Кроки замість дрібних грошей: коли Україні слід оновити дрібну монету
Заміна назви розмінних монет з копійок на шаги може відбутися у 2025 році.
Це відбудеться, якщо Верховна Рада підтримує цю ініціативу, наголосив голова НБУ Андрій Пишний в інтерв'ю "Ми - Україна".
"Я щиро сподіваюся, що Верховна Рада України підтримує нашу пропозицію, і вже у 2025 році ми почнемо випускати не копійки, а нові гроші", – зазначив він.
НБУ організує перехід, який не вимагатиме жодних витрат.
Цей крок стане важливим етапом у відновленні історичної справедливості. Копійка є свідченням того, як Москва впливала на грошову реформу 1990-х років. Як одна сотня від національної грошової одиниці, копійка існує лише в Москві, Мінську, Тирасполі та Києві, підкреслив Пишний.
"Ми маємо істотну українську назву, питому українську назву шаг. Українська Народна Республіка в 1917 році навіть ухвалила відповідні законодавчі акти, які визначили що відповідною розмінною частиною монети української гривні, яка є національною валютою, є шаг. За часів Гетьманщини шаг активно використовувався в грошовій лічбі і відповідним чином мав величезне розповсюдження", - сказав він.
За його словами, шаг має глибоке укорінення в побутовій культурі і частиною українського фольклору.
ОЗНАЙОМТЕСЬ ТАКОЖ: Шаг, крок або копійка: як коректно вживати назви української дрібної монети.
"Дозвольте додати, що у 1992 році на Луганському верстатобудівному заводі була випущена пробна партія монет. У ті перші місяці незалежності України завод виконував обов'язки монетного двору для ще не зовсім сформованого Національного банку України," - зазначив Пишний.
Голова Національного банку України вважає, що саме завдяки певному московському лобі копійка збереглася як дрібна одиниця української гривні.
"Сьогодні ми розпочинаємо процес внесення змін до законодавства, що дасть змогу усунути цю невідповідність і відновити вжиток автентичної української назви 'шаг', - підкреслив він."
"Важливим моментом є те, що я що навколо цього багато спекуляцій відбувається. Це не коштуватиме жодного шагу, жодної гривні з українського бюджету, ця заміна. Національний банк знає, як це зробити, і ми забезпечимо дуже ощадливу реалізацію цієї ініціативи", - сказав Пишний.