Щорічно зобов'язання перед "зеленими" інвесторами зростають на 30%, - зазначив Тинний.
В Україні спостерігається ситуація, коли заборгованість перед підприємствами, що займаються виробництвом електроенергії з відновлювальних джерел, зростає щорічно принаймні на 30%.
Ігор Тинний, один із засновників Української асоціації відновлюваної енергетики та інвестор у проекти "зеленої" енергетики, висловив цю думку.
"Протягом року середній показник оплат становить лише близько 70%. Це означає, що щороку боргове навантаження зростає на 30%. Іншими словами, борги накопичуються, а не зменшуються", - зазначив Тинний.
Він акцентував увагу на тому, що платежі за вироблену "зелену" енергію здійснюються в гривнях, і через накопичені борги інвестори зазнають фінансових втрат внаслідок девальвації гривні, оскільки кредити були отримані в іноземній валюті. Крім того, імпортоване обладнання придбавалося за валюту.
Він також розповів, що нещодавнє оголошення компанією "Укренерго" дефолту по сплаті облігацій, а також її борги перед "зеленими" інвесторами, є результатом системного недофінансування компанії.
У той же час Тинний акцентує увагу на тому, що законодавчі норми зобов'язують Національну комісію з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) гарантувати, щоб державні енергетичні підприємства працювали без збитків.
"Доходи "Укренерго", за словами Тинного, формуються виключно на основі тарифу, що затверджується Регулятором. Він зазначив, що якщо тариф для "Укренерго" буде встановлено на такому рівні, який дозволить компанії працювати без збитків, то не виникне й питання боргів."
Разом з тим він розповів, що поки не бачить дій з боку держави, які б свідчили про те, що йде робота над погашенням попередніх боргів в "зеленій" енергетиці.
Як було зазначено раніше, борг НЕК "Укренерго" перед державним підприємством "Гарантований покупець" за компенсацію виробництва електроенергії з альтернативних джерел перевищує 30 мільярдів гривень. Фахівці та інвестори закликають уряд вжити заходів, щоб уникнути подальшого нарощування боргів "Укренерго" за послуги, пов'язані з ростом виробництва електроенергії з ВДЕ.