оренду" за дуже символічні кошти під приводом "від'їзду за кордон до сім'ї - щоб квартира не стояла пустою", "переїзд в інше місто" тощо", - пояснила Довгальська.
Зловмисники все частіше вдаються до схем, відомих як дропи, коли громадяни за певну винагороду самостійно надають шахраям доступ до своїх банківських карток і рахунків. Це є протизаконним.
Крім того, аферисти регулярно використовують у таких схемах криптовалюту, щоб їх було важко відстежити. У результаті відповідальність за злочин може нести лише сам "дроп", а не його "роботодавець".
Метод далеко не новий, але випадки його використання почастішали на тлі війни та економічних викликів. Шахраї маніпулюють людьми, створюючи ілюзію терміновості. Частою проблемою стали дзвінки нібито "від представників банків" - у 2024 році кількість випадків такого шахрайства зросла на 12%, зазначила банкірка.
Згідно з її словами, основним завданням залишається підвищення цифрової обізнаності серед користувачів. "Багато українців все ще не усвідомлюють ризики, які супроводжують цифрові платіжні системи. На 2024 рік в Україні близько 30% користувачів не мають достатнього рівня знань у сфері кібербезпеки, що дозволяє шахраям маніпулювати емоціями і вводити в оману через підроблені пропозиції", - зазначила Довгаль.
Як вберегтися від сучасних шахраїв: ключові методи захисту
"Завжди перевіряйте адресу сайту, на якому ви вводите свої платіжні дані. Вона має починатися з "https://" і бути офіційною. Не відкривайте підозрілих посилань", - пояснила банкірка. Вона нагадала, що за даними Нацбанку, 2024 року 40% фішингових атак сталися за допомогою фальшивих сайтів.
Якщо вам дзвонять або пишуть з проханням поділитися даними вашої картки, не варто на це реагувати. Жодна поважна організація не запитує конфіденційну інформацію через телефон чи електронну пошту.
Рекомендується створювати індивідуальні паролі для кожного з ваших акаунтів. "Надійний" пароль, який гарантує високий рівень захисту, повинен мати не менше 12 символів і включати поєднання цифр, букв та спеціальних знаків.
Операційні системи, як на смартфонах, так і на комп'ютерах, повинні постійно отримувати оновлення, оскільки нові версії забезпечують вищий рівень безпеки і є менш чутливими до вразливостей. Це також стосується і мобільних додатків.
Банкірка радить вмикати додаткові шари безпеки для своїх карток та акаунтів. Це дозволяє отримати надійніший захист від шахраїв, які зламують облікові записи.
"Варто завжди пам'ятати, що у більшості випадків ваше ніхто не поцупить без вашої на те згоди. У цифровому світі платіжну картку фактично можна сприйняти, як різновид "паспорту", адже до неї прив'язано дуже багато персональних даних. Тому дуже бажано, і можливо, це стане найпростішою порадою: варто поставитися до захисту даних карток, як до захисту паспорта", - підсумувала Довгальська.
Згідно з повідомленнями OBOZ.UA, злочинці застосовують нову тактику у Viber, примушуючи людей ділитися SMS-кодами. Як наслідок, жертви втрачають можливість входу до своїх облікових записів.